Beninca. Jak dbać zimą o bramę wyposażoną w napęd?

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Beninca. Jak dbać zimą o bramę wyposażoną w napęd?

Deszcz, śnieg, mróz, lód, błoto, ujemne temperatury - zimą Twoja brama wjazdowa ma przed sobą sporo wyzwań. Elementy elektroniczne bramy wjazdowej często są zasypane śniegiem, a dodatkowo muszą pracować nawet przy ekstremalnie niskich temperaturach. Zalegający śnieg i zamarznięta w szczelinach woda mogą sprawić, że brama będzie się zacinać, a skrzydła bramy odmówią posłuszeństwa w najmniej spodziewanym momencie.

aktualizacja: 2022-05-30 12:48:47

5 sposobów na konserwację bramy wjazdowej zimą

Bez wątpienia zima to trudny czas również dla bram garażowych i bram wjazdowych. W takim razie co możesz zrobić, aby dbać o bramę automatyczną zimą? Jakie kroki podjąć, aby w okresie zimowym brama działała bez zarzutu?

Krok 1 - dobrze dobrany napęd i poprawny montaż bramy

Pierwszy krok do przygotowania bramy na wszelkie zimowe wyzwania podejmujesz… zanim zaczniesz jej używać. Tajemnica tkwi w wyborze właściwej mocy napędu i prawidłowym montażu. Brama z napędem o odpowiednio dobranej mocy będzie działała bez zarzutu. Nie bez powodu fachowcy zalecają wybór nieco większej mocy napędu do bramy skrzydłowej czy innej (20-30% zapasu) niż teoretycznie wymagałyby tego warunki. Szczególną uwagę zwróć na ciężar i długość skrzydła i dopasuj napęd do bramy.

Duże znaczenie ma też sam montaż bramy wjazdowej - odpowiednio głęboki fundament pod bramę, właściwe wypoziomowanie bramy i montaż zawiasów.

Polecamy wybierać napędy od renomowanych producentów, który produkty przystosowane są do pracy w każdych warunkach i posiadających przedstawicielstwa na całym świecie, w każdej strefie klimatycznej. Napędy Beninca mają w standardzie magnetyczne wyłączniki krańcowe, które są najlepszym rozwiązaniem do naszej strefy klimatycznej. Stosowany w napędach Beninca olej, jak i smar odporne są na ekstremalne temperatury.

Napęd przesuwny BULL624 TURBO
Napęd przesuwny BULL624 TURBO

Krok 2 - regularne usuwanie śniegu i lodu z podjazdu

Na pewno znasz już to porównanie - skrzydło bramy to nie pług śnieżny. To prawda, mimo że może kusić Cię wizja szybkiego odśnieżenia podjazdu z pomocą skrzydła bramy. Podczas otwierania skrzydła na odśnieżonym podjeździe może dojść do urwania zawiasów, wypaczenia skrzydła albo nawet uszkodzenia przeciążonego napędu, który może na dobre odmówić posłuszeństwa.

Pamiętaj o regularnym odśnieżaniu podjazdu. Brama wyposażona w blokady zabezpieczające zatrzyma się na przeszkodzie, ale jeżeli takiej blokady zabraknie, system napędowy może błyskawicznie ulec zniszczeniu. 

Bardzo ważne jest również, przy bramie przesuwnej, odśnieżanie listwy zębatej, ponieważ gromadzący się na niej śnieg po zamarznięciu często jest przeszkodą dla mechanicznych wyłączników krańcowych. 

Krok 3 - odśnieżanie fotokomórki

Jak dbać zimą o siłowniki? Bramy wjazdowe i bramy garażowe to nie tylko skrzydła bramy. W przypadku automatycznych bram wjazdowych trzeba też pamiętać o napędzie. Zanim wybierzesz siłownik, sprawdź zakres temperatur, w jakich może pracować napęd. Przed zimą należy wykonać przegląd napędu. A kiedy spadnie temperatura i pojawią się opady śniegu, nie można zapomnieć też o fotokomórkach i lampach ostrzegawczych.

Pamiętaj o regularnym usuwaniu śniegu z fotokomórki. Przykryta śniegiem może nie działać prawidłowo. Ważne będzie też odśnieżenie świateł ostrzegawczych, które są szczególnie ważne, kiedy na dworze panują trudne warunki pogodowe.

Napęd przesuwny BULL80M
Napęd przesuwny BULL80M

Krok 4 - zabezpieczenie zawiasów smarem

Nie tylko śnieg na elementach elektronicznych może być przeszkodą dla bramy. Należy pamiętać też o zawiasach. Zamarznięta wilgoć w szczelinach zamków lub zawiasów może wyrządzić dużo szkód, dlatego tak ważne jest zabezpieczenie zawiasów przed działaniem wody porcją gęstego smaru, który dotrze do każdego zakamarka szczeliny. Smar zapewni zawiasom odporność nawet przed najtrudniejszymi warunkami atmosferycznymi. Brama będzie pracowała płynnie, a wilgoć nie będzie już problemem.

Krok 5 - właściwe użytkowanie bramy zimą

Brama się nie otwiera lub nie zamyka - co robić? Zawsze najpierw upewnij się, jaka jest przyczyna. Jeśli masz bramę przesuwną, być może na szynie zgromadził się śnieg? Upewnij się też, że śnieg nie pokrywa fotokomórki. W przypadku bram automatycznych możesz skorzystać z awaryjnego otwierania ręcznego. Jeżeli okaże się, że brama przymarzła, nie próbuj otwierać jej na siłę, aby jej nie uszkodzić.

Czasem źródło problemu jest zaskakująco proste - wyczerpane baterie od pilota do bramy. Zimą baterie mogą się zużyć szybciej niż zwykle ze względu na niskie temperatury. W takim wypadku brama się nie otworzy.

Konserwacja bramy wjazdowej zimą - przygotuj bramę na sezon zimowy!

Podsumujmy! Co zrobić przed zakupem bramy?

  1. Wybierz odpowiedni siłownik z zapasem mocy 20-30%.
  2. Sprawdź, w jakim zakresie temperatur może pracować siłownik.
  3. Właściwie zaplanuj montaż bramy.

Jak przygotować bramę do trudnych, zimowych warunków?

  1. Przed rozpoczęciem zimy zadbaj o przegląd napędu i całej bramy.
  2. Nasmaruj zawiasy smarem, na przykład smarem w sprayu.

Jak dbać o bramę zimą, aby działała bezawaryjnie?

  1. Regularnie odśnieżaj podjazd i elementy elektroniczne.
  2. Nie wykorzystuj skrzydła bramy do odśnieżania.

Odpowiednio zakonserwowana brama i napęd będą Ci służyć nawet w trakcie najbardziej surowej zimy.

Więcej na www.beninca.pl 

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania