Wilgoć w domu a paroprzepuszczalność ścian

Wilgoć w domu a paroprzepuszczalność ścian

Kondensacja pary wodnej na powierzchniach wewnętrznych przegród budowlanych oraz wewnątrz tych przegród to powszechny problem spotykany przez użytkowników budynków. Zaniedbania w tej kwestii mogą prowadzić do powstawania plam, zacieków, a w ekstremalnych przypadkach do pojawienia się pleśni i uszkodzeń konstrukcji, co negatywnie wpływa na zdrowie mieszkańców. Można temu zaradzić, stosując paroprzepuszczalne materiały termoizolacyjne, takie jak mineralna wełna skalna.

Gdy na powierzchni ścian pojawia się zawilgocenie...

Nowe pomieszczenia czy wymiana starych okien na plastikowe cieszą mieszkańców... do momentu, gdy na wewnętrznych powierzchniach ścian pojawią się pierwsze krople wody. Dzieje się to już przy kilku stopniach różnicy temperatury pomiędzy ścianami a powietrzem wewnątrz budynku. Główne przyczyny kondensacji to wysoka wilgotność w pomieszczeniu i niska temperatura powierzchni przegrody. Mechanizm jest prosty: ciepłe powietrze unosi parę wodną, która napotykając zimne powierzchnie, skrapla się. Jeśli problem zostanie zignorowany, może to prowadzić do pojawienia się niebezpiecznych dla zdrowia grzybów. Sytuacja ta jest szczególnie częsta przed zamontowaniem paroizolacji i ocieplenia, gdy temperatura powietrza jest niska, a wilgotność wysoka.

Aby zapewnić optymalne warunki, w których para wodna nie będzie się gromadzić, należy umożliwić jej swobodne uciekanie. Przewietrzanie pomieszczeń, gdzie prowadzone są mokre prace, takie jak tynkowanie czy wylewanie posadzek, często nie wystarcza. Problem ten nasila się w okresach długotrwałych opadów i niskiej temperatury, co jest typowe w ostatnich latach. Podczas eksploatacji budynku sytuacja może się pogorszyć, gdyż trudno zapewnić stałą i wydajną wentylację wszystkich pomieszczeń. Co więcej, utrzymywanie wysokiej temperatury w słabo wentylowanych pomieszczeniach zwiększa transport pary wodnej ku górze, co pogarsza sytuację.

Mineralna wełna skalna - jakie są zalety tego materiału?

Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie materiałów o wysokiej paroprzepuszczalności, takich jak mineralna wełna skalna. Ten materiał termoizolacyjny charakteryzuje się optymalnym wskaźnikiem oporu dyfuzyjnego pary wodnej. Współczynnik ten dla powietrza wynosi µ=1 [-] i taka sama wartość dotyczy skalnej wełny mineralnej PETRALANA. Oznacza to, że para wodna może swobodnie przenikać przez ten materiał izolacyjny. Ważne jest, aby cała konstrukcja przegrody umożliwiała ucieczkę pary wodnej na zewnątrz. Projektant powinien dobrać materiały budowlane pod kątem współczynnika oporu dyfuzyjnego, aby para wodna nie napotykała bariery, która mogłaby zatrzymać jej przepływ.

Wełna skalna PETRALIGHT H
Rysunek 1. PETRALIGHT H
Wełna skalna PETRALIGHT
Rysunek 2. PETRALIGHT

Wełna skalna Petralight, produkowana w Bytomiu przez PETRALANE, które jest w 100% polskim producentem odznaczonym godłem promocyjnym "Teraz Polska", charakteryzuje się bardzo niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła λD wynoszącym 0,035 W/mK, co świadczy o jej znakomitej izolacyjności cieplnej. Ponadto, wełna ta posiada doskonałe właściwości dźwiękochłonne. Produkt PETRALIGHT, o grubościach 100-250 mm, osiąga wartość współczynnika pochłaniania dźwięku AW równą 0,95, co zapewnia wysoką absorpcję dźwięków w izolowanym pomieszczeniu. Dla mieszkańców ruchliwych obszarów miejskich oraz rodziców, którzy urządzili pokoje dziecięce na poddaszu, jest to nieoceniona korzyść.

Przykładowy sposób izolacji poddasza użytkowego z użyciem płyt wełny skalnej z serii PETRALIGHT
Rysunek 3. Przykładowy sposób izolacji poddasza użytkowego z użyciem płyt wełny skalnej z serii PETRALIGHT

Firma powiązana: Petralana

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz