Palisady rozwiązaniem na przestrzeń dobrze zorganizowaną

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Palisady rozwiązaniem na przestrzeń dobrze zorganizowaną

Przestrzeń dobrze zorganizowana to taka, która została przemyślana i rozplanowana w taki sposób, by każdy wpisany w nią element (także ten nie do końca niezbędny), miał swoje odpowiednie miejsce. Poszczególne składowe nie powinny ograniczać swoich areałów i dostępu do siebie. Dzięki temu użytkownicy przestrzeni będą mogli z niej swobodnie korzystać. Oczywiście, aby było to możliwe do zrealizowania, muszą zostać zachowane zasady ergonomii, bezpieczeństwa, zdrowego rozsądku, a także zastosowane odpowiednie materiały z właściwym im sposobem rozmieszczenia i wykonania.

aktualizacja: 2020-10-28 11:14:53

Na pewno dużym ułatwieniem w wytyczeniu poszczególnych przestrzeni wokół własnej posesji będzie wykorzystanie systemu palisadowego, który jest nie tylko nowoczesnym, ale i niezwykle kreatywnym rozwiązaniem.

Rozwiązanie to polega na pionowej zabudowie ściśle przylegających do siebie elementów, dających możliwość ukształtowania otwartych oraz zamkniętych linii prostych i łukowych - zarówno w płaszczyźnie poziomej, jak i pionowej. Przy tego typu przedsięwzięciach należy jednak wziąć pod uwagę metraż działki, ukształtowanie terenu oraz rolę, jaką będzie miała pełnić palisada.

Warto mieć na uwadze fakt, że nie każda palisada wpisze się w wybraną przez nas aranżację, przez co może nie współgrać z pozostałymi jej elementami.

Palisada Uni Split
Palisada Uni Split

SYSTEM PALISADOWY - WYZNACZYĆ PRZESTRZEŃ

System palisadowy ma szereg zastosowań, począwszy od praktycznych, przez użytkowe, aż po aranżacyjno-dekoracyjne. Za pomocą palisady możemy ograniczyć zabudowę i nawierzchnię kostek brukowych, wyznaczając teren trawnika i strefę zieleni. Ułatwi nam to jej pielęgnację, a także sprawi, że będzie się dobrze, estetycznie prezentować. Palisadą wydzielimy również przestrzeń dla kwitnącej rabaty, klombów, ogrodowych alejek, kwietników czy oczek wodnych.

Jeżeli natomiast jesteśmy właścicielami terenu, na którym są wzniesienia bądź nierówności, to dzięki palisadowym konstrukcjom wzmocnimy skarpę czy też zbocze, zabezpieczając je przed osunięciem. Ponadto palisady świetnie sprawdzą się w wyznaczeniu linii schodów, zejść, zjazdów, podjazdów, tarasów, murów oporowych, a także placu zabaw dla dzieci oraz obszaru ruchu pojazdu.

Palisada Uni Split
Palisada Abakus
Palisada Abakus
Palisada Novator

MATERIAŁOWA RÓŻNORODNOŚĆ PALISAD

Mała architektura w postaci palisady może być wykonana z różnego rodzaju materiałów, takich jak tworzywa sztuczne, drewno, kamień czy beton.

Najlepszymi właściwościami użytkowymi będą charakteryzowały się jednak te ostatnie, gdyż wystawione na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, bardzo długo zachowują swoje cechy użytkowe, dobry wygląd i walory estetyczne. Są one odporne na wilgoć, mróz, jak i intensywne promieniowanie słoneczne.

Palisada Novator
Palisada Uni Split
Palisada Uni Split
Palisada Uni Split
Palisady Uni Split

PALISADY - WARIANT KAMIENNY

Tak na przykład kamień, ze względu na jego wytrzymałość, w większym stopniu niż pozostałe materiały wykorzystuje się do wykonania murków oporowych czy zabezpieczania wzniesień i skarp. Dzięki ich odpowiedniemu osadzeniu w ziemi wytrzymują bardzo duży napór. Należy również wspomnieć, że długość tych elementów może sięgać nawet ponad 100 cm, co ułatwia wykonanie konstrukcji o takim właśnie przeznaczeniu.

Palisady kamienne najczęściej wykonywane są z takiego kruszywa jak granit, bazalt bądź piaskowiec. Co prawda ich koszt jest dosyć wysoki w porównaniu do innych materiałów, jednak efekt, jaki możemy uzyskać za ich sprawą, jest naprawdę imponujący i godny polecenia. W związku z tym, elementy z wyżej wymienionych materiałów często stosowane są najbardziej eksponowanych i reprezentacyjnych miejscach.

Należy też wspomnieć, że w przestrzeni zewnętrznej wszystko, co naturalne, w tym także materiały, tworzywa, rozwiązania prezentują się wyjątkowo dobrze. Wydawać by się mogło, że są to właściwe materiały na właściwym miejscu.

Palisada Nostalit
Palisada Nostalit
Palisada Uni Split
Palisada Uni Split
Palisada Nostalit
Palisada Nostalit

PALISADY - WARIANT BETONOWY

Równie wytrzymały co kamień naturalny jest beton, którego cena jest nieporównywalnie niższa. Jeżeli chodzi natomiast o walory estetyczne, palisady betonowe dorównują walorami dekoracyjnymi palisadom z kamienia naturalnego.

Dzięki staraniom producentów, beton zajmuje on zaszczytne miejsce wśród wykorzystywanych materiałów. W tym przypadku do wyboru mamy bardzo szeroki wybór wariantów kolorystycznych, kształtów, form, rozmiarów, dostępnych w długości od 40 do nawet 120 cm (w tym także konstrukcję imitującą naturalny kamień).

Dzięki mnogości wzorów i bogatej gamie kolorystycznej, również betonowa palisada może wyglądać bardzo estetycznie, stanowiąc doskonałą dekorację naszej posesji, przydomowego ogrodu i prywatnej strefy zieleni.

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak zbudować i zaimpregnować domek narzędziowy?
Jak zbudować i zaimpregnować domek narzędziowy?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje