Dobór łączników dociepleniowych, które zapewnią mechaniczną stabilizację układu ociepleniowego, uzależniony jest przede wszystkim od jego masy własnej, od grubości mocowanej izolacji oraz podłoża, z którym przyszło nam pracować, a także sposobu tzw. kołkowania.
Data publikacji: 2019-11-19
Data aktualizacji: 2019-11-19
W ofercie fischer Polska dostępna jest cała gama mocowań odpowiednich do zakotwienia w różnej grubości betonie, pustakach, cegle czy konstrukcji drewnianej. Rekomendowanym rozwiązaniem do przeprowadzenia prac termomodernizacyjnych jest mocowanie z zagłębianiem tzw. termodybel, w którym talerzyk łącznika chowany jest na głębokość 1,5-2 cm w głąb izolacji i zaślepiany odpowiedniej średnicy zaślepką styropianową lub wełnianą.
Przykładem innowacyjnego rozwiązania, który sprawdza się w różnego rodzaju podłożu, jest łącznik Ecotwist firmy fischer. Jego talerzyk jest delikatnie wkręcany w mocowaną izolację, co minimalizuje ryzyko powstawania pęknięć w ścianie nośnej i mostków termicznych, gwarantuje prawidłowe zakotwienie oraz właściwą izolacyjność. Jednolita głębokość kotwienia we wszystkich materiałach budowlanych (zakres zastosowań od 10 do 40 cm izolacji) z użyciem specjalnego osadzaka upraszcza i skraca czas montażu, eliminuje dylemat związany z trafnym doborem łącznika dociepleniowego oraz pozwala ograniczyć liczbę potrzebnych mocowań.
Etap montażu materiału izolacyjnego do podłoża jest jednym z kluczowych podczas termoizolacji budynku. Ewentualne błędy mogą prowadzić m.in. do powstania mostków termicznych, odpowiedzialnych za wychładzanie się przegrody, czego skutkiem może być wzrost rachunków za ogrzewanie oraz zawilgocenie i zagrzybienie przegrody. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniego łącznika, wykorzystywanego podczas montażu materiału izolacyjnego, który zminimalizuje ryzyko powstawania uszkodzeń.