Jak usunąć pień po ściętym drzewie?

Jak usunąć pień po ściętym drzewie?

Wyciąłem niedawno na działce kilka starych owocówek. Pozostały mi po nich już tylko niskie pniaki. Nie mam jednak sił na wyrywanie ich z ziemi. Czy można jakoś przyspieszyć proces rozkładu?

Pniaki po drzewach rozkładają się przez kilka lat, ale proces ten można skrócić. Wystarczy tylko przyspieszyć naturalne procesy rozkładu, za które odpowiedzialne są mikroorganizmy. Warte polecenia są preparaty Pg-Poszwald Eko oraz Pg-Bioekol. Są to środki w pełni naturalne, zawierające grzybnię żylicy olbrzymiej (Peniophora gigantea). Grzyby te rozkładają martwe drewno, ale są zupełnie nieszkodliwe dla żywych roślin.

By zaaplikować preparat trzeba ponawiercać w drewnie lub wyrąbać siekierą kilka głębokich otworów, a następnie pokryć je zawiesiną grzybni. Później pniak trzeba obłożyć wilgotną warstwą ściółki i pozostawić w spokoju. Raz na kilka tygodni warto ściółkę podlać, by stale była lekko wilgotna. W ten sam sposób można także posypać lub podlać pień nawozem azotowym (sztucznym: saletrą azotową, saletrzakiem, siarczanem amonu, mocznikiem lub naturalnym: obornikiem, guano lub gnojówką z pokrzywy), który odżywi mikroorganizmy glebowe i zachęci je do pracy. Proces rozkładu przy udziale mikroorganizmów będzie trwał przynajmniej 2-3 sezony lub dłużej.

Zdecydowanie najszybszą metodą, dającą natychmiastowy efekt, jest wykorzystanie mechanicznych urządzeń do karczowania. Specjalna frezarka (karczownik) poradzi sobie z likwidacją pniaka w godzinę. Koszt wynajmu urządzenia to 200-400 zł.

Paweł Romanowski
fot. _Alicja_ / Pixabay.com

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Czy można przyspieszyć proces rozkładu pniaków po starych drzewach owocowych?

    Tak, proces rozkładu pniaków po starych drzewach owocowych można przyspieszyć.
  • Jakie preparaty są polecane do przyspieszenia rozkładu pniaków?

    Polecane preparaty to Pg-Poszwald Eko oraz Pg-Bioekol, zawierające grzybnię żylicy olbrzymiej.
  • Jak zastosować preparaty przyspieszające rozkład pniaków?

    Należy ponawiercać w drewnie otwory lub wyrąbać je siekierą, pokryć je zawiesiną grzybni, obłożyć pniak wilgotną warstwą ściółki i regularnie ją podlewać.
  • Czy są inne metody przyspieszenia rozkładu pniaków oprócz preparatów grzybowych?

    Tak, można również użyć nawozów azotowych, takich jak saletra azotowa, saletrzak, siarczan amonu, mocznik, obornik, guano lub gnojówka z pokrzywy.
  • Jaka jest najszybsza metoda usunięcia pniaków?

    Najszybszą metodą jest mechaniczne karczowanie przy użyciu frezarki (karczownika), który usuwa pniak w godzinę. Koszt wynajmu urządzenia to 200-400 zł.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Paweł Romanowski
Paweł Romanowski

Ogrodnik z wykształcenia i zamiłowania, redaktor portali ogrodniczych z wieloletnim stażem. Autor artykułów poradnikowych, w których w przystępny i inspirujący sposób dzieli się z Czytelnikami swoim praktycznym doświadczeniem i pasją do ogrodnictwa. Szczególnie bliskie są mu tematy związane z ziołami i ekologicznymi metodami uprawy roślin. Poza pracą, w wolnych chwilach uwielbia spędzać czas na łonie przyrody, pielęgnując swój mały zielony ogródek.

Komentarze

retrofood
22-08-2022 12:14
2 godziny temu, Gość Jareczek napisał: Ja stare pnie na działce usuwałem za pomocą grzybni. Bezpiecznie i efektywnie. Co prawda trochę to trwa, ale mi to nie przeszkadzało. Ważne, żeby było naturalnie i bez szkód.   Więc naturalnie to jest tylko czekanie. ...
Gość Jareczek
22-08-2022 11:13
Ja stare pnie na działce usuwałem za pomocą grzybni. Bezpiecznie i efektywnie. Co prawda trochę to trwa, ale mi to nie przeszkadzało. Ważne, żeby było naturalnie i bez szkód.
Gość Bogna
08-07-2020 06:02
Czy bezpieczne jest usuwanie karp po starych światłach wokół domu ,gdy korzenie mogą być pod budynkiem.Czy nie naruszy to struktury domu.
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz