Czym ogrzewać dom?

Dzień dobry, Panie inżynierze. Chciałbym zapytać o ogrzewanie domu.

Majster Guru: – Witam, czym tym razem mogę Panu służyć?

 

Inwestor: – Dzień dobry, Panie inżynierze. Chciałbym zapytać o ogrzewanie domu.

 

– O co konkretnie, bo to ciekawy, ale wyjątkowo obszerny temat.

 

– Czym i jak najlepiej ogrzewać dom? Czytam przeróżne opinie o gazie, węglu, pompach ciepła, kominkach. Bywają skrajnie odmienne, co jedni chwalą, drudzy odradzają i zamiast łatwiej, coraz trudniej mi się na cokolwiek zdecydować. Dlatego pomyślałem, że zapytam – co Pan poleca, jako człowiek z niemałym doświadczeniem i fachową wiedzą?

 

– Co polecam? Zależy komu i gdzie. Najpierw trzeba ustalić pewne warunki, poznać czyjąś sytuację i upodobania, żeby coś z sensem doradzić. Inaczej można, mając jak najlepsze intencje, narobić drugiemu człowiekowi kłopotów i narazić go na niemałe koszty.

 

– Nie chce mi się wierzyć, że Pan mógłby kogoś wprowadzić na taką minę i zaproponować mu jakieś fatalnie działające ogrzewanie.

 

– W takim razie proszę mi powiedzieć, który samochód jest najlepszy – miejski maluszek, terenowy, czy może dostawcza furgonetka?

 

– Wszystko zależy od tego, komu i do czego będzie potrzebny ten samochód!

 

– Z ogrzewaniem jest dokładnie tak samo. Mam znajomych na wsi, właścicieli sporego gospodarstwa sadowniczego. Dla nich opał to drewno z własnego lasu i upraw, bo zawsze coś jest to wykarczowania. A że rodzina jest liczna, niemal zawsze jest ktoś w domu, żeby dorzucić do kotła. Są zadowoleni z takiego ogrzewania, bo dla nich jest praktycznie bezkosztowe. Pan jednak pewnie nie byłby uszczęśliwiony ciągłym paleniem, pomijam już fakt, że drewno musiałby Pan gdzieś kupić. No i palić w kotle też trzeba umieć.

 

Za to ogrzewanie gazem, nawet tym z sieci, prawdopodobnie by odrzucili ze względu na koszty. Natomiast dla Pana byłby to wariant niezwykle atrakcyjny.

fot. Viessmann

Pozostałe artykuły
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje