Ocieplenie poddasza - co wpływa na skuteczną izolację?
Ocieplenie poddasza - co wpływa na skuteczną izolację?
Ocieplenie poddasza należy do tych etapów budowy domu, które wymagają szczególnej staranności. Zapewnia oszczędności i komfort użytkowania. Co zatem decyduje o dobrej izolacji poddasza? Odpowiedź na to pytanie wydaje się prosta: dobry materiał i profesjonalne wykonanie.
Artykuł promocyjny
Data publikacji: 2015-03-18
Data aktualizacji: 2021-05-10
To teoretycznie proste pytanie nie ma jednak prostej odpowiedzi. Aby wybrać dobry materiał powinniśmy kierować się zarówno jego parametrami technicznymi, jak i sposobem montażu. Wśród parametrów kluczowym będzie niski współczynnik przewodzenia ciepła, natomiast technologia aplikacji powinna zapewniać możliwość montażu szczelnej warstwy izolacyjnej. Do takich materiałów zaliczyć możemy aplikowane natryskowo piany poliuretanowe.
Materiał - parametry i sposób aplikacji
Obecne przepisy dla dachów i stropodachów narzucają wartość współczynnika przenikania ciepła U = 0,15 W/(m2K). Oczekując takiego parametru przy niskiej grubości, warto zwrócić uwagę na aplikowaną natryskowo pianę poliuretanową Crossin Attic Soft. Niski współczynnik przewodzenia ciepła λ = 0,037 W/mK pozwala uzyskać wartość parametru U = 0,148 W/(m2K) już przy grubości 25 centymetrów.
Kolejną z ważnych zalet natryskowej piany PUR jest sposób jej montażu, który zapewnia szczelną, jednolitą warstwę w 100% eliminującą mostki termiczne. Niezależnie od tego, z jak skomplikowanym dachem mamy do czynienia, technologia natryskowa zapewnia ocieplenie bez szczelin pozwalających na wymianę ciepła z otoczeniem.
Istotnym elementem przy wyborze materiału i technologii jest to, aby ich właściwości zostały utrzymane przez cały okres użytkowania domu. Ewentualne naprawy czy wymiana są niemożliwe, lub wiążą się z ogromnym kosztem.
Powyższe zalety posiadają piany natryskowe PUR. Podczas aplikacji materiał trwale łączy się z podłożem, a warstwa izolacji jest odporna na osuwanie i przemieszczanie wraz z upływem lat. Materiał utrzymuje również swoje właściwości izolacyjne w kolejnych latach użytkowania obiektu.
Koszty wykonania izolacji
Decydując się na wybór materiału i technologii, każdy inwestor zwraca uwagę na koszty. Zawsze warto dokładnie przeanalizować temat, aby sugerując się obiegowymi opiniami lub niewielkimi oszczędnościami nie pominąć rozwiązania przynoszącego wiele korzyści w przyszłości.
Na całkowity koszt izolacji składają się cena materiału, robocizny i czasu realizacji. W przypadku natrysku pianą PUR, całkowita cena aplikacji jest porównywalna z kosztem wyboru innego materiału i potrzebnej do realizacji robocizny. Z kolei często istotny czas wykonania prac to zwykle jeden dzień.
Nakładanie piany natryskowej PUR
Profesjonalne wykonanie
Na każdym etapie budowy, niezależnie od wybranej technologii, o końcowym efekcie decyduje właściwe wykonanie. Nawet najlepszy materiał, nieodpowiednio zainstalowany przez wykonawcę, może zawieść nasze oczekiwania. Dlatego tak ważne jest, aby do realizacji izolacji wybrać doświadczoną, profesjonalną ekipę, a proces wyboru nie ograniczał się tylko do analizy ofert cenowych.
Usługę natrysku oferuje wiele firm na rynku, jednak nie każda posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Najlepiej korzystać z rekomendowanych przez producenta Autoryzowanych Wykonawców. W przypadku Crossin certyfikowani wykonawcy gwarantują profesjonalne przetworzenie materiału, zgodnie z parametrami określonymi w karcie technicznej.
Umów się na bezpłatną konsultację
Przed realizacją każdego z etapów budowy warto korzystać z porad specjalistów. Każda z uwag profesjonalisty może przyczynić się do zastosowania rozwiązań, które w przyszłości poprawią koszty użytkowania i komfort mieszkania w nowym domu.
Umów się na bezpłatną konsultację i wycenę izolacji z Autoryzowanym Wykonawcą Crossin. Wystarczy zostawić kontakt na stronie: www.crossin.pl