O czym należy pamiętać dobierając lampy ogrodowe?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
O czym należy pamiętać dobierając lampy ogrodowe?

Ważne jest, by oświetlenie ogrodowe spełniało dwie najistotniejsze funkcje: odpowiednio eksponowało elementy otoczenia oraz gwarantowało bezpieczeństwo poruszania się. A ponadto powinno dbać również o kondycję naszego portfela oraz iść z duchem czasu, czyli być "smart".

aktualizacja: 2020-10-30 13:16:16

Odpowiednio eksponować to znaczy podkreślać detale architektoniczne i tworzyć unikalną dla danego miejsca atmosferę. Można to uzyskać za pomocą źródła światła o odpowiednim kącie świecenia i strumieniu. Przykładem są lampy, w których użytkownik sam dobiera moc żarówki GU10 oraz kąt świecenia. Dzięki temu może np. zawęzić strumień świetlny, rzucając wąski snop światła na rzeźbę czy koronę drzewa albo za pomocą szerokiego kąta oświetlić sporej wielkości krzaki ozdobne czy rozległą część terenu zielonego.

Nie zawsze mocne światło to najlepsze rozwiązanie, a w przypadku ogrodu to raczej rzecz niewskazana. Stawiajmy zatem na rozwiązania pozwalające również regulować jasność lampy na bieżąco. Przydatną funkcją może się okazać łagodne uruchamianie lamp (tzw. soft start), dzięki czemu użytkownik nie zostaje nagle oślepiony sporą ilością światła.

Bezpieczeństwo poruszania się natomiast zapewnią nam produkty wyposażone w czujniki ruchu, które oświetlą wąskie ścieżki. Dodatkowo możemy być pewni, że równie szybko zareagują na obecność nieproszonych gości na naszej posesji. Czujniki iHF zamontowane w oprawach potrafi ą odróżnić, czy tym intruzem jest człowiek czy małe zwierzę (do 4 kg), na które nie zareagują. Ponadto, wbudowany czujnik zmierzchu zadba o to, by światło włączało się tylko po zmroku. Warto również wspomnieć o funkcji światła bazowego/nocnego. Dzięki niej lampa nie wygasi się całkowicie, a jedynie przyciemni do wartości ustawionej przez użytkownika (10-50% swojej mocy), zwiększając poczucie bezpieczeństwa.

Najnowsze rozwiązania oświetleniowe, oparte na technologii Bluetooth, pozwalają tworzyć indywidualne sceny świetlne. W przypadku dłuższych ścieżek montujemy kilka opraw (np. co 5 metrów) i z poziomu naszego smartfonu albo tabletu kilkoma kliknięciami ustawiamy, że wszystkie oprawy należą do jednej grupy, która rozświetla się po wykryciu ruchu przez którąkolwiek z tych lamp. Albo inny przykład - po wykryciu ruchu na ścieżce prowadzącej do domu, uruchamia się słupek ogrodowy, podświetlenie krzewu oraz lampa na elewacji. Ograniczeniem w tworzeniu najróżniejszych scen jest tylko nasza wyobraźnia. Oczywiście lampy mogą również uruchamiać się pojedynczo, niezależnie od siebie.

Radosław Szczebak
Menadżer produktu marki Steinel w Lange Łukaszuk
Na zdjęciu: Nowoczesne rozwiązania oświetleniowe, oparte na technologii Bluetooth, pozwalają tworzyć różne sceny świetlne i sterować nimi za pomocą smartfonu albo tabletu. (fot. Lange Łukaszuk (Steinel)

Dodaj komentarz

time image
time image
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje