Jakie powinno być ogrodzenie? 5 zasad

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jakie powinno być ogrodzenie? 5 zasad

Przy wyborze wariantu ogrodzenia trzeba zwrócić uwagę nie tylko na jego parametry użytkowe, ale i walory estetyczne. Jakie powinno być ogrodzenie?

Zwróćmy uwagę na kilka cech, jakie powinien spełniać ten element.

Infografika: Jakie powinno być ogrodzenie?
Infografika: Jakie powinno być ogrodzenie?

Po pierwsze, bariera wokół działki powinna być dopasowana do potrzeb właścicieli domu. Osoby majętne, pragnące zachować prywatność, a także chcące zwiększyć swoje bezpieczeństwo, często decydują się na szczelne, wysokie ogrodzenie. Czy rzeczywiście stanowi ono skuteczną barierę dla intruzów - to kwestia dyskusyjna. Trzeba bowiem pamiętać, że za pełnym ogrodzeniem łatwiej się ukryć przed osobami przechodzącymi w pobliżu. Z punktu widzenia bezpieczeństwa ważniejsze, by parkan pozbawiony był elementów ułatwiających wspinanie się, choć nie da się ukryć, że zdeterminowany włamywacz i tak je sforsuje, choćby przy pomocy drabiny.

Solidne, szczelne ogrodzenie świetnie sprawdza się za to wtedy, gdy działka zlokalizowana jest przy ruchliwej drodze - będzie ono bowiem w pewnym stopniu chronić przed hałasem i kurzem.

Pełne ogrodzenie
Pełne ogrodzenie zapewnia prywatność, chroni przed hałasem i kurzem. (fot. Joniec)

Znaczenie mają też możliwości finansowe inwestora. Wydatki na ogrodzenie nie muszą być tak wysokie, jak wspomniano na początku. Jeżeli ktoś dysponuje mniejszym budżetem, może zdecydować się na wybudowanie bariery z tańszych materiałów.

Niezależnie od wyboru, ogrodzenie powinno być wykonane zgodnie z przepisami. Te, na szczęście, nie są zbyt restrykcyjne. Parkanu o wysokości do 220 cm nie trzeba nawet zgłaszać w urzędzie, choć należy sprawdzić, czy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego nie ma wytycznych dotyczących jego wyglądu, wysokości czy rodzaju zastosowanego materiału. Wyjątkiem bywa ogrodzenie od strony drogi publicznej - jego budowa może wymagać uzgodnienia z zarządcą drogi.

W przepisach uregulowana jest jeszcze jedna kwestia związana z wysokością bariery. Mianowicie ostro zakończonych elementów ogrodzenia (drut kolczasty, tłuczone szkło) nie wolno umieszczać na wysokości poniżej 180 cm, bo mogłyby stanowić zagrożenie dla ludzi i zwierząt.

Inna norma dotyczy szerokości furtki i brama wjazdowej. Wejście na posesję musi mieć przynajmniej 90 cm szerokości, a brama nie może być węższa niż 240 cm. W praktyce większą wygodę zapewni jednak nieco szersza furtka (100-110 cm). Wjazd też lepiej zaplanować szerszy. Najlepiej, gdy brama będzie miała ok. 400 cm, co ułatwi manewrowanie samochodem i w razie konieczności umożliwi wjazd na posesję pojazdom dostawczym. Ponadto bramy i furtki nie mogą się otwierać na zewnątrz posesji, a ich progi muszą umożliwiać swobodny wjazd osobom na wózkach inwalidzkich.

Kolejny element, na który trzeba zwrócić uwagę, to stylistka ogrodzenia - powinno ono harmonizować z budynkiem i otoczeniem. I tak w przypadku domów o klasycznej architekturze dobrze sprawdzają się parkany o tradycyjnym wyglądzie, drewniane, kute itp. Z kolei z nowoczesnymi, minimalistycznymi bryłami, lepiej współgrają ogrodzenia ascetyczne, pozbawione ozdobników.

Przypadkowa nie powinna być też kolorystyka ogrodzenia. Najlepiej dopasować ją do jednego z elementów domu - dachu, stolarki albo elewacji.

Norbert Skupiński
Na zdjęciu otwierającym: Ogrodzenie pełni kilka ważnych funkcji. Nie tylko wyznacza granice posesji, ale stanowi też dekorację budynku i jego otoczenia. (fot. Forbet)

Dodaj komentarz

time image
time image
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!