Mam w ogrodzie sporo dorosłych drzew - głównie klony, kilka dębów, czeremch i sosen. Wydaje mi się, że niektóre z nich wymagają cięcia formującego lub usunięcia uszkodzonych konarów. Czy zimą jest możliwe wykonanie tych zabiegów? Jak je prawidłowo przeprowadzać i czy zabezpieczać rany po usunięciu gałęzi?
Odpowiedź eksperta: Korony drzew liściastych można formować przez cały rok, choć najlepszym okresem jest jesień i zima (od listopada do marca). Wyjątkiem jest klon, który należy do gatunków drzew "płaczących", podobnie jak grab czy brzoza, i formuje się go od czerwca do września.
Tnie się ostrym narzędziem - w przypadku grubszych gałęzi piłą uniwersalną, ramową lub piłą do konarów, zaś mniejsze gałęzie usuwać można mniejszą piłą, np. składaną. Powierzchnia rany po cięciu powinna być gładka, bez odarć i wyłamań. Rany zabezpiecza się maścią ogrodniczą (Dendromal, Funaben 3, Lac Balsam) lub farbą emulsyjną. Przeciwdziałają one usychaniu i chronią przed infekcją grzybiczą.
Drzewa iglaste można formować przez cały rok i nie zabezpiecza się ich ran, jeśli są gatunkami żywicującymi - np. sosna.
Cięcie drzew zimą - cięcie prawidłowe "na trzy" - schemat
Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.