Zadbaj o narzędzia ogrodnicze!

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Zadbaj o narzędzia ogrodnicze!

Nadeszła wiosna i to, co wszyscy miłośnicy ogrodów kochają najbardziej, czyli sianie, sadzenie, doglądanie roślin i kwiatów. Przed sezonem koniecznie przejrzyj narzędzia ogrodnicze i przygotuj je do prac. Jak się do tego zabrać? Podpowiadamy!

aktualizacja: 2022-07-11 06:23:27
Vidaron

Jeśli pracujesz na co dzień w ogrodzie, na pewno masz sporo przydatnego sprzętu. Sekatory i nożyce do cięcia. Szpadle, łopaty, widły i grabie do przekopywania i przygotowywania grządek. Siekiery i piły, które pomagają posprzątać ogród po zimie. Opryskiwacze, węże ogrodowe i sprzęt do nawadniania. Oraz wszystkie mniejsze i większe narzędzia ogrodnicze, bez których nie wyobrażasz sobie pracy w ogrodzie.

Przed sezonem czeka Cię ważna praca. Musisz przejrzeć cały sprzęt ogrodowy, naprawić go w razie potrzeby, a także przechować tak, by mieć do narzędzi ogrodniczych łatwy dostęp.

Jak zadbać o narzędzia ogrodnicze przed sezonem? Zrób przegląd Twojego sprzętu

Luty i marzec to doskonały czas, by bez pośpiechu przejrzeć wszystkie narzędzie ogrodnicze. Obejrzyj każde z nich z osobna. Te, które są już zupełnie zniszczone, wyrzuć. Te, które da się naprawić, napraw. Zrób też listę potrzebnych na nowy sezon rzeczy.

  • Łopaty, widły, motyki, szpadle i grabie - oczyść je z zaschniętych resztek ziemi (jeśli nie zrobiłeś tego przed zimą), a następnie umyj je wodą. Możesz też wyparzyć je wrzątkiem lub potraktować denaturatem - usuniesz wtedy z ich powierzchni chorobotwórcze bakterie czy zarodniki grzybów. Po umyciu koniecznie je osusz.
  • Siekiery, piły, nożyce do żywopłou i sekatory trzeba przed sezonem naostrzyć. Możesz użyć osełki lub pilnika o drobnych ząbkach, ewentualnie szlifierki lub po prostu oddać do punktu, w którym naostrzy Ci je fachowiec. Naostrzenie narzędzi jest bardzo ważne, bo tępe ostrza uszkadzają rośliny!
  • Oczyść narzędzie z rdzy. Po zimie część Twoich narzędzi ogrodniczych na pewno pokryta jest rudym nalotem. Obejrzyj je dokładnie pod tym kątem, a następnie oczyść - sprawdzi się miękka ściereczka i gruboziarnisty papier ścierny. Z domowych sposobów pomaga też soda oczyszczona i ocet (ale uważaj, bo mogą uszkodzić powierzchnię jeśli będą miały za długi kontakt z narzędziem).
  • Metalowe powierzchnie narzędzi i elementy mocujące zabezpiecz środkiem konserwującym. W sklepach znajdziesz sporo smarów i płynów silikonowych, aerozoli lub preparatów w postaci stałej (wazelina techniczna, oliwa do maszyn).
  • Dokładnie sprawdź węże ogrodowe. Uszkodzone odcinki wymień na nowe, łącząc je przy pomocy złączek, wymień też zatkane przewody czy dysze.
  • Jeśli masz system nawadniający, dokładnie sprawdź jego szczelność. Jeśli końcówki (kroplowniki) się zatkały, najlepiej wymień je na nowe.
Luty i marzec to doskonały czas, by bez pośpiechu przejrzeć wszystkie narzędzie ogrodnicze.
Luty i marzec to doskonały czas, by bez pośpiechu przejrzeć wszystkie narzędzie ogrodnicze.

Przejrzałeś już narzędzie ogrodnicze przed sezonem? Znajdź dla nich dobre miejsce!

Kluczem do tego, by Twoje narzędzia do prac w ogrodzie były łatwo dostępne i dobrze utrzymane, jest ich odpowiednie przechowywanie. Gdy masz dom, a przy nim garaż, prawdopodobnie właśnie tutaj przechowujesz swoje narzędzia ogrodnicze. Czy jednak trzymasz je tam w porządku czy rzucone niedbale na półkę lub luzem do skrzynek? Jeśli to drugie - zanim zacznie się sezon, koniecznie zrób porządek! Jak to zrobić?

Narzędzia o długich trzonkach (widły, grabie, motyki itd.) możesz wieszać na ścianie za pomocą specjalnych klipsów lub drewnianych kołków. Pomyśl też o ściennym magnesie - będą się na nim z powodzeniem trzymać mniejsze narzędzia, jak podręczne motyczki, grabki, sekatory. Na ścianie powieś też węże ogrodowe.

Środki do roślin lub mniejszy sprzęt możesz też trzymać na garażowych regałach, półkach czy w szafach ogrodowych. W sklepach znajdziesz dużo tego typu rozwiązań. Jeśli chcesz - wykonaj je samodzielnie, np. z drewnianych desek.

Pamiętaj przy tym, że drewno trzeba odpowiednio zaimpregnować, jeśli chcesz, aby garażowy regał służył Ci długie lata.Najpierw użyj Impregnatu Ochronnego do Drewna Gruntującego VIDARON. Produkt głęboko wnika w deski, wzmacnia je i chroni przed owadami, sinizną i grzybami. Drugi niezbędny etap to zastosowanie Impregnatu Ochronno-Dekoracyjnego Powłokotwórczego VIDARON w wybranym kolorze.

Domek narzędziowy może wykonać samodzielnie lub zamówić go u stolarza
Domek narzędziowy może wykonać samodzielnie lub zamówić go u stolarza.

Drewniana skrzynka na narzędzia do garażu - zamów w sklepie lub zrób ją sam!

Nie masz miejsca na Twoje narzędzia ogrodnicze? Na mniejszy sprzęt idealna będzie przenośna drewniana skrzynka - możesz ją ustawić na półce w garażu, a w razie potrzeby zanieść ze sobą do ogrodu.

Drewnianych skrzynek na narzędzia ogrodnicze szukaj w sklepach budowlanych lub marketach. Jeśli masz ochotę, możesz też zrobić skrzynkę samodzielnie. Będziesz potrzebować heblowanej sosnowej deski lub sklejki. Kup takie o grubości 6 mm (na dno) i 16 mm (na ścianki) - Twoja skrzynka będzie wtedy odpowiednio wytrzymała. Przydadzą się też wkręty do drewna, klej do drewna oraz odpowiednie środki do impregnacji - najpierw produkt gruntujący, a później środek nadający powłokę. Idealny zestaw to np. Impregnat Ochronny do Drewna Gruntujący Vidaron i Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna VIDARON.

Dokładna instrukcja krok po kroku, jak wykonać drewnianą, przenośną skrzynkę na narzędzia ogrodnicze, znajduje się w poradniku marki VIDARON: Drewniana skrzynka na narzędzia do garażu - zrób to sam!

Brakuje Ci miejsca na narzędzia ogrodnicze w garażu? Przyda się domek na narzędzia!

Domek ogrodowy to bardzo popularne rozwiązanie, i to zarówno w dużym ogrodzie, jak i na małej działce pod miastem. Wybór w sklepach jest ogromny, podobnie jak rozpiętość cenowa domków. Nasza rada - wybierz domek zamykany i szczelny, który zabezpieczy Twoje narzędzia przed wilgocią i wiatrem (narzędzi nie przechowuj więc w otwartych pergolach czy altanach).

W sklepach budowlanych znajdziesz domki narzędziowe wykonane z tworzywa lub drewna. Możesz też wykonać domek samodzielnie lub zamówić go u stolarza. My oczywiście polecamy drewniane domki narzędziowe - są estetyczne, ładnie komponują się z zielenią, a odpowiednio zaimpregnowane będą Ci służyć wiele lat.

Jeśli masz więcej miejsca, wybierz nieco większy domek. Możesz w nim też wtedy przechować na zimę np. meble ogrodowe lub inne elementy małej architektury.

Pamiętaj, że drewniany domek narzędziowy, jak każde drewno w ogrodzie, wymaga regularnej konserwacji i impregnacji. Podstawą będzie dobrej jakości impregnat, który wnika w drewno i zabezpiecza je przed szkodliwym działaniem wilgoci oraz pleśni.

Do impregnacji domku narzędziowego z drewna sosnowego czy świerkowego użyj Impregnatu Ochronnego do Drewna Gruntującego VIDARON . Kolejny etap to nałożenie impregnatu, który nada Twojemu domkowi odpowiedni kolor,wzmocni drewno i utworzy na jego powierzchni powłokę odporną na siniznę, glony i pleśń . Polecany preparat to VIDARON Impregnat Do Drewna Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy.

Dokładną instrukcję krok po kroku, jak zaimpregnować drewniany domek narzędziowy, znajdziesz tutaj: Czym pomalować drewniany domek narzędziowy? Praktyczne porady.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej, a zwłaszcza jeśli masz zamiar samodzielnie zbudować domek narzędziowy z drewna, koniecznie zobacz też tutorial wideo na Youtube: Jak zbudować i zaimpregnować domek narzędziowy?

Czekasz z utęsknieniem na wiosnę i początek prac w ogrodzie? Cierpliwości, to już niedługo! Wykorzystaj najbliższe tygodnie na solidny przegląd narzędzi ogrodniczych i już dziś zadbaj, aby nowy sezon zastał Twój sprzęt w należytym porządku!

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły