Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom ABC 2010
Nie tylko do kąpieli
Łazienka to nie tylko miejsce codziennych kąpieli. To również domowy azyl, w którym można zaszyć się po ciężkim dniu i odprężyć, czytając ciekawą książkę w wannie pełnej piany.

W jakie meble wyposażyć łazienkę?

Nie tylko do kąpieli
(fot. Coram)
W łazience przydadzą się szafki na proszki do prania, środki czystości, kosmetyki, ręczniki itp. W zależności od wielkości łazienki możemy zdecydować się na szafki wolno stojące, umieszczone pod umywalką lub zawieszone na ścianie. Wykonuje się je z płyt wiórowych laminowanych lub fornirowanych, tworzywa sztucznego, szkła hartowanego, litego drewna, metalu.

 

Szafki podumywalkowe pozwalają na wykorzystanie pustego miejsca pod umywalką. Mogą stać na podłodze albo wisieć na ścianie. Nie wymagają blatu (zastępuje go umywalka); muszą mieć tylko ściany boczne i drzwiczki. Dostępne są też szafki wyposażone w blat z otworem na umywalkę. Można kupić szafkę pasującą wymiarami do konkretnego modelu umywalki lub zdecydować się na zakup całego kompletu: umywalki razem z szafką.

 

Szafki stojące najczęściej są albo niskie (sięgające do umywalki) albo wąskie i wysokie – sięgające nawet do sufitu, ustawia się je w rogu łazienki. Szafki wiszące mogą mieć lustrzane drzwiczki np. z oświetleniem.

Jaką umywalkę wybrać?

Większość umywalek produkowanych jest w standardowych wymiarach, czyli o szerokości 30–60 cm (co 5 cm) oraz głębokości 25–55 cm. Najbardziej popularne są umywalki mocowane do ściany za pomocą śrub, wsporników lub stelaży montażowych. Podstawowym kształtem jest owal z półką przylegającą do ściany, ale produkowane są także umywalki w kształcie półkola, prostokąta lub innych brył geometrycznych. Coraz większą popularnością cieszą się umywalki wpuszczane w blat, podblatowe albo stawiane na blacie, najczęściej w kształcie koła, prostokąta lub elipsy.

 

W dużych łazienkach można stosować umywalki podwójne. Wybierać możemy spośród umywalek ceramicznych, szklanych, kamiennych a nawet drewnianych.

Wanna prostokątna czy narożna?

Poza kształtem i wielkością niczym się nie różnią. Wybór więc jest jedynie kwestią gustu i funkcjonalności łazienki. W małej – lepsza będzie wanna prostokątna, ponieważ zajmuje mniej miejsca. Wanny narożne mogą mieć kształt pięciokąta lub trójkąta prostokątnego. Mogą być symetryczne, z bokami równej długości, albo asymetryczne. Najlepiej prezentują się w dużych łazienkach. Niektórzy producenci oferują modele zwężające się po stronie stóp. Takie wanny są wygodne, a jednocześnie mają mniejszą pojemność niż zwykłe, więc korzystając z nich oszczędzamy wodę.

 

Wanny okrągłe i owalne mogą być również narożne lub przyścienne. Są też wanny pięcio-, sześcioi ośmiokątne, w kształcie łzy, serca i o nieregularnych kształtach. Ze względu na duże rozmiary polecane są tylko do bardzo dużych salonów kąpielowych.

 

Ciąg dalszy artykułu w papierowej wersji ABC 2010

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje