O czym należy pamiętać dobierając lampy ogrodowe?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
O czym należy pamiętać dobierając lampy ogrodowe?

Ważne jest, by oświetlenie ogrodowe spełniało dwie najistotniejsze funkcje: odpowiednio eksponowało elementy otoczenia oraz gwarantowało bezpieczeństwo poruszania się. A ponadto powinno dbać również o kondycję naszego portfela oraz iść z duchem czasu, czyli być "smart".

aktualizacja: 2020-10-30 13:16:16

Odpowiednio eksponować to znaczy podkreślać detale architektoniczne i tworzyć unikalną dla danego miejsca atmosferę. Można to uzyskać za pomocą źródła światła o odpowiednim kącie świecenia i strumieniu. Przykładem są lampy, w których użytkownik sam dobiera moc żarówki GU10 oraz kąt świecenia. Dzięki temu może np. zawęzić strumień świetlny, rzucając wąski snop światła na rzeźbę czy koronę drzewa albo za pomocą szerokiego kąta oświetlić sporej wielkości krzaki ozdobne czy rozległą część terenu zielonego.

Nie zawsze mocne światło to najlepsze rozwiązanie, a w przypadku ogrodu to raczej rzecz niewskazana. Stawiajmy zatem na rozwiązania pozwalające również regulować jasność lampy na bieżąco. Przydatną funkcją może się okazać łagodne uruchamianie lamp (tzw. soft start), dzięki czemu użytkownik nie zostaje nagle oślepiony sporą ilością światła.

Bezpieczeństwo poruszania się natomiast zapewnią nam produkty wyposażone w czujniki ruchu, które oświetlą wąskie ścieżki. Dodatkowo możemy być pewni, że równie szybko zareagują na obecność nieproszonych gości na naszej posesji. Czujniki iHF zamontowane w oprawach potrafi ą odróżnić, czy tym intruzem jest człowiek czy małe zwierzę (do 4 kg), na które nie zareagują. Ponadto, wbudowany czujnik zmierzchu zadba o to, by światło włączało się tylko po zmroku. Warto również wspomnieć o funkcji światła bazowego/nocnego. Dzięki niej lampa nie wygasi się całkowicie, a jedynie przyciemni do wartości ustawionej przez użytkownika (10-50% swojej mocy), zwiększając poczucie bezpieczeństwa.

Najnowsze rozwiązania oświetleniowe, oparte na technologii Bluetooth, pozwalają tworzyć indywidualne sceny świetlne. W przypadku dłuższych ścieżek montujemy kilka opraw (np. co 5 metrów) i z poziomu naszego smartfonu albo tabletu kilkoma kliknięciami ustawiamy, że wszystkie oprawy należą do jednej grupy, która rozświetla się po wykryciu ruchu przez którąkolwiek z tych lamp. Albo inny przykład - po wykryciu ruchu na ścieżce prowadzącej do domu, uruchamia się słupek ogrodowy, podświetlenie krzewu oraz lampa na elewacji. Ograniczeniem w tworzeniu najróżniejszych scen jest tylko nasza wyobraźnia. Oczywiście lampy mogą również uruchamiać się pojedynczo, niezależnie od siebie.

Radosław Szczebak
Menadżer produktu marki Steinel w Lange Łukaszuk
Na zdjęciu: Nowoczesne rozwiązania oświetleniowe, oparte na technologii Bluetooth, pozwalają tworzyć różne sceny świetlne i sterować nimi za pomocą smartfonu albo tabletu. (fot. Lange Łukaszuk (Steinel)

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Twój grill marzeń z cegieł klinkierowych: Prosty przewodnik w 6 krokach!
Twój grill marzeń z cegieł klinkierowych: Prosty przewodnik w 6 krokach!
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!