Lampy solarne - świet(l)ne rozwiązanie dla Twojego domu

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Lampy solarne - świet(l)ne rozwiązanie dla Twojego domu

Lampy solarne zdobywają coraz większą popularność. To nowoczesny i energooszczędny sposób na oświetlenie przestrzeni, który sprzyja zarówno środowisku, jak i... kondycji naszego portfela. W jaki sposób działają lampy solarne? Gdzie je zamontować? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? Na te wszystkie pytania odpowiadamy poniżej.

aktualizacja: 2021-03-22 10:57:44

Lampa solarna - bez prądu, a działa. Jak to się dzieje?

Lampa solarna pozyskuje energię słoneczną i przetwarza ją na energię elektryczną, którą zasila LED, dlatego nie wymaga podłączenia kosztownego prądu ani żadnego okablowania.

Do właściwego funkcjonowania lampa solarna musi posiadać następujące elementy:

  • panel solarny,
  • akumulator, gdzie będzie składowana energia
  • układ elektroniczny do sterowania pracą LED-ów bądź czujnika (albo obydwoma jednocześnie).

Niezwykle istotną częścią lampy solarnej jest panel solarny - to właśnie od niego wiele zależy. Na rynku dostępne są panele monokrystaliczne i polikrystaliczne. Lampy solarne Steinel dostępne w naszej ofercie posiadają panel monokrystaliczny, dzięki czemu mogą być ładowane zarówno przy słonecznej pogodzie, jak i przy zachmurzeniu. Lampy solarne Steinel to gwarancja darmowego światła przez 365 dni w roku!

Gdzie zamontować lampy solarne?

Lampy solarne możemy założyć wszędzie, bez żadnych ograniczeń - i to jest właśnie ich największy atut. Ważne jedynie, aby były zamontowane na zewnątrz, a nie w środku (w pomieszczeniu) - inaczej nie będą miały możliwości naładowania się. Lampy solarne najczęściej zakładamy tam, gdzie potrzebujemy coś doświetlić, a nie mamy możliwości doprowadzenia zasilania sieciowego.

Lampy solarne na elewacji (jako oświetlenie domu)

Zdarza się, że podczas budowy domu nikt nie przewidział przewodów pod lampę z numerem domu. Możemy wtedy użyć np. lampy solarnej STEINEL XSolar LH-N.


Lampa solarna na elewację STEINEL XSolar LH-N to nowoczesna lampa zewnętrzna o pięknym wyglądzie z automatycznym podświetleniem numeru domu. Czujnik zmierzchu włącza oprawę po zapadnięciu zmroku i wyłącza automatycznie o świcie. Bez przewodów, bez konieczności podłączenia do sieci. Za darmo, przez 365 dni w roku.

Niektórzy właściciele nieruchomości mają naklejany numer domu, wówczas można dodatkowo zamontować na elewacji lampę solarną STEINEL XSolar Sol-O (lub wersję z czujnikiem).


Lampa solarna na elewację podświetlająca numer domu STEINEL XSolar_SOL-O Po zapadnięciu zmroku wbudowany czujnik zmierzchu automatycznie aktywuje światło. Lampa korzysta wyłącznie z energii pozyskiwanej z promieni słonecznych. To doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy chcą doświetlić numer domu, ale nie mają już możliwości wyprowadzenia przewodów zasilających na zewnątrz.

Warto również wykorzystać tę oprawę na dodatkowe doświetlenie domu, gdzie użytkownik nie ma już możliwości doprowadzenia przewodu zasilającego. Pamiętajmy, że zgodnie z przepisami prawa numer domu przy nowych budynkach musi być widoczny. Korzystają z tego służby specjalne (pogotowie, policja, straż pożarna), stąd często oświetlenie tego typu funkcjonuje pod nazwą "oprawa policyjna" albo "lampa z numerem policyjnym". Lampy solarne doskonale sprawdzają się w tej roli. Do oświetlenia elewacji posłużą nam również designerskie modele lamp solarnych Paulmann (np. model Outdoor Solar Kinkiet Eloise z czujnikiem ruchu), które zasługują na uwagę nie tylko ze względu na świetne parametry, ale również z uwagi na walory dekoracyjne.


Outdoor Solar Kinkiet Eloise marki PAULMANN wyróżnia się automatycznym włączaniem/wyłączaniem dzięki wbudowanemu czujnikowi ruchu oraz czasem ładowania wynoszącym 6–8 godzin w zależności od ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Świeci od 8 do 10 godzin, a stopień ochrony IP44 zabezpiecza przed zachlapaniem

Warte polecenia są również produkty z serii Yoko czy Soley marki Paulmann. Wszystkie wyposażone są w akumulator litowo-jonowy, czujnik zmierzchowy, funkcję nocnego czuwania oraz czujnik ruchu. Co istotne - dostępne są także w modnym antracytowym kolorze.


Outdoor Solar Kinkiet Yoko marki PAULMANN doskonale odnajduje się na nowoczesnych elewacjach. Czas ładowania wynoszący 6-8 godzin w zależności od ekspozycji na promieniowanie słoneczne, świeci od 8 do 10 godzin, temperatura barwowa: 3000K - ciepła biel, stopień ochrony IP: IP44 - zabezpieczenie przed zachlapaniem

Lampy solarne w ogrodzie (do oświetlenia ścieżek, podjazdu czy roślin)

Często bywa tak, że użytkownik nie chce prowadzić dodatkowej instalacji elektrycznej w ogrodzie czy na podjeździe. Wtedy do oświetlenia wszelkiego rodzaju ciągów komunikacyjnych czy ścieżek ogrodowych odpowiedni będzie model lampy solarnej STEINEL XSolar GL-S.


Dobrze oświetlone podjazdy i drogi do drzwi wejściowych stwarzają poczucie bezpieczeństwa, zarówno wśród domowników, jak i gości. Można to uzyskać w łatwy sposób, dzięki naszej wydajnej lampie solarnej w wersji stojącej STEINEL XSolar GL-S. Słupek składa się z 2 części: krótszej 45 cm i dłuższej 63 cm. Po połączeniu maksymalna wysokość wynosi 100 cm. Mamy zatem trzy możliwości montażowe do wyboru w jednym produkcie. Wystarczy wybrać odpowiednią wysokość słupka i można oświetlić jasnym światłem LED nawet do 20 m². I to całkowicie bez kosztów energii.

Model STEINEL XSolar L-S można wykorzystać również w nieco niekonwencjonalny sposób i np. zamontować go wewnątrz wiaty grillowej, zapewniając sobie komfort podczas wieczornych spotkań ze znajomymi.


Modele lamp solarnych STEINEL XSolar L-S / GL-S sprawdzą się również do oświetlenia altan i wiat grillowych.

Przy ścieżkach ogrodowych czy schodach można zastosować lampy solarne na słupku Soley czy Ryse marki Paulmann.


Outdoor Solar oprawa słupkowa SoleyZigBee IP44 PAULMANN będzie nie tylko świetną ozdobą naszego ogrodu, ale i wspaniale rozświetli ścieżki ogrodowe czy podjazd.

Dzięki wyrafinowanej technologii solarnej nie ma konieczności podłączania do nich instalacji elektrycznej. W ciągu dnia akumulator jest ładowany światłem słonecznym, a o zmroku zapala się mała lampka orientacyjna, którą w momencie zbliżania się zastępuje lampka funkcjonalna. Interesujący w ich przypadku jest również fakt, że 6-8 godzin ładowania wystarczy na 8-10 godzin pracy. W sytuacji, gdy mamy gotowy podjazd czy chodnik i nie chcemy go demontować, by założyć wbudowane w podłoże oświetlenie, zdecydujmy się na oprawy Solar Aron i Cube marki Paulmann.


Solar Cube IP67 LED PAULMANN oraz Outdoor Solar Aron IP67 PAULMANN dają światło w dowolnym miejscu w ogrodzie, i to bez doprowadzania instalacji elektrycznej z budynku. Oprawy wpuszczane w podłoże zasilane są wyłącznie za pomocą akumulatorów ładowanych przez ogniwa słoneczne. Akumulatory wielokrotnego ładowania są wymienne i czerpią prąd ze światła słonecznego za dnia, zasilając diody LED po zmroku. Oprawy wpuszczane są idealnie wodoszczelna, bo wykonane ze stopniem ochrony IP67 z materiałów odpornych na korozję. Nadają się do montażu na powierzchniach obciążonych ruchem pieszych, bowiem doskonale wytrzymują obciążenie 500 kg.

Dzięki stopniowi ochrony IP67 te oprawy dogruntowe są całkowicie wodoszczelne, nierdzewne i nadają się do montażu w uczęszczanych strefach, bowiem ich odporność na obciążenia dynamiczne wynosi aż do 500 kg! Dodatkowo wyposażone są w czujniki ruchu, czujniki zmierzchowe i funkcję oświetlenia orientacyjnego.

Lampy solarne w... wiacie śmietnikowej!

Nikt nie zwraca uwagi na oświetlenie śmietników podczas budowy domu czy kupna mieszkania. A jak się okazuje później z biegiem czasu - jest to bardzo istotny aspekt, który wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie. Model STEINEL XSolar L-S doskonale sprawdzi się do oświetlania wiaty śmietnikowej! Wyrzucanie śmieci w godzinach wieczornych czy nocnych przestanie być już problemem (a my stracimy wymówkę, by tego nie robić 😊)


XSolar L-S to eleganckie i funkcjonalne rozwiązanie dla osób potrzebujących światła tam, gdzie nie ma podłączenia do prądu. Elementy zestawu można montować osobno, na przykład panel LED po stronie północnej, a panel solarny skierowany na południe. Ułatwia to dołączony do zestawu 6-metrowy przedłużacz. Oprawa generuje strumień świetlny 150 lm, który pozwala efektywnie oświetlić do 30 m² powierzchni. Na uwagę zasługuje również funkcja jasności podstawowej oraz bezgłośna praca czujnika ruchu

O czym warto wiedzieć, kupując lampy solarne?

Wybierając lampy solarne, zwróćmy uwagę, czy mają panel monokrystaliczny. To bardzo istotne, jeśli chcemy, by lampy solarne mogły działać nawet wtedy, kiedy nie ma słonecznej pogody. Panele monokrystaliczne to najwyższa wydajność w porównaniu z panelami polikrystalicznymi lub amorficznymi. Ich ładowanie jest możliwe także przy zachmurzeniu.

Druga kwestia, o której powinniśmy pamiętać, to bardzo dobrej jakości akumulatory, które zapewnią długi czas działania lamp solarnych. Lampy solarne Steinel i Paulmann są wyposażone w akumulator litowo-jonowy z możliwością ładowania w dowolnym czasie bez skrócenia żywotności. Dzięki temu zawsze działają, niezależnie od pogody. Zainwestujmy w lampy solarne, które oferują nieco więcej niż standardowy tryb świecenia po zmroku. Jest wiele modeli, które np. mają zainstalowany czujnik ruchu, a niektóre z nich posiadają także funkcję światła bazowego (lampa delikatnie się żarzy, a po wykryciu ruchu rozpala się do 100%).

Warto również zwrócić uwagę na dodatkowe udogodnienia, które ułatwiają nam montaż, np. większość lamp solarnych Steinel w płytce montażowej ma poziomicę, żebyśmy mogli prosto je zamontować na elewacji. Z kolei model lampy solarnej STEINEL XSolar L-S ma np. kompas, abyśmy mogli go poprawnie ustawić w stronę południa. Posiada również drugi uchwyt oraz przewód 6-metrowy. Dzięki temu możemy rozdzielić panel solarny od elementu świetlnego, i ten pierwszy zamontować w stronę południa, a ten drugi np. pod zadaszeniem, łącząc oba elementy właśnie za pomocą tego 6-metrowego przewodu w zestawie. To doskonałe rozwiązanie!

Nie bez znaczenia jest również fakt, z jakich materiałów są wykonane lampy solarne. Lampy solarne marki STEINEL oraz PAULMANN wyróżniają się znakomitymi komponentami oraz obudową bardzo wysokiej jakości. Są masywne i solidnie wykonane. Mają również wysoki współczynnik ochrony IP, co zabezpiecza je przed niekorzystnym działaniem wody czy też złych warunków atmosferycznych. Lampy solarne Steinel posiadają także złącze mikro USB. To przydatna funkcja, jeżeli światła jest na tyle mało, że nie są w stanie się w pełni się naładować. Wówczas użytkownik ściąga je np. z elewacji i może w domu czy garażu podładować zwykłą ładowarką do telefonu. W Polsce raczej nie ma konieczności dodatkowego ładowania lamp solarnych, natomiast np. w Finlandii może już okazać się to konieczne.

W ofercie LŁ są dostępne także bardzo zaawansowane lampy solarne, które posiadają 2-3 programy pracy, np. tryb pracy z czujnikiem (lampa solarna włącza się tylko po otrzymaniu impulsu z czujnika ruchu) czy tryb pracy z czujnikiem ze światłem podstawowym (lampa solarna włącza się po otrzymaniu impulsu z czujnika ruchu, a dodatkowo świeci w godzinach rannych i wieczornych ze zredukowanym światłem podstawowym). Wówczas użytkownik pokrętłem wybiera dany program. Podczas kupna lampy solarne, warto wziąć pod uwagę wszystkie powyższe aspekty. Decydując się na modele lamp solarnych marki STEINEL lub PAULMANN zapewniamy sobie stu procentową gwarancję satysfakcji i zadowolenia z zakupu.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Malowanie budki lęgowej dla jerzyków
Malowanie budki lęgowej dla jerzyków
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje