Do budowy ogrodzeń stosuje się przeważnie specjalne, dość cienkie (10-20 cm) panele gabionowe, wykonywane z drutu stalowego. Dobrze sprawdzają się one nawet na małych działkach i tam, gdzie nie ma miejsca na typowe szerokie kosze, często wykorzystywane bo budowy murków oporowych.
Można je wypełnić praktycznie dowolnym materiałem, np. kawałkami piaskowca, granitu, otoczakami, szkłem z recyklingu, korą, łupinami orzecha kokosowego czy gruzem pozostałym z budowy. Wygląd ogrodzenia w dużej mierze zależy od rodzaju wypełnienia. Pamiętajmy, że drobna frakcja wymaga zastosowania koszy z gęstszej siatki.
Z gabionów powstają dość masywne, szczelne i dobrze izolujące przegrody o nowoczesnym charakterze. Panele zwykle mocuje się na słupkach betonowanych w podłożu, stabilizujących kosze od wewnątrz. Poszczególne kosze powstają z połączenia panelu przedniego, tylnego i bocznych przy użyciu łączników.
Elementy niezbędne do montażu (spinki, łączniki, śruby) oraz słupki powinny znajdować się w zestawie. Beton pod całą przegrodą nie jest konieczny, jeśli teren w linii płotu jest odpowiednio utwardzony i płaski. Wykonanie całej konstrukcji najlepiej zlecić wyspecjalizowanej firmie, bo prace wymagają dużego doświadczenia. Przegroda może ważyć kilka ton, więc musi stać bardzo stabilnie. Istotne jest poprawne skręcenie koszy i staranne ich wypełnienie, nie powodujące uszkodzenia drutu i deformacji całej konstrukcji.
Dowiedz się więcej o ogrodzeniach ➡️ Czy ogrodzenie gabionowe można wybudować samodzielnie?
Redakcja BD
Fot. otwierająca: KONSPORT