Jak usunąć pień po ściętym drzewie?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jak usunąć pień po ściętym drzewie?

Wyciąłem niedawno na działce kilka starych owocówek. Pozostały mi po nich już tylko niskie pniaki. Nie mam jednak sił na wyrywanie ich z ziemi. Czy można jakoś przyspieszyć proces rozkładu?

Odpowiedź eksperta: Pniaki po drzewach rozkładają się przez kilka lat, ale proces ten można skrócić. Wystarczy tylko przyspieszyć naturalne procesy rozkładu, za które odpowiedzialne są mikroorganizmy. Warte polecenia są preparaty Pg-Poszwald Eko oraz Pg-Bioekol. Są to środki w pełni naturalne, zawierające grzybnię żylicy olbrzymiej (Peniophora gigantea). Grzyby te rozkładają martwe drewno, ale są zupełnie nieszkodliwe dla żywych roślin.

By zaaplikować preparat trzeba ponawiercać w drewnie lub wyrąbać siekierą kilka głębokich otworów, a następnie pokryć je zawiesiną grzybni. Później pniak trzeba obłożyć wilgotną warstwą ściółki i pozostawić w spokoju. Raz na kilka tygodni warto ściółkę podlać, by stale była lekko wilgotna. W ten sam sposób można także posypać lub podlać pień nawozem azotowym (sztucznym: saletrą azotową, saletrzakiem, siarczanem amonu, mocznikiem lub naturalnym: obornikiem, guano lub gnojówką z pokrzywy), który odżywi mikroorganizmy glebowe i zachęci je do pracy. Proces rozkładu przy udziale mikroorganizmów będzie trwał przynajmniej 2-3 sezony lub dłużej.

Zdecydowanie najszybszą metodą, dającą natychmiastowy efekt, jest wykorzystanie mechanicznych urządzeń do karczowania. Specjalna frezarka (karczownik) poradzi sobie z likwidacją pniaka w godzinę. Koszt wynajmu urządzenia to 200-400 zł.

Paweł Romanowski
fot. _Alicja_ / Pixabay.com

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Bogna

08 Lip 2020, 04:02

Czy bezpieczne jest usuwanie karp po starych światłach wokół domu ,gdy korzenie mogą być pod budynkiem.Czy nie naruszy to struktury domu.

time image

Gość Alicja

04 Mar 2020, 09:34

Ja podlewalam korzenie (olbrzymie )leszczyny mlekiem. Korzenie pokryly sie grzybem i rozpadly .Trwalo to pare sezonow. Przyznam ze gdybym wiecej mleka użyła to proces nastapiłby szybciej.

time image

26 Lut 2020, 00:14

Możesz odciąć te pnie piłą łąńcuchową w ten sposób: 1. Najpierw przeciąć pionowo pień po średnicy 9czy li pionowo na pół). 2. Potem ukośnie jak najbliżej gruntu po obwodzie i skosem w dół do środka - wyciąć te dwie połowy.  w ten sposób środek będzie ...

time image

25 Lut 2020, 19:19

 Polać grzybnią od leśnika najlepiej ponawiercać otwory i zalać grzybnią.Wada że trwa to 2-3lata.

time image

Gość Paweł

25 Lut 2020, 12:18

pz - Na to trzeba mieć siły i czas, a nie każdy jest w wieku, gdy może szarpać się z korzeniami:) Sam mam kilka korzeni do usunięcia i raczej zrobię to opisaną metodą biologiczną, żeby nie siać zniszczenia w rosnących wokół roślinach ozdobnych. Poza tym kręgosłup już dawno ...

time image

Gość pz

12 Lip 2018, 18:29

Ja karczowałem bez pomocy 11 drzew owocowych na swojej działce, z których każde miało około 50 lat. Wygrzebywanie ziemi spod korzeni zajmowało mi średnio 4 do 5 godzin (samo wycinanie piłą spalinową nie było problemem), a cała robota została zakończona w ciągu półtora tygodnia. ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje