Wraz z rozwojem technologii również w budownictwie zachodzą zmiany, a tradycyjne rozwiązania zastępują innowacyjne produkty. Podobnie dzieje się w sferze materiałów do izolacji. Dotychczasowe metody ocieplenia wypiera natryskowa piana PUR. Czym jest izolacja pianą PUR i dlaczego obok głosów za jej wykorzystaniem pojawiają się te przeciw?
Głosy przeciw pianie poliuretanowej
Wiadomości o szkodliwości piany, gniciu więźby czy braku oddychalności są wynikiem niewiedzy i obawy przed czymś nowym i nieznanym. Tak naprawdę izolacja pianą PUR przynosi same korzyści.
Sam poliuretan nie jest materiałem nowym. Piana poliuretanowa jest obecna w wielu produktach, które otaczają nas na co dzień, jak np. meble, materace, lodówki czy kokpit samochodu. Piany PUR są bezpieczne dla zdrowia, a np. badania warstwy izolacyjnej piany Crossin Attic Soft dodatkowo potwierdziły brak rozwoju niechcianych w domu pleśni i grzybów.
Otwartokomórkowa piana poliuretanowa jest materiałem oddychającym. Jest bezpieczna dla konstrukcji drewnianych, a w przypadku obecności wilgoci w przegrodzie pozwala jej odparować. Ewentualne problemy z drewnem konstrukcyjnym zazwyczaj wynikają z jego wcześniejszego niewłaściwego wysuszenia, lub innych wad konstrukcji.
Ocieplenie pianą poliuretanową to przede wszystkim korzyści
Widoczną przewagą nad tradycyjnymi materiałami jest szczelność i brak osuwania się izolacji w czasie. Natryskowa piana dociera w każdą przestrzeń i szczelnie wypełnia całą izolowaną powierzchnię. Możliwa jest zatem izolacja poddasza bez mostków termicznych nawet przy skomplikowanych konstrukcjach dachu. Dodatkowo piana PUR trwale wiąże się z izolowanym podłożem i nie zmienia z upływem czasu swojego położenia oraz parametrów. W całym czasie użytkowania budynku możemy zatem oczekiwać wysokich, nie pogarszających się warunków termicznych.
Jednym z ważnych pytań, jakie zadają sobie inwestorzy, jest pytanie o grubość izolacji. Od 2021 roku wymagany współczynnik przenikania ciepła dla dachów i stropodachów wynosi U = 0,15 W/(m2K). Przy użyciu piany Crossin Attic Soft i warstwy izolacji o grubości 25 cm, uzyskiwany jest parametr U = 0,148 W/(m2K).
Plusem izolacji natryskowych są również czas montażu i jego koszty.
Ocieplenie pianą realizowane jest zwykle w ciągu jednego dnia, co znacznie przyspiesza czas budowy. Warto przy tym zwrócić uwagę na koszty. Jeśli weźmiemy pod uwagę inny dobry materiał izolacyjny, doliczymy do tego koszt profesjonalnego wykonania, to okaże się, że realizacja ocieplenia pianą zamknie się w podobnej cenie, a będzie przy tym szybsza i dokładniejsza.
Ocieplenie poddasza pianą natryskową Crossin
Wykonanie izolacji
Nawet jeśli wybierzemy najlepszy materiał i technologię, o sukcesie decyduje właściwe, profesjonalne wykonanie. Podobnie jest w przypadku izolacji pianą PUR. Tylko wykonawca o dużej wiedzy i doświadczeniu oraz posiadający odpowiedni sprzęt potrafi przetworzyć materiał tak, aby uzyskać parametry określone w karcie technicznej producenta. Warto korzystać z rekomendowanych przez producenta Autoryzowanych Wykonawców, będących gwarantem właściwej realizacji ocieplenia.
Bezpłatna wycena izolacji
Każde spotkanie ze specjalistą podczas inwestycji, to szansa na zdobycie nowej wiedzy i wprowadzenie do budowy nowoczesnych rozwiązań.
Warto umówić się na bezpłatną konsultację i wycenę izolacji z autoryzowanym wykonawcą Crossin. Wystarczy zostawić kontakt na stronie: https://crossin.pcc.eu/umow-konsultacje/