W zgodzie z Matką Naturą, czyli termoizolacja, która wyjdzie Ci na zdrowie
W zgodzie z Matką Naturą, czyli termoizolacja, która wyjdzie Ci na zdrowie
Badacze alarmują, że degradacja środowiska naturalnego, a co za tym idzie – zmiany klimatyczne – postępują w zatrważającym tempie. Dlatego ogromne znaczenie ma wybór odpowiednich materiałów do wykończenia budynku, w tym przede wszystkim termoizolacji.
Data publikacji: 2017-04-28
Data aktualizacji: 2017-04-28
"Nasza planeta jest organizmem, a my wszyscy komórkami o różnych zadaniach (…) jesteśmy spleceni ze sobą, służymy sobie nawzajem i służymy całości" – pisał znany amerykański pisarz Dan Brown w książce "Anioły i demony". Trudno bowiem mówić o życiu człowieka w oderwaniu od otoczenia – Ziemi, która warunkuje jego byt.
Troska o przyrodę zwyczajnie się opłaca – przekłada się m.in. na nasze zdrowie. We własnym domu postawmy zatem na rozwiązania przyjazne dla środowiska. Niepotrzebne straty energii ograniczymy chociażby dzięki zastosowaniu ekologicznej termoizolacji.
Badacze alarmują, że degradacja środowiska naturalnego, a co za tym idzie – zmiany klimatyczne – postępują w zatrważającym tempie. Nie pozostaje to bez wpływu na kondycję człowieka. W cywilizowanym, zmechanizowanym świecie ludzie wykazują się nieumiarkowaniem w używaniu watów i woltów. Kultywowana niegdyś oszczędność w zakresie gospodarowania energią zeszła na dalszy plan.
Co gorsza panuje mylne przekonanie, że w pojedynkę świata na lepsze się nie zmieni. A przecież każda ewolucja zaczyna się od małych rzeczy. Warto zatem podjąć działania na rzecz dobrostanu przyrody w obrębie własnego domu i konsekwentnie je realizować. Ogromne znaczenie ma wybór odpowiednich materiałów do wykończenia budynku, w tym przede wszystkim termoizolacji.
Cieplej zimą, chłodniej latem
Dobrze dobrana i zamontowana termoizolacja zapewnia optymalne warunki w domu niezależnie od pory roku. W roli tej doskonale sprawdza się wełna mineralna. Charakteryzuje się wysoką paroprzepuszczalnością, dzięki czemu umożliwia oddychanie ścian. Świetnie współpracuje z konstrukcją przy tłumieniu dźwięków z zewnątrz – docenią to zwłaszcza osoby mieszkające w bliskim sąsiedztwie ruchliwych ulic. Dodatkowo jest niepalna, gwarantuje zatem odpowiednią ochronę przeciwpożarową. Zimą zatrzymuje ciepło wewnątrz budynku, a więc pozwala obniżyć rachunki za wykorzystanie energii na ogrzewanie, z kolei latem na klimatyzację, gdyż wnętrza się nie przegrzewają.
Dzięki temu czujemy komfort cieplny, minimalizując konieczność użycia dodatkowych urządzeń grzewczych czy chłodniczych, które nie są obojętne dla środowiska naturalnego człowieka. Jest to zatem korzystne nie tylko dla naszego portfela, lecz także otaczającej nas przyrody i własnego zdrowia, zwłaszcza jeśli wybierzemy produkt w pełni ekologiczny, bez dodatku sztucznych substancji, takich jak: formaldehyd, fenol czy akryl. Wpływają one bowiem niekorzystnie na jakość powietrza wewnętrznego. Dlatego warto rozważyć zakup wyrobów, które posiadają certyfikat EUROFINS GOLD – mamy wówczas pewność, że spełniają one najsurowsze normy w zakresie emisyjności szkodliwych substancji. Może się nim poszczycić np. wełna mineralna Knauf Insulation w ECOSE® Technology.
– ECOSE® Technology to innowacyjna biotechnologia łączenia włókien, bazująca na szybko odnawialnych surowcach zamiast ropopochodnych substancjach chemicznych, dzięki czemu ma naturalnie brązowy kolor. Przyczynia się do polepszenia stanu środowiska, powietrza w samym budynku i rozwoju zrównoważonego w budownictwie – tłumaczy Ewa Kosmala, Technical Manager Knauf Insulation.
Nic w naturze nie ginie
Każdy rozwój cywilizacyjny ma swoją cenę. Dlatego postęp technologii odcisnął piętno na środowisku naturalnym. W kontekście ciągłego ubożenia fauny i flory, wzmagającego się efektu cieplarnianego czy wzrostu zanieczyszczeń wód i powietrza, każdy człowiek powinien czuć się odpowiedzialny za otaczający go świat, ma bowiem realny wpływ na jego przyszły wygląd i funkcjonowanie.
Kluczową potrzebą ostatnich czasów jest zatem zrównoważony wzrost gospodarczy, uwzględniający troskę o przyrodę i mądre zarządzanie jej zasobami. Matka Ziemia jest przecież źródłem życia, a dodatkowo dostarcza nam mnóstwo pozytywnych odczuć, zachwycając swą różnorodnością. Szkoda byłoby stracić z oczu piękno bujnej roślinności na rzecz szarości wszechobecnego betonu.
– W nawiązaniu do obchodów największego święta ekologicznego – Międzynarodowego Dnia Ziemi, które celebrowane były 22 kwietnia, warto zastanowić się nad własnym postępowaniem i wprowadzić do rutyny dnia codziennego w zakresie własnego gospodarstwa domowego przynajmniej kilka podstawowych proekologicznych nawyków. Pamiętajmy, aby w trosce o środowisko wybierać również ekologiczne materiały budowlane, dzięki którym w naszym domu będzie panował zdrowy mikroklimat – podpowiada Ewa Kosmala, Technical Manager Knauf Insulation.
Wielu eko-działań w życiu codziennym możemy podjąć się niewielkim nakładem sił. Do wnętrz naszych domostw warto wprowadzić chociażby odrobinę żywej zieleni, która działa na organizm relaksująco. Dzięki temu zyskamy większą więź z naturą i być może w całym swoim zabieganiu znajdziemy czas na chwilę refleksji nad kondycją przyrody, którą człowiek od zarania wieków bezlitośnie eksploatuje, nie dając często nic w zamian. A to już dobry przyczółek do dalszych pozytywnych zmian w naszym gospodarstwie domowym…
Co przyrodzie damy, to do nas wróci. Warto mieć zatem szacunek do siły natury i chociaż w obrębie własnego otoczenia starać się nie działać na szkodę środowiska: żyć w ekologicznych warunkach, a także mądrze wybierać elementy wykończenia i wyposażenia domu, co będzie z korzyścią również dla naszego zdrowia i samopoczucia.