Ocieplenie poddasza - skuteczne zamknięcie inwestycji

Ocieplenie poddasza - skuteczne zamknięcie inwestycji

Ocieplenie poddasza to jeden z ostatnich i zarazem najbardziej kluczowych etapów zamknięcia inwestycji.

Decyzja o rodzaju materiału i technologii będzie mieć wpływ na nasze rachunki i - co równie ważne - komfort mieszkania. Odpowiednia izolacja poddasza utrzymuje ciepło zimą oraz zapewnia przyjemny chłód w upalne dni. Co zatem decyduje o właściwym ociepleniu?

Szczelność a mostki termiczne

Skuteczna izolacja, to przede wszystkim szczelna izolacja. Wybierając technologię należy więc zwrócić uwagę, czy zapewni nam aplikację eliminującą mostki termiczne. Tradycyjnie stosowane technologie obarczone są często błędem wykonawczym. Docinanie materiału wymaga precyzji, często niemożliwej do osiągnięcia, zwłaszcza przy skomplikowanych konstrukcjach dachu. Nierówno docięte elementy tworzą szczeliny, czyli mostki termiczne, które są przekaźnikiem dla temperatury przenikającej z zewnątrz do naszego domu.

Technologią która w 100% eliminuje mostki termiczne jest aplikowana natryskowo piana PUR. Warstwa piany poliuretanowej szczelnie wypełnia każdą powierzchnię poddasza, niezależnie od tego jak skomplikowana jest jego konstrukcja. Taka technologia pozwala uzyskać ciągłość i szczelność warstwy izolacyjnej.

Parametry materiału

Przy wyborze materiału kluczowe są jego parametry. Najbardziej istotnym jest współczynnik przewodzenia ciepła lambda, który decyduje o oporze cieplnym izolowanej przegrody.

Wymogi dotyczące efektywności energetycznej budynków stale rosną. Od 2021 roku dla dachów i stropodachów przepisy narzucają wartość współczynnika przenikania ciepła U = 0,15 W/(m2K). Przepisy dążą zatem do jak najlepszej efektywności, z kolei inwestorzy chcą utrzymać przegrody o jak najniższej grubości, aby maksymalnie zwiększać kubaturę pomieszczeń.

Użycie piany PUR Crossin Attic Soft z parametrem lambda λD = 0,037 W/(m·K), przy niewielkiej grubości izolacji równej 25 cm, pozwala uzyskać wartość współczynnika U = 0,148 W/(m2K).

Kolejnym ważnym parametrem materiału jest jego nasiąkliwość. Ewentualne pochłanianie wilgoci przez materiał izolacyjny wpływa na obniżenie jego właściwości izolacyjnych. Współczynnik krótkotrwałej nasiąkliwości dla piany PUR Crossin Attic Soft jest jednym z najniższych na rynku (Wp≤0,85 kg/m2).

Poddasze ocieplone pianą PUR Crossin Attic Soft

Utrzymanie parametrów w czasie

Gdy podczas odbioru kolejnych etapów budowy zauważamy wady, możemy zareagować i żądać ich usunięcia. Co jednak, gdy wady te ujawniają się w przyszłości, zwłaszcza w elementach już zakrytych i wykończonych? W przypadku izolacji warstwa ocieplenia przykryta jest płytami karton-gips. Trudno zatem zweryfikować jak warstwa izolacyjna wygląda w kolejnych latach. Często z czasem użytkowania domu zauważamy zwiększenie rachunków za ogrzewanie i coraz dotkliwszą, wysoką temperaturę na poddaszu latem. Nie jest to jednak skutek zmian klimatu, ale efekty osuwania się i przemieszczania warstwy izolacyjnej z upływem lat.

Technologią pozbawioną tej typowej dla tradycyjnych materiałów cechy jest natrysk pianą PUR.

Aplikowana natryskowo piana poliuretanowa Crossin trwale łączy się z podłożem i raz zainstalowana pozostaje w niezmienionym położeniu do końca użytkowania domu. Nie traci również swoich właściwości izolujących z upływem lat.

Profesjonalne wykonanie izolacji

Na każdym etapie budowy, niezależnie od stosowanej technologii i materiału najważniejsze jest profesjonalne wykonanie. To w rękach ekipy budowlanej tkwi klucz do dobrze zrealizowanej inwestycji.

W przypadku piany PUR uzyskanie parametrów określonych przez producenta w karcie technicznej uzależnione jest od właściwego przetworzenia używanego materiału. Nie każda z firm działających na rynku posiada odpowiedni sprzęt i wiedzę. W przypadki izolacji Crossin, Autoryzowani Wykonawcy są stale szkoleni i monitorowani pod względem jakości usług i tylko oni są uprawnieni do korzystania z materiału tej marki.

Nakładanie izolacji Crossin na poddaszu

Koszty ocieplenia poddasza

Koszty budowy to trudny do utrzymania w ryzach czynnik, który spędza sen z powiek wszystkim inwestorom. Podczas analizy ofert należy jednak zwrócić uwagę na wszystkie elementy. Na przykład wyceny natrysku pianą PUR określają wartość wykonania całości prac. W przypadku tradycyjnych technologii koszt to cena materiału i robocizny. Po porównaniu obu ofert często okazuje się, że cena natrysku pianą jest podobna, a wykonanie dokładniejsze i szybsze.

Podczas wyboru nie powinniśmy również traktować ceny jako najważniejszego kryterium. Podobnie jak w przypadku np. lekarza czy mechanika, wyższa cena często wiąże się większym doświadczeniem i wiedzą.

Aplikowana natryskowo piana poliuretanowa Crossin
Aplikowana natryskowo piana poliuretanowa Crossin

Umów się na bezpłatną konsultację

Nawet najlepsze materiały i technologie niewłaściwie użyte nie spełnią założonych wymagań. Przy podjęciu decyzji warto zatem skorzystać z pomocy rekomendowanego przez producenta wykonawcy.

Umów się na bezpłatną konsultację i wycenę izolacji z Autoryzowanym Wykonawcą Crossin. Wystarczy zostawić kontakt na stronie: https://crossin.pcc.eu/umow-konsultacje/

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz