Wymarzony podjazd: jak wybrać idealny materiał i technologię?

Wymarzony podjazd: jak wybrać idealny materiał i technologię?

Wyroby brukarskie stosuje się na podjeździe chętnie, ponieważ wykonane z nich nawierzchnie są wytrzymałe, trwałe i łatwe do naprawy. W zależności od gustu oraz zasobności portfela, można wykorzystać elementy z betonu, kamienia, klinkieru. Świetnie nadaje się też kruszywo, np. grys granitowy.

Producenci wyrobów brukarskich oferują też inne, nie mniej trwałe i efektowne materiały, takie jak ażurowe płyty z betonu, albo panele z PVC - z otworami przeznaczonymi do wypełnienia żwirem lub roślinnością. Modny jest też wylewany beton. Przy tak bogatej gamie wyrobów, każdy na pewno znajdzie odpowiedni dla siebie.

W przypadku podjazdu do garażu, szczególnie istotny jest nie tylko właściwy dobór materiału, lecz również technologii budowy. Od nich zależy bowiem sposób, czas i koszt realizacji, oraz wytrzymałość i trwałość nawierzchni, a także komfort jej użytkowania.

Na co należy zwracać uwagę podczas budowy? Utwardzony podjazd do garażu powinien wykazywać odpowiednią wytrzymałość. Wszak musi on przenosić obciążenia powodowane przez samochód. Na wytrzymałość wpływają - materiał, z którego wykonano nawierzchnię, prawidłowa podbudowa, staranność prac przy układaniu każdej z warstw.

Z tych względów zadanie przygotowania funkcjonalnego i długowiecznego traktu trzeba powierzyć doświadczonym fachowcom, znającym daną technologię. Oferują kompleksową usługę - od zaprojektowania jego wielkości, kształtu i kolorystyki oraz doradztwa przy wyborze materiału, przez transport i rozładunek, po wykonanie.

Podjazd a wielkość działki

Na małej działce. Taka posesja i duży podjazd to niedobrana para. Z praktycznego i estetycznego punktu widzenia, rada jest następująca - należy wytyczyć podjazd o rozmiarach niezbędnych do wygodnego poruszania się samochodem. W niedużej przestrzeni wystarczy prosty i krótki, rozrysowany na planie prostokąta o min. szerokości 3 i długości 6 m. Na nieco większych posesjach, warto przewidzieć dodatkowo 1 albo 2 miejsca postojowe dla gości, pamiętając, że na auto osobowe powinno się przeznaczyć minimum 2,5 x 5 m.

Na dużych posesjach. Możemy pozwolić sobie na rozmach. Wręcz zaleca się zadbać o możliwość wygodnego manewrowania samochodami przed garażem, przyda się więc zgrabna zatoczka lub rondo do zawracania. Wskazane jest utwardzenie nawet 3-5 miejsc parkingowych dla gości. Na rozległej działce, dobrze wygląda podjazd poprowadzony po łuku lub liniami falistymi. Jednak uwaga - każde zaokrąglenie wiąże się z większym zużyciem materiałów i dodatkowym czasem pracy, zatem trzeba rozsądnie wyważyć aspekty estetyczne, funkcjonalne, finansowe.

Planowanie

Najlepiej zlecić to zadanie architektowi krajobrazu, ewentualnie fachowcowi z firmy brukarskiej. Wykonanie projektu jest tu uzasadnione, bo otrzymujemy gotowe szkice podjazdu ze szczegółowymi wymiarami i kształtami, wskazaniem rodzaju i kolorystyki materiałów, rozrysowaniem dekoracyjnych wzorów, wyznaczeniem przebiegu przepustów pod nawierzchnią na instalacje domowe i ogrodowe, a nawet poprowadzeniem oświetlenia traktu i instalacji przeciwoblodzeniowej.

Istotne jest prawidłowe zaplanowanie kierunków odpływu wody opadowej - spadek poprzeczny nawierzchni to co najmniej 2%, spadek podłużny wymagany jest do odpływu wody od ścian budynku w kierunku ogrodu. Kiedy spadki nie wystarczają, układa się odwodnienia liniowe (np. przed wjazdem do garażu).

Nie mniej ważna jest kolorystyka. Podjazd jasny i jednobarwny to znakomite tło roślin, perspektywa ogrodu optycznie się wydłuża. Trakt w ciemnych odcieniach zmniejsza przestrzeń (raczej nie nadaje się do małych ogrodów). Zrealizowany w zbyt wielu kontrastujących barwach albo wzorach - może wprowadzić do otoczenia wizualny chaos.

Dowiedz się więcej na temat podjazdów ➡️ Jak zbudować komfortowy podjazd?

Redakcja BD
Fot. otwierająca: KOSTKA BRUKOWA PATER

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz