Termomodernizacja z dofinansowaniem z programu Czyste Powietrze 3.0

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Termomodernizacja z dofinansowaniem z programu Czyste Powietrze 3.0

Wraz z początkiem roku 2023 ogłoszona została nowa edycja programu rządowego - Czyste Powietrze 3.0. Program umożliwia pozyskanie dotacji na wymianę źródeł ciepła opartych na paliwie stałym na bardziej ekologiczne rozwiązania oraz na termomodernizację budynków. W nowej edycji programu zaszły istotne zmiany - m.in. z korzyścią dla beneficjentów zwiększone zostały zarówno progi dochodowe jak i wysokość samej dotacji.

aktualizacja: 2023-03-27 10:48:40

Czyste Powietrze również dla termomodernizacji

O ile we wcześniejszych edycjach programu rządowego wsparcia dla ekologicznych rozwiązań główny nacisk położony był przede wszystkim na wymianę pieców na paliwa stałe, a zwłaszcza kotłów bezklasowych, niespełniających założonych norm ekologicznych, o tyle termomodernizacja traktowana była przede wszystkim jako inwestycja towarzysząca. Duże zainteresowanie dążeniem do zwiększenia efektywności energetycznej budynków i zmniejszenia ich zapotrzebowania na ogrzewanie, przyniosło efekt w postaci zmiany niektórych warunków dofinansowania. Od stycznia 2023 roku inwestorzy, którzy zdecydują się nie tylko na wymianę pieca, ale również na pełną termomodernizację, będą mogli otrzymać większe dofinansowanie, po spełnieniu określonych warunków.

Program Czyste Powietrze 3.0 skierowany jest do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. W jego ramach otrzymać można dotację na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła w wysokości do 66 000 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania, do 99 000 zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania lub do 135 000 zł dla najwyższego poziomu dofinansowania.

Co istotne, warunkiem dla otrzymania dotacji na termomodernizację, jest przeprowadzenie audytu energetycznego, na który można otrzymać dofinansowanie w kwocie 1200 zł. Więcej informacji uzyskać można na rządowej stronie programu https://czystepowietrze.gov.pl/ 

Kompleksowa termomodernizacja domu

Na jakie prace mogą zostać przeznaczone środki na termomodernizację pochodzące z programu Czyste Powietrze 3.0? Przyjrzyjmy się, co wchodzi w skład takiej inwestycji.

Pod pojęciem kompleksowej termomodernizacji domu, należy rozumieć docieplenie przegród zewnętrznych i złączy budowlanych, modernizację systemu grzewczego i usprawnienia systemu wentylacji (np. poprzez zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła), wymianę stolarki otworowej oraz ograniczenie emisji CO2 do atmosfery.

W praktyce termomodernizacja oznacza zatem dostosowanie budynku do obowiązujących, wyższych wymagań ochrony cieplnej i oszczędności energii. Zwykle wiąże się to z koniecznością przeprowadzenia szeregu kosztownych prac, dlatego tak dobrą informacją jest możliwość skorzystania z rządowych programów dofinansowania. Korzyści, jakie termomodernizacja niesie dla właściciela budynku są wymierne - to spore oszczędności na ogrzewaniu, na które można liczyć po zakończeniu inwestycji.

Termomodernizacja z KRISPOL

Decydując się na termomodernizację budynku, warto skorzystać z pomocy firmy w szerokim zakresie specjalizującej się w tego typu pracach. Marka KRISPOL nie tylko wykona samą inwestycję wymiany stolarki otworowej, ale również pomoże w jej przygotowaniu, dokonując wyceny i służąc wsparciem w staraniach o otrzymanie dotacji.

W zakres prac, które wykonywane są przez markę KRISPOL wchodzi m.in. wymiana okien i drzwi, przez które ucieka z budynku najwięcej energii. Wynika to zwykle z ich nieszczelnej konstrukcji lub niewłaściwego montażu. Zastosowanie nowoczesnej stolarki otworowej jest w stanie niemal od ręki poprawić komfort cieplny.

Termomodernizacja to też oczywiście docieplenie dachu i ścian, co najczęściej przekłada się na nową, estetyczną elewację. Jeśli dom ma kilka dekad życia za sobą, warto pomyśleć o wymianie instalacji, a także dociepleniu fundamentów lub ścian piwnic. Najczęściej wiąże się to z dodatkową korzyścią, jaką jest kontrola i w razie konieczności poprawa stanu izolacji przeciwwilgociowej.

"Zielone" rozwiązania dla domu

Na rynku dostępna jest cała gama rozwiązań stosowanych podczas termomodernizacji budynku, a to, co je różni - poza ceną - to parametry użytkowe. Decydując się na skorzystanie z dofinansowania z programu Czyste Powietrze 3.0, należy zastosować urządzenia i materiały, które spełniają zawarte w programie wymagania techniczne. Ułatwieniem będzie z pewnością Lista Zielonych Urządzeń i Materiałów (ZUM), które zostały zakwalifikowane do dofinansowania. Właściwe dla danej inwestycji rozwiązanie znaleźć można za pomocą specjalnej internetowej wyszukiwarki.

Informacji o tym, jakie produkty i rozwiązania warto wybrać, udzielają także fachowcy pracujący w certyfikowanych punktach sprzedaży. Bez wątpienia istotnym parametrem jest współczynnik przenikania ciepła, oznaczony symbolem "U". Czym jego wartość jest niższa, tym zachodzą mniejsze straty energii termicznej, czyli tzw. ucieczki ciepła.

Niewątpliwie mając w planach kompleksową wymianę stolarki otworowej, warto zrealizować całą inwestycję w oparciu o rozwiązania tego samego producenta. Jest to korzystne m.in. ze względu na oszczędność czasu, ale także szeroką gamę dodatków oraz spójny wygląd w ramach jednej linii wzorniczej.

Prawidłowo przeprowadzona termomodernizacja daje korzyści na długie lata. Z jednej strony poprawia komfort cieplny użytkowników, z drugiej - jest korzystna dla ich domowego budżetu.

Gwiazdy termomodernizacji od KRISPOL

Planując termomodernizację warto przyjrzeć się ofercie firmy KRISPOL, w której znaleźć można szereg produktów spełniających wymagania programu Czyste Powietrze 3.0 i zakwalifikowanych do ulgi termomodernizacyjnej.

Na uwagę zasługują m.in. okna FEN 78, łączące walory ekonomiczne z wysokimi parametrami energooszczędnymi, dzięki czemu za stosunkowo niewielką cenę można wymienić stolarkę okienną. Dodatkową korzyścią, jaka płynie z zastosowania tych okien, jest więcej naturalnego światła wpadającego do budynku, co zawdzięczają przemyślanej konstrukcji - zastosowaniu profili o szerokości zmniejszonej do 114 mm.

Okna FEN 78 spełniają wymagania programu Czyste Powietrze i kwalifikują się do ulgi termomodernizacyjnej.
Okna FEN 78 spełniają wymagania programu Czyste Powietrze i kwalifikują się do ulgi termomodernizacyjnej.

Estetyka okien FEN 78 znakomicie sprawdzi się zarówno w nowoczesnej architekturze budownictwa jedno- i wielorodzinnego, jak i w przypadku termomodernizacji starego domu. Ten model okien sprawnie łączy elegancję i klasykę, wyraziste kontury i nieco futurystyczny design. Bez wątpienia, nie można obok nich przejść obojętnie. Dodatkowym walorem estetycznym jest zastosowanie ciemnych dekorów, w odcieniach antracytu i czerni.

Więcej informacji na temat okien FEN 78 znaleźć można na stronie https://krispol.pl/okna-pvc/ 

W przypadku decyzji o wymianie drzwi zewnętrznych, wartym rozważenia modelem są drzwi zewnętrzne z panelem wsadowym SOLANO 86. To nowoczesny system, będący wspólnym dziełem konstruktorów KRISHOME i dostawców systemów aluminiowych. Bazują one na sprawdzonym już systemie MB86 oraz najpopularniejszych wzorach drzwi z panelem nakładkowym SOLANO 90. W efekcie otrzymujemy produkt w korzystnej cenie i jednocześnie o wysokich parametrach technicznych. Nie bez znaczenia jest design drzwi SOLANO 86, doskonale współgrający z pozostałymi elementami stolarki marki KRISPOL.

Drzwi aluminiowe SOLANO 86 z panelem wsadowym.
Drzwi aluminiowe SOLANO 86 z panelem wsadowym.

W skład tej linii wchodzi aż 16 unikatowych modeli, których konstrukcja oparta jest na aluminiowej ramie skrzydła i ościeżnicy. Wewnątrz skrzydła zamontowane zostały panele wsadowe, w podobny sposób, w jaki zwykle montowane są szyby zespolone. W drzwiach widoczne są zatem trzy kontury: profil ramy, profil skrzydła i panel. Co istotne, wszystkie modele posiadają możliwość okleinowania bogatą paletą dekorów, malowania strukturalnego lub doboru kolorystyki z palety RAL.

Paleta kolorystyczna z kolekcji 2022/2023 dostępna jest w sieci Salonów KRISHOME oraz punktach sprzedaży w całym kraju.

Więcej informacji o drzwiach SOLANO 86 znaleźć można na stronie https://krispol.pl/drzwi-zewnetrzne-wsadowe/ 

Od wyceny po dotację

Decydując się na termomodernizację z dotacją, w Salonie KRISHOME można liczyć na fachową pomoc w zakresie wyboru wszystkich elementów stolarki - okien, drzwi wejściowych, bramy garażowej, a także rolet i żaluzji zewnętrznych. Profesjonalni doradcy służą radą, jakie rozwiązania najlepiej dopasują się do projektu, a klient ma możliwość zobaczenia interesujących go produktów i przetestowania, jak działają. Inwestorzy potrzebujący wsparcia w przeprowadzeniu inwestycji mogą udać się do Salonu KRISHOME, w którym termo-specjaliści dokonają bezpłatnej konsultacji i posłużą fachowym doradztwem na każdym etapie realizacji - od wyceny po dotację.

Firma powiązana:
Krispol

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły