Grzejniki i podłogówka

Ostatnio rozmawialiśmy o tym, czym ogrzewać dom, jakie wybrać źródło ciepła, jakie paliwo. Ale nie ustaliliśmy, jak rozprowadzić ciepło. A żona przyniosła katalog z takimi wymyślnymi grzejnikami – niektóre są jak dzieła sztuki.

Dociekliwy Inwestor: – Dzień dobry, Panie inżynierze. Czy możemy zająć parę chwil?

 

Majster Guru: – Oczywiście – zapraszam. Proszę sobie usiąść. Macie Państwo ochotę na kawę, herbatę? Na zewnątrz jest dość zimno.

 

– Dziękujemy. Śniegu napadało, aż miło. A my właśnie w związku z zimnem.

 

– A co z tym zimnem?

 

– Ostatnio rozmawialiśmy o tym, czym ogrzewać dom, jakie wybrać źródło ciepła, jakie paliwo. Ale nie ustaliliśmy, jak rozprowadzić ciepło. A żona przyniosła katalog z takimi wymyślnymi grzejnikami – niektóre są jak dzieła sztuki.

 

Żona Inwestora – Normalnie jak jakieś rzeźby – proszę, niech Pan spojrzy. Ale czy takie cuda są nam potrzebne? Czy nie wystarczą zwykłe, białe grzejniki?

 

– Pewnie, że zwykłe wystarczą, chociaż nie każdemu. Zacznijmy jednak od początku. Poprzednio rozmawialiśmy o nośnikach energii i źródłach ciepła, czyli generalnie o tym, czym ogrzewać dom. Dziś, jak rozumiem, skupimy się na tym, w jaki sposób rozprowadzić wytworzone ciepło?

 

– Tak jest, o to właśnie chodzi. Choć dla mnie istotniejsze od wyboru grzejników jest ustalenie, czy w ogóle się na nie decydować, czy robimy tylko podłogówkę? Co się bardziej opłaci?

 

– Gdy chodzi o koszty obu instalacji, to są one zbliżone. Wodna podłogówka w tej chwili jest nieco droższa, niż klasyczna instalacja grzejnikowa. Czasy wyraźnych różnic w cenach minęły, bo wodna instalacja podłogowa przestała być w naszym kraju nowością czy czymś niezwykłym. Oczywiście, mówimy o montażu instalacji w nowym budynku. W przypadku remontu, zamiana kaloryferów na wodną podłogówkę jest trudna i kosztowna. Lepszym rozwiązaniem jest wówczas zainstalowanie w wybranych pomieszczeniach, zazwyczaj chodzi o łazienkę, podłogówki elektrycznej. To da się zrobić nawet przy okazji wymiany płytek.

fot. Kalmar

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny