Jak zrobić prosty karmnik dla ptaków?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak zrobić prosty karmnik dla ptaków?

Samodzielna budowa karmnika to niesamowita frajda, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. W ten sposób można pomóc ptakom, które w okresie zimowym mają większe niż zwykle trudności z poszukiwaniem jedzenia. Jak się zabrać do wykonania karmnika? Poznaj kilka prostych i sprawdzonych metod!

aktualizacja: 2022-09-28 11:32:10

Jak zrobić prosty karmnik z patyków?

Drewniane patyczki po lodach to świetny materiał do zbudowania praktycznego i efektownego karmnika dla ptaków. Oprócz nich będą ci potrzebne: klej na gorąco, sznurek i oczywiście pokarm. Podstawę karmnika tworzy się z dziesięciu sklejonych brzegami patyczków, zaś do zbudowania ścian wystarczą dwadzieścia cztery patyczki, które klei się poziomo i na zakładkę. Za pomocą sznurka należy przywiązać karmnik tak, aby stanowił stabilną konstrukcję. Na końcu umieść w środku pszenicę, owies lub nasiona roślin oleistych.

Jak zrobić karmnik dla ptaków z kartonu?

Karton jest kolejnym łatwo dostępnym materiałem, z którego można zrobić przyjemne miejsce dla ptaków. Wystarczy niewielki karton po soku lub mleku i nożykiem do tapet należy wyciąć niewielkie drzwiczki. Powinny znajdować się nieco wyżej, aby ze środka nie wysypywało się ziarno. Z wyciętego fragmentu można zrobić daszek nad wejściem, który w łatwy sposób przykleisz za pomocą kleju, dzięki czemu wejście będzie chronione przed śniegiem i deszczem

Jak zrobić z dziećmi karmnik?

Istnieje wiele sposobów na zrobienie prostych karmników dla ptaków. Niezależnie od tego, czy będzie to karmnik z kartonu, czy patyczków, dzieci będą w stanie opracować i wykonać cały projekt samodzielnie. Warto wyręczyć je tylko w etapach wymagających wycinania za pomocą nożyka. Zupełnie bezpiecznym jest pomysł zrobienia karmnika z rolek po papierze toaletowym, do którego poza rolkami jest potrzebny tylko odporny naturalny klej w postaci tłuszczu. Rolkę taką należy posmarować masłem lub innym tłuszczem i obtoczyć w ziarnach jadanych przez ptaki, a następnie zawiesić na sznurku w łatwo dostępnym miejscu.

Jak zrobić karmnik z butelki plastikowej?

Karmniki dla ptaków można zrobić z różnego rodzaju butelek plastikowych. Wystarczy wyciąć otwór, przez który ptaki będą mogły dostać się do środka i nasypać wewnątrz ziaren. Całą butelkę warto przymocować do gałęzi za pomocą drutu lub sznurka.

Z pięciolitrowej butelki można zrobić nawet bardziej zaawansowaną konstrukcję, a mianowicie umieścić w środku odwróconą do góry nogami mniejszą butelkę z ziarnem, która stanie się naturalnym dozownikiem. Warto obkleić brzegi wyciętego okienka kartonem, aby ptaki nie poraniły łapek w kontakcie z ostrymi krawędziami plastiku.

Jak przyciągnąć sikorki do karmnika?

Największą zachętą dla sikorek w tym wypadku będzie zróżnicowany pokarm, a więc nie tylko nasiona, ale również owoce nęcące zapachem czy woda z cukrem. Ptaki uwielbiają również orzechy. Jeśli raz przekonają się, że w karmniku znajduje się atrakcyjny pokarm, będą zainteresowane tym miejscem przez cały rok.

Sikorka przy karmniku
fot. Albrecht Fietz / Pixabay

Opracowanie: Martyna Nowak-Ciupa

fot. otwierająca: Detlef Müller / Pixabay 

 

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!