Traktorek ogrodowy najlepiej oszczędza czas i siły

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Traktorek ogrodowy najlepiej oszczędza czas i siły

Ogród wymaga koszenia, nawożenia, cięcia gałęzi. Trawnik jest na tyle duży, że zdecydowałem się na traktorek, koszenie kosiarką spalinową zabierało strasznie dużo czasu i wysiłku - mówi Rafał, Członek Klubu Budujących Dom, który ogród użytkuje 3 lata.

Ogród: powierzchnia 2000 m2; w tym trawnik – 1200 m2.

 

Narzędzia spalinowe: traktorek z koszem i manualną skrzynią biegów (moc 13 KM, pole koszenia 105 cm), kosiarka (moc 3 kW, napęd na tylne koła, średnica cięcia 55 cm), kosa z żyłką, pilarka łańcuchowa.

 

Narzędzia elektryczne: kosiarka o mocy 1300 W, 94 dB.

 

Narzędzia ręczne: siekiery, łopaty, grabie, sekatory, siewnik na kółkach, opryskiwacz ciśnieniowy (9 l), wał do trawnika, wąż i bęben na wąż.

 

Decyzja: ogród wymaga koszenia, nawożenia, cięcia gałęzi. Trawnik jest na tyle duży, że zdecydowałem się na traktorek, koszenie kosiarką spalinową zabierało strasznie dużo czasu i wysiłku. Ponadto jesienią jest tu dużo liści, więc też można je jednocześnie zbierać. Traktorek wybierałem pod kątem wydajności i ceny. Chciałem trochę mocniejszy, żeby można było kosić wyższą trawę. Wybierając ręczne kosiarki, kierowałem się marką, nie chciałem tanich marketowych, bo chcę, żeby mi długo i komfortowo służyły. Istotne były napęd, średnica koszenia, regulacja wysokości koszenia i solidność.

Kosiarki, spalinowa i elektryczna, dojeżdżają w miejsca niedostępne dla traktorka.
Kosiarki, spalinowa i elektryczna, dojeżdżają w miejsca niedostępne dla traktorka.

Traktorek ogrodowy - rady i przestrogi:

Traktorek pracuje super i ze wszystkich narzędzi najlepiej oszczędza czas i siły. Ogranicza grabienie liści. Kiedy kosiłem kosiarką spalinową, jesienią co chwilę musiałem opróżniać mały kosz. Maszyna ma szerokie pole koszenia i pojemny kosz, który obsługuje długa, wygodna dźwignia. Wolałbym mieć model z przekładnią hydrostatyczną, a nie manualną, ale taki ciągniczek był o kilka tysięcy droższy. Ten model też daje radę.

 

Sam wymieniam w nim co roku olej, paski klinowe, ostrzę nóż. To są proste operacje, opisane w instrukcji. Trzeba mieć tylko klucze, dwie prawe ręce i… to wszystko! Radzę zaopatrzyć się na zapas w pasek napędu noży – nowy przyda się po dwóch latach. Podczas pracy zawsze zakładam ochraniacze na uszy, bo kiedy jeździ się godzinę w szumie silnika, to głowa może rozboleć.

 

Nie zamierzam doposażyć traktorka w pług, w zimie wolę odśnieżać ręcznie, dla zdrowia. Na zimę traktorek wywożę do magazynu przy mojej firmie, a do garażu wprowadzam samochody. Chociaż pnie drzew i rabaty obudowałem betonowymi opaskami, to na zadrzewionej działce nie uniknie się dokaszania pchaną kosiarką. Mam do tego dwie, spalinową i elektryczną, oraz kosę mechaniczną. Spalinową kosiarkę dobrałem świetnie. Tnie szeroko. Elektrycznego maleństwa używam do okiełznania trawy między krzewami trzmieliny, którą posadziłem w lasku. Ta kosiarka przyjechała z poprzedniego małego ogrodu przy segmencie.

 

Kosa jest przydatna do podkaszania trawy wokół drzew. Pilarka natomiast – do podkrzesywania pni sosen i cięcia gałęzi. Nawożę trawnik 2 razy w sezonie, a żeby zrobić to równiutko, potrzebny był siewnik.

Taczka, siewnik na kółkach, siekiery.
Taczka, siewnik na kółkach, siekiery.

Traktorek ogrodowy - koszty:

  • traktorek 7000 zł, 
  • kosiarka spalinowa 1500 zł, 
  • kosiarka elektryczna 300 zł, 
  • podkaszarka z pasem 980 zł.
Wodę do podlewania wężem ogrodowym czerpie się z kranu w garażu. Kiedy wąż jest nieużywany, przechowuje się go na bębnie.
Wodę do podlewania wężem ogrodowym czerpie się z kranu w garażu. Kiedy wąż jest nieużywany, przechowuje się go na bębnie.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Piotr

25 Sie 2018, 11:25

traktorek to dobra rzecz tylko bardziej się sprawdzi przy dużych powierzchniach. ja miałem długi czas spalinową kosiarkę ale jak już się zapsuła to wymieniłem ją na robota wipera do koszenia trawy. Sam wszytko robi a ja wtedy się relaksuje na hamaku z piwkiem w ręku. Powkopywałem ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Piła łańcuchowa - konserwacja
Piła łańcuchowa - konserwacja
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny