Jak uniknąć uszkodzeń na kostce brukowej i na tarasie?

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak uniknąć uszkodzeń na kostce brukowej i na tarasie?

Błoto, śnieg, plamy z oleju, mchy, glony i chwasty, silne promienie słońca oraz duże obciążenia - to zaledwie początek niekorzystnych czynników oddziałujących na stan bruku. Nie da się ich całkowicie wyeliminować, ale można ograniczyć do minimum ich negatywny wpływ na wygląd nawierzchni, a tym samym ochronić ją przed zniszczeniem. Jak to zrobić?

aktualizacja: 2021-08-04 10:22:06

Tylko dobra kostka

Betonowa kostka chodnikowa jest trwała, ale nie oznacza to, że położona raz przetrwa wiele długich lat bez jakiegokolwiek uszczerbku. Jej zakup trzeba solidnie przemyśleć, a determinantami, które warto brać pod uwagę, są jakość oraz parametry techniczne, takie jak grubość. Dodatkowymi czynnikami wpływającymi na dobry stan powierzchni są także stosowane przez wielu producentów powłoki ochronne.

Jedną z nich jest Perlon® Lamino®, czyli innowacyjny system marki Bruk-Bet polegający na powlekaniu bruku środkami polimerowymi. Ich obecność prowadzi do zjawiska perlenia się wody, co uniemożliwia przenikanie zabrudzeń w głąb, ułatwia czyszczenie i usuwanie trudnych zanieczyszczeń. Efektem wykorzystania ochrony Perlon® Lamino® jest także zabezpieczeniem przed negatywnym działaniem słońca, mchów i glonów oraz wraz z ochroną Hydrostop powstawaniem wykwitów wapiennych.

Kostka brukowa z ochroną Perlon® Lamino®
Kostka brukowa z ochroną Perlon® Lamino®

Słowo klucz: impregnacja

Żeby osiągnąć maksymalną satysfakcję z użytkowania bruku, warto pamiętać o pielęgnacji. Obejmuje ona zarówno regularne oczyszczanie powierzchni, zamiatanie i okresowe przemywanie wodą, jak i odpowiednią impregnację przy pomocy specjalistycznych środków ochronnych np. za pomocą wodorozcieńczalnego preparatu do kostki brukowej Renovator Imprex. Taki zabieg należy przeprowadzać przynajmniej raz na dwa lub trzy lata, a rezultatami będą nie tylko poprawa estetycznych walorów nawierzchni, lecz także ograniczanie powstawania plam i rozmnażania się mchów i chwastów.

Nawierzchnie brukowe przed impregnacją (fot. z lewej) i po impregnacji (fot. z prawej), fot. Bruk-Bet

Skuteczne zwalczanie wykwitów i nalotów

W zwalczaniu nalotów, wykwitów i porostów pomocne będą też inne preparaty - chemiczne środki biobójcze, produkty na bazie roztworu kwasów i profesjonalne detergenty do czyszczenia kostki. Warto dobierać je tak, aby zawarte w nich składniki nie zniszczyły roślin znajdujących się w pobliżu lub zachować szczególna ostrożność. Zabiegi z ich użyciem należy wykonywać cyklicznie, przynajmniej dwa razy do roku; raz na wiosnę, a drugi raz przed zimą. Choć metoda ta wiąże się z dodatkowymi kosztami, jest najbardziej skuteczna i nieinwazyjna - w przeciwieństwie do prób mechanicznej redukcji niechcianych porostów.

Usuwanie mchu z kostki brukowej
Usuwanie mchu z kostki brukowej, fot. Bruk-Bet
Usuwanie mechaniczne zabrudzeń z płyt brukowych
Usuwanie mechaniczne zabrudzeń z płyt brukowych, fot. Bruk-Bet

Stop z uszkodzeniami

Betonowa kostka brukowa, mimo że uchodzi za materiał trwały, to ich wytrzymałość na bodźce mechaniczne jest ograniczona. Żeby nie doprowadzić do poważnych uszkodzeń, czy też drobnych rys, najlepiej zminimalizować użycie metalowych elementów albo zachować szczególną ostrożność podczas korzystania z nich - czy to w czasie odśnieżania, czy przesuwania mebli ogrodowych. Dzięki temu ostre zakończenia nie uszkodzą krawędzi i powierzchni bruku.

W zachowaniu perfekcyjnego stanu chodników i podjazdów na posesji pomocne są wzmożona ostrożność oraz impregnacja. Pierwsza odnosi się do unikania wykorzystania metalowych elementów prowadzących do mechanicznych zarysowań. Druga wiąże się z wyborem materiału z dodatkową ochroną oraz cyklicznym przeprowadzaniem zabiegów konserwujących. Dzięki temu brukowanym nawierzchniom nie będą straszne plamy, promienie UV, wahania temperatury czy mchy i wykwity.

Meble na tarasie, fot. Bruk-Bet

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły