O czym pamiętać przy wyborze ogrodzenia?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
O czym pamiętać przy wyborze ogrodzenia?

Przygotowanie idealnego ogrodzenia dla naszego domu jest jak sztuka - wymaga nie tylko dokładnego planowania i zrozumienia przestrzeni, ale także harmonii z otoczeniem i architekturą. W tym artykule prowadzimy przez meandry wyboru odpowiedniego ogrodzenia, od momentu zakończenia budowy domu, przez zagospodarowanie terenu, aż po finalne decyzje dotyczące wyglądu i funkcjonalności płotu.

aktualizacja: 2024-02-29 07:13:00

Na ogół teren budowy domu tymczasowo otacza się tanią siatką i zamyka prowizoryczną bramą, często z odzysku. Dopiero po skończeniu wszystkich prac przychodzi pora na ułożenie nawierzchni, zagospodarowanie ogrodu i postawienie docelowego ogrodzenia z furtką i bramą wjazdową z napędem. Inwestycja ta będzie kosztować minimum kilkadziesiąt tysięcy złotych, warto się zatem do niej właściwie przygotować.

Wprawdzie zakończenie robót budowlanych na zewnątrz i wewnątrz domu zwiastuje zbliżający się koniec inwestycji, to sporo funduszy i czasu trzeba jeszcze przeznaczyć na zagospodarowanie działki.

W zależności od jej wielkości, a także umiejętności i preferencji inwestorów, rozmieszczenie rabat i krzewów oraz zaplanowanie miejsca na altanę czy grill można wykonać samodzielnie albo zlecić całość - od projektu do wykonania - architektowi krajobrazu. Specjalista przygotuje spójną koncepcję, obejmującą też ogrodzenie. Powinno ono bowiem pasować nie tylko do architektury i kolorystyki budynku, ale też do nawierzchni ścieżek i podjazdu oraz stylu ogrodu.

Jeżeli chcemy sami zaplanować ogrodzenie, warto przejrzeć strony producentów przeróżnych wyrobów i fora budowlane, na których właściciele dzielą się swoimi doświadczeniami. Dobrze jest poszukać inspiracji w okolicy. 

Zdecydowanie należy obejrzeć wybrany materiał u producenta lub w składzie budowlanym, by mieć pewność, że odcień jest taki, jakiego szukamy. Kolory wyświetlane na monitorze komputera czy smartfona nie zawsze bowiem odzwierciedlają rzeczywistość.

Przed wyborem ogrodzenia

Zanim wytypuje się rodzaj przęseł, należy podjąć kilka decyzji. Po pierwsze, trzeba ustalić wysokość płotu oraz czy ma być pełny, czy ażurowy. Jeżeli druga wersja, to jak duże mają być prześwity. Ważny jest też układ elementów. Obecnie modne jest poziome usytuowanie profili. Po drugie, dobrze jest określić budżet i zdecydować, czy ogrodzenie wszystkich boków posesji ma być takie samo. Niekiedy, aby obniżyć nieco koszty, w tylnej części działki i po bokach stosuje się niedrogą siatkę lub metalowe panele, jedynie od frontu - płot z bramą wjazdową i furtkę z bardziej solidnych, efektownych i, niestety, kosztownych materiałów.

Wzdłuż płotu z siatki powszechnie sadzi się krzewy, z których z czasem uformuje się szczelny żywopłot. Należy je zaplanować w rzędzie wzdłuż linii ogrodzenia, minimum 60 cm od niego. Najlepiej wykopać rów, ustawić równo sadzonki przy sznurku. W zależności od rodzaju i stanu podłoża, powinno się przedtem je oczyścić i użyźnić - torfem, kompostem, nawozem dobranym do rodzaju gleby i wymagań roślin. Najczęściej wybiera się gatunki krzewów iglastych i dobrze znoszących cięcie, takie jak żywotnik zachodni, choina kanadyjska, świerk kłujący, jałowiec, cis, lub liściastych - buk, grab, ligustr, berberys, laurowiśnia, krzewuszka, złotlin, ognik.

Jeżeli sąsiednie parcele nie są jeszcze ogrodzone, najlepiej w porozumieniu z ich właścicielami dobrać materiał na boczne płoty i podzielić koszty ich wykonania.

W kolejnym etapie trzeba wybrać miejsce na bramę i furtkę główną oraz drugą do śmietnika (umożliwiającą służbom porządkowym odbiór śmieci pod nieobecność domowników). Trasa do głównego wejścia powinna być najkrótszą drogą z ulicy do budynku. Korzystanie z bramy wjazdowej natomiast ma gwarantować wygodne wsiadanie i wysiadanie z samochodu, a także prowadzić do podjazdu przed domem, garażu lub wiaty garażowej. Przy wyznaczaniu usytuowania tych elementów ogrodzenia, warto od razu wziąć pod uwagę planowane ścieżki i wielkość oraz kształt podjazdu.

Co mówią przepisy?

Planowanie ogrodzenia powinno się zacząć od poznania zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli nie ma w nim nakazów, można wybrać dowolny płot. Budowy ogrodzenia do wysokości 2,2 m nie trzeba zgłaszać w starostwie.

Należy jednak pamiętać o kilku warunkach:

  • płot nie może przekraczać granicy działki oraz linii rozgraniczającej ulicę,
  • przęsła i słupki nie mogą zawierać ostro zakończonych elementów na wysokości poniżej 1,8 m,
  • brama i furtka nie mogą otwierać się na zewnątrz posesji.

Dowiedz się więcej o ogrodzeniach ➡️ Ogrodzenie domu - wybór i koszty

Redakcja BD
Fot. otwierająca: Budmat

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!