Zautomatyzuj swoją bramę - poznaj rodzaje napędów!

Zautomatyzuj swoją bramę - poznaj rodzaje napędów!

Zautomatyzować można nawet tradycyjne rozwierane skrzydła, dla wielu osób synonimem bramy z napędem jest jednak ta przesuwna. Napęd najlepiej kupić wraz z bramą.

Producenci bram zwykle oferują również automatykę. Nie warto rozkładać tej inwestycji w czasie, ponieważ w ten sposób zapłacimy więcej i będziemy musieli dopilnować, aby fachowcy dobrali mechanizm o parametrach odpowiednich do wrót, uwzględniając przy tym wiele czynników, m.in. rodzaj bramy, jej wymiary, ciężar, intensywność użytkowania oraz stan techniczny (w przypadku już eksploatowanej).

Gdy planujemy późniejszy zakup automatu, przeprowadźmy przynajmniej kabel zasilający do bramy. Aby napęd dobrze działał, nie przysparzał nam problemów ani dodatkowych kosztów, kupujmy urządzenia dobrej jakości, renomowanych producentów. Będą one bowiem dość intensywnie eksploatowane w zmiennych warunkach zewnętrznych.

W przypadku bram przesuwnych siłowniki (silniki) napędów zwykle mają postać niewielkich skrzynek umieszczanych z boku skrzydła od strony posesji. Urządzenie należy umieścić na niewielkim podwyższeniu (np. na fundamencie betonowym), aby zminimalizować ryzyko jego podtopienia. Inny wariant to napęd montowany pod powierzchnią ziemi w hermetycznej skrzynce, który po zainstalowaniu jest praktycznie niewidoczny. Bramy rozwierne mają napęd często zwany po prostu siłownikiem. Wrota dwuskrzydłowe wymagają dwóch takich urządzeń. Za pomocą specjalnych uchwytów siłownik przytwierdza się do słupka oraz do skrzydła.

Sterowanie bramą przeważnie odbywa się za pomocą pilotów dwu- lub czterokanałowych, umożliwiających obsługę więcej niż jednego urządzenia. Wjazd można też obsługiwać przy użyciu smartfonów czy skanerów linii papilarnych. Bramy automatyczne wyposażone są w rozmaite dodatkowe elementy i systemy zapewniające komfort oraz bezpieczeństwo użytkowania, np. zestaw fotokomórek. W takiej sytuacji nadajnik i odbiornik promieni podczerwonych umieszczone po przeciwległych stronach wjazdu zapobiegają ewentualnemu przycięciu samochodu, przechodzącego człowieka czy psa, przez zamykające się skrzydło. Awaryjne otwieranie to system, który np. w razie braku prądu umożliwia ręczną obsługę bramy. Służy do tego specjalny kluczyk (który po włożeniu do zamka w siłowniku zwalnia blokadę ruchu) albo zamek szyfrowy z klawiaturą kodową czy kartą zbliżeniową.

Dowiedz się więcej o bramach wjazdowych ➡️ Automatyka do bram wjazdowych - rodzaje i działanie

Redakcja BD
Fot. otwierająca: NICE, BENINCA

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz