Sukces Stowarzyszenia MIWO w przeciwdziałaniu nieuczciwej konkurencji

Sukces Stowarzyszenia MIWO w przeciwdziałaniu nieuczciwej konkurencji

MIWO - Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej Szklanej i Skalnej uzyskało od Sądu Okręgowego w Lublinie XII Wydziału Własności Intelektualnej zabezpieczenie swoich roszczeń wobec Xpand Euro Group. W ocenie Sądu Okręgowego w Lublinie, MIWO słusznie wskazywało, że w porównaniu pt. "Ocieplenie poddasza pianką a wełną mineralną" zamieszczonym na stronie eopin.org rozpowszechniane są informacje wprowadzające w błąd na temat materiałów termoizolacyjnych: wełny mineralnej i piany poliuretanowej.

Postanowienie Sądu Okręgowego jest wykonalne i prawomocne.

Sąd Okręgowy udzielił zabezpieczenia roszczeń MIWO w sprawie zaniechania rozpowszechniania wprowadzających w błąd treści na stronie eopin.org, usunięcia wprowadzających w błąd porównań wełny mineralnej i piany poliuretanowej oraz zamieszczenia przeprosin dla MIWO na stronach eopin.org oraz xpandeurogroup.eu w związku z publikowaniem takich treści w porównaniu pt. "Ocieplenie poddasza pianką a wełną mineralną".

Porównania wełny mineralnej i piany poliuretanowej, opublikowane na stronie eopin.org, dotyczą m.in. odporności ogniowej obu materiałów, ich trwałości w czasie, izolacyjności cieplnej i wymogów montażowych.

Prawomocne postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia roszczeń otwiera możliwość przystąpienia do egzekwowania tego postanowienia Sądu w trybie postępowania egzekucyjnego cywilnego, w skutek którego może dojść do nałożenia na Xpand Euro Group grzywny aż do czasu wykonania postanowienia. Suma grzywien może dojść do 1 mln złotych.

MIWO od lat prowadzi działania na temat zaniechania rozpowszechniania wprowadzających w błąd treści i porównań w Internecie dotyczących materiałów izolacyjnych. Działania te są prowadzone dwutorowo: Stowarzyszenie wysyła sprostowania i wezwania bezpośrednio do tych firm, które publikują wprowadzające w błąd treści na swoich stronach internetowych, bądź w swoich materiałach reklamowych, stara się także zainteresować takimi praktykami inspektoraty budowlane oraz UOKiK, a obecnie rozpoczęło prowadzenie spraw sądowych poprzez wybraną kancelarię prawną.

- Decyzja sądu to dla nas sukces i cieszymy się, że podzielił on nasze stanowisko. Nierzetelne informowanie konsumentów w kwestii właściwości wyrobów budowlanych to nie tylko brak odpowiedzialności, ale przede wszystkim zagrożenie dla bezpieczeństwa czy wygody użytkowników. Rozumiemy chęć promowania swoich produktów, jednak należy to robić z poszanowaniem prawa. Będziemy nadal aktywnie monitorować wprowadzające w błąd treści i porównania materiałów izolacyjnych, które w sposób niezgodny z prawem dyskredytują wyroby konkurencji. Przypominam, że wiarygodne informacje o wyrobach izolacyjnych można znaleźć w Deklaracjach Wyrobów Użytkowych, które są obowiązkowo udostępniane przez producentów. W tych dokumentach deklarowane są parametry wyrobów w sposób jasny i zgodny z prawem – powiedziała Jolanta Ciesielska, kierownik komunikacji Stowarzyszenia MIWO.

Źródło: www.miwo.pl

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz