Nadeszła wiosna i to, co wszyscy miłośnicy ogrodów kochają najbardziej, czyli sianie, sadzenie, doglądanie roślin i kwiatów. Przed sezonem koniecznie przejrzyj narzędzia ogrodnicze i przygotuj je do prac. Jak się do tego zabrać? Podpowiadamy!
Data publikacji: 2022-01-26
Data aktualizacji: 2024-01-04
Jeśli pracujesz na co dzień w ogrodzie, na pewno masz sporo przydatnego sprzętu. Sekatory i nożyce do cięcia. Szpadle, łopaty, widły i grabie do przekopywania i przygotowywania grządek. Siekiery i piły, które pomagają posprzątać ogród po zimie. Opryskiwacze, węże ogrodowe i sprzęt do nawadniania. Oraz wszystkie mniejsze i większe narzędzia ogrodnicze, bez których nie wyobrażasz sobie pracy w ogrodzie.
Przed sezonem czeka Cię ważna praca. Musisz przejrzeć cały sprzęt ogrodowy, naprawić go w razie potrzeby, a także przechować tak, by mieć do narzędzi ogrodniczych łatwy dostęp.
Jak zadbać o narzędzia ogrodnicze przed sezonem? Zrób przegląd Twojego sprzętu
Luty i marzec to doskonały czas, by bez pośpiechu przejrzeć wszystkie narzędzie ogrodnicze. Obejrzyj każde z nich z osobna. Te, które są już zupełnie zniszczone, wyrzuć. Te, które da się naprawić, napraw. Zrób też listę potrzebnych na nowy sezon rzeczy.
Łopaty, widły, motyki, szpadle i grabie - oczyść je z zaschniętych resztek ziemi (jeśli nie zrobiłeś tego przed zimą), a następnie umyj je wodą. Możesz też wyparzyć je wrzątkiem lub potraktować denaturatem - usuniesz wtedy z ich powierzchni chorobotwórcze bakterie czy zarodniki grzybów. Po umyciu koniecznie je osusz.
Siekiery, piły, nożyce do żywopłou i sekatory trzeba przed sezonem naostrzyć. Możesz użyć osełki lub pilnika o drobnych ząbkach, ewentualnie szlifierki lub po prostu oddać do punktu, w którym naostrzy Ci je fachowiec. Naostrzenie narzędzi jest bardzo ważne, bo tępe ostrza uszkadzają rośliny!
Oczyść narzędzie z rdzy. Po zimie część Twoich narzędzi ogrodniczych na pewno pokryta jest rudym nalotem. Obejrzyj je dokładnie pod tym kątem, a następnie oczyść - sprawdzi się miękka ściereczka i gruboziarnisty papier ścierny. Z domowych sposobów pomaga też soda oczyszczona i ocet (ale uważaj, bo mogą uszkodzić powierzchnię jeśli będą miały za długi kontakt z narzędziem).
Metalowe powierzchnie narzędzi i elementy mocujące zabezpiecz środkiem konserwującym. W sklepach znajdziesz sporo smarów i płynów silikonowych, aerozoli lub preparatów w postaci stałej (wazelina techniczna, oliwa do maszyn).
Dokładnie sprawdź węże ogrodowe. Uszkodzone odcinki wymień na nowe, łącząc je przy pomocy złączek, wymień też zatkane przewody czy dysze.
Jeśli masz system nawadniający, dokładnie sprawdź jego szczelność. Jeśli końcówki (kroplowniki) się zatkały, najlepiej wymień je na nowe.
Luty i marzec to doskonały czas, by bez pośpiechu przejrzeć wszystkie narzędzie ogrodnicze.
Przejrzałeś już narzędzie ogrodnicze przed sezonem? Znajdź dla nich dobre miejsce!
Kluczem do tego, by Twoje narzędzia do prac w ogrodzie były łatwo dostępne i dobrze utrzymane, jest ich odpowiednie przechowywanie. Gdy masz dom, a przy nim garaż, prawdopodobnie właśnie tutaj przechowujesz swoje narzędzia ogrodnicze. Czy jednak trzymasz je tam w porządku czy rzucone niedbale na półkę lub luzem do skrzynek? Jeśli to drugie - zanim zacznie się sezon, koniecznie zrób porządek! Jak to zrobić?
Narzędzia o długich trzonkach (widły, grabie, motyki itd.) możesz wieszać na ścianie za pomocą specjalnych klipsów lub drewnianych kołków. Pomyśl też o ściennym magnesie - będą się na nim z powodzeniem trzymać mniejsze narzędzia, jak podręczne motyczki, grabki, sekatory. Na ścianie powieś też węże ogrodowe.
Środki do roślin lub mniejszy sprzęt możesz też trzymać na garażowych regałach, półkach czy w szafach ogrodowych. W sklepach znajdziesz dużo tego typu rozwiązań. Jeśli chcesz - wykonaj je samodzielnie, np. z drewnianych desek.
Domek narzędziowy może wykonać samodzielnie lub zamówić go u stolarza.
Drewniana skrzynka na narzędzia do garażu - zamów w sklepie lub zrób ją sam!
Nie masz miejsca na Twoje narzędzia ogrodnicze? Na mniejszy sprzęt idealna będzie przenośna drewniana skrzynka - możesz ją ustawić na półce w garażu, a w razie potrzeby zanieść ze sobą do ogrodu.
Drewnianych skrzynek na narzędzia ogrodnicze szukaj w sklepach budowlanych lub marketach. Jeśli masz ochotę, możesz też zrobić skrzynkę samodzielnie. Będziesz potrzebować heblowanej sosnowej deski lub sklejki. Kup takie o grubości 6 mm (na dno) i 16 mm (na ścianki) - Twoja skrzynka będzie wtedy odpowiednio wytrzymała. Przydadzą się też wkręty do drewna, klej do drewna oraz odpowiednie środki do impregnacji - najpierw produkt gruntujący, a później środek nadający powłokę. Idealny zestaw to np. Impregnat Ochronny do Drewna Gruntujący Vidaron i Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna VIDARON.
Brakuje Ci miejsca na narzędzia ogrodnicze w garażu? Przyda się domek na narzędzia!
Domek ogrodowy to bardzo popularne rozwiązanie, i to zarówno w dużym ogrodzie, jak i na małej działce pod miastem. Wybór w sklepach jest ogromny, podobnie jak rozpiętość cenowa domków. Nasza rada - wybierz domek zamykany i szczelny, który zabezpieczy Twoje narzędzia przed wilgocią i wiatrem (narzędzi nie przechowuj więc w otwartych pergolach czy altanach).
W sklepach budowlanych znajdziesz domki narzędziowe wykonane z tworzywa lub drewna. Możesz też wykonać domek samodzielnie lub zamówić go u stolarza. My oczywiście polecamy drewniane domki narzędziowe - są estetyczne, ładnie komponują się z zielenią, a odpowiednio zaimpregnowane będą Ci służyć wiele lat.
Jeśli masz więcej miejsca, wybierz nieco większy domek. Możesz w nim też wtedy przechować na zimę np. meble ogrodowe lub inne elementy małej architektury.
Pamiętaj, że drewniany domek narzędziowy, jak każde drewno w ogrodzie, wymaga regularnej konserwacji i impregnacji. Podstawą będzie dobrej jakości impregnat, który wnika w drewno i zabezpiecza je przed szkodliwym działaniem wilgoci oraz pleśni.
Do impregnacji domku narzędziowego z drewna sosnowego czy świerkowego użyj Impregnatu Ochronnego do Drewna Gruntującego VIDARON . Kolejny etap to nałożenie impregnatu, który nada Twojemu domkowi odpowiedni kolor,wzmocni drewno i utworzy na jego powierzchni powłokę odporną na siniznę, glony i pleśń . Polecany preparat to VIDARON Impregnat Do Drewna Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej, a zwłaszcza jeśli masz zamiar samodzielnie zbudować domek narzędziowy z drewna, koniecznie zobacz też tutorial wideo na Youtube: Jak zbudować i zaimpregnować domek narzędziowy?
Czekasz z utęsknieniem na wiosnę i początek prac w ogrodzie? Cierpliwości, to już niedługo! Wykorzystaj najbliższe tygodnie na solidny przegląd narzędzi ogrodniczych i już dziś zadbaj, aby nowy sezon zastał Twój sprzęt w należytym porządku!