Grzejniki i podłogówka

Ostatnio rozmawialiśmy o tym, czym ogrzewać dom, jakie wybrać źródło ciepła, jakie paliwo. Ale nie ustaliliśmy, jak rozprowadzić ciepło. A żona przyniosła katalog z takimi wymyślnymi grzejnikami – niektóre są jak dzieła sztuki.

Dociekliwy Inwestor: – Dzień dobry, Panie inżynierze. Czy możemy zająć parę chwil?

 

Majster Guru: – Oczywiście – zapraszam. Proszę sobie usiąść. Macie Państwo ochotę na kawę, herbatę? Na zewnątrz jest dość zimno.

 

– Dziękujemy. Śniegu napadało, aż miło. A my właśnie w związku z zimnem.

 

– A co z tym zimnem?

 

– Ostatnio rozmawialiśmy o tym, czym ogrzewać dom, jakie wybrać źródło ciepła, jakie paliwo. Ale nie ustaliliśmy, jak rozprowadzić ciepło. A żona przyniosła katalog z takimi wymyślnymi grzejnikami – niektóre są jak dzieła sztuki.

 

Żona Inwestora – Normalnie jak jakieś rzeźby – proszę, niech Pan spojrzy. Ale czy takie cuda są nam potrzebne? Czy nie wystarczą zwykłe, białe grzejniki?

 

– Pewnie, że zwykłe wystarczą, chociaż nie każdemu. Zacznijmy jednak od początku. Poprzednio rozmawialiśmy o nośnikach energii i źródłach ciepła, czyli generalnie o tym, czym ogrzewać dom. Dziś, jak rozumiem, skupimy się na tym, w jaki sposób rozprowadzić wytworzone ciepło?

 

– Tak jest, o to właśnie chodzi. Choć dla mnie istotniejsze od wyboru grzejników jest ustalenie, czy w ogóle się na nie decydować, czy robimy tylko podłogówkę? Co się bardziej opłaci?

 

– Gdy chodzi o koszty obu instalacji, to są one zbliżone. Wodna podłogówka w tej chwili jest nieco droższa, niż klasyczna instalacja grzejnikowa. Czasy wyraźnych różnic w cenach minęły, bo wodna instalacja podłogowa przestała być w naszym kraju nowością czy czymś niezwykłym. Oczywiście, mówimy o montażu instalacji w nowym budynku. W przypadku remontu, zamiana kaloryferów na wodną podłogówkę jest trudna i kosztowna. Lepszym rozwiązaniem jest wówczas zainstalowanie w wybranych pomieszczeniach, zazwyczaj chodzi o łazienkę, podłogówki elektrycznej. To da się zrobić nawet przy okazji wymiany płytek.

fot. Kalmar

Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny