Ogrodzenie i jego funkcje. O czym pamiętać, dobierając nowe przęsła?

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Ogrodzenie i jego funkcje. O czym pamiętać, dobierając nowe przęsła?

W tym artykule podpowiemy, jak dopasować styl ogrodzenia do pozostałych elementów ogrodu, na co zwrócić uwagę przy wyborze materiałów i rozwiązań konstrukcyjnych oraz jakie są trendy w projektowaniu ogrodzeń.

aktualizacja: 2024-04-03 07:47:24

Dopasujmy styl ogrodzenia do pozostałych elementów ogrodu, np. do elementów małej architektury. Bezpiecznym rozwiązaniem jest budowa przegrody w stonowanej kolorystyce, o prostej formie. Przeanalizujmy, czy rzeczywiście potrzebny jest nam szczelny płot stanowiący solidną ochronę przed intruzami lub hałasem. Wybór takiego wariantu warto rozważyć w przypadku sąsiedztwa posesji z ruchliwą ulicą.

Ogrodzenie nie musi być jednolite. Od frontu często jest bardziej reprezentacyjne, niż w pozostałej części działki. O ile w otoczeniu rezydencji zawsze dobrze wyglądają przęsła kute oraz mury wznoszone z kamienia, w przypadku domów jednorodzinnych średniej wielkości na niewielkich działkach, lepiej postawić "lżejszy" płot, np. z ażurowych przęseł i murowanych słupków.

Ponadto przegroda musi spełniać warunki zawarte w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w decyzji o warunkach zabudowy. Ten pierwszy może określać np. rodzaj, wysokość, kolor płotu. Czasem priorytetem jest bowiem nawiązanie do tradycji regionu i okolicznej zabudowy.

Brama wjazdowa powinna tworzyć spójną całość z ogrodzeniem, dlatego zawczasu warto zaplanować jej stylistykę i wysokość. Nie musi być wykonana z tego samego materiału, co płot i zwykle jest stalowa. Wersje aluminiowe są natomiast lżejsze i odporniejsze na korozję, ale za to droższe. Podobnie jak modele kute ręcznie albo odlewane. Stosuje się też łączenie materiałów - brama może mieć np. postać metalowej ramy wypełnionej deskami. W ostatnich latach największą popularnością cieszą się wersje przesuwne samonośne, ze skrzydłem zawieszonym na wysięgniku (dzięki temu śnieg ani zanieczyszczenia nie blokują jego ruchu). Idealnie sprawdzają się w przypadku krótkiego podjazdu, gdzie nie ma miejsca na rozwieranie skrzydeł tradycyjnej bramy. Skrzydło porusza się wzdłuż ogrodzenia, dlatego należy pamiętać o pozostawieniu tam wolnej przestrzeni. Modele takie są dość ciężkie, ale i tak na ogół mają napęd.

Nieodzownym elementem ogrodzenia jest brama wjazdowa. Wielu inwestorów decyduje się obecnie na wersję automatyczną. Zarówno konstrukcje przesuwne, jak i tradycyjne rozwierne, można bez problemu wyposażyć w napęd. (fot. z lewej: Beninca, fot. z prawej: Roger Technology)

Nie wiesz, jakie ogrodzenie będzie dobre do stylu Twojego domu? ➡️ Zobacz ogrodzenie na pięć sposobów.

Redakcja BD
fot. otwierająca: Betafence

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!