Kolektory i ogniwa fotowoltaiczne

Chcielibyśmy uzyskać nieco informacji na temat kolektorów słonecznych i ogniw fotowoltaicznych.

Dociekliwy Inwestor: – Dzień dobry, Panie inżynierze!

 

Majster Guru: – Dzień dobry! W czym mogę pomóc?

 

– Chcielibyśmy uzyskać nieco informacji na temat kolektorów słonecznych i ogniw fotowoltaicznych.

 

Żona Dociekliwego Inwestora: – Tyle się teraz mówi o energii odnawialnej. Jesteśmy ciekawi, czy taka inwestycja się opłaci.

 

– To prawda, tzw. zielona energia ma swoje pięć minut, bo coraz więcej osób szuka oszczędności. Poza tym rośnie świadomość ekologiczna. W przypadku kolektorów dochodzi kwestia wygody – posiadacze domów z kotłami na paliwo stałe nie muszą rozpalać kotła poza sezonem grzewczym, skoro ciepłą wodę zapewnia słońce. Reasumując, dzięki większemu popytowi, ceny wspominanych przez Państwa urządzeń spadają i coraz więcej osób decyduje się na tego typu inwestycje.

 

– Widać to gołym okiem. Nie tak dawno panele były rzadkością, teraz można je spotkać na wielu domach.

 

– Nie wiem, jaki jest stan Państwa wiedzy na ten temat – zdecydowana większość montowanych w Polsce paneli to kolektory słoneczne. To zupełnie co innego niż ogniwa fotowoltaiczne, które jeszcze nie są tak popularne.

 

– Aż tak źle z naszą wiedzą nie jest… Zdajemy sobie sprawę, że to kompletnie różne urządzenia. Kolektory służą do przygotowania ciepłej wody, a panele do produkcji prądu. Ale, szczerze mówiąc, nie za bardzo orientujemy się w specyfice ich działania.

 

– Zacznijmy więc od podstaw, od wyjaśnienia, jak funkcjonują kolektory słoneczne. Ich najważniejszym elementem jest metalowy absorber pokryty warstwą pochłaniającą promieniowanie słoneczne. W najbardziej popularnych kolektorach płaskich pozyskane w ten sposób ciepło trafi a do orurowania, w którym znajduje się ciecz, najczęściej roztwór glikolu. Ogrzany płyn trafi a do domu, gdzie oddaje ciepło w zbiorniku magazynującym wodę. W naszych warunkach klimatycznych energia słoneczna wykorzystywana jest na ogół do przygotowania ciepłej wody użytkowej.

fot. Fakro

Pozostałe artykuły
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje