Termomodernizacja jednowarstwowych ścian za 15 000 zł

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Termomodernizacja jednowarstwowych ścian za 15 000 zł

Choć producent przewidział pustaki na mury jednowarstwowe, w 1998 r. samodzielnie ociepliłem elewację południowo-wschodnią i południowo-zachodnią, używając styropianu o gr. 5 cm. W II etapie, do wykonania którego zatrudniłem już murarzy-tynkarzy, zastosowałem nowocześniejsze płyty styropianu, które można było układać na wpust i pióro - mówi Kacper, Czytelnik Budujemy Dom, który termomodernizację ścian przeprowadził w 1998 i 2012 r.

Dom: podpiwniczony, piętrowy; wzniesiony w technologii jednowarstwowych murów z pustaków cementowo-wiórowych o gr. 30 cm; powierzchnia 290 m2. Lokalizacja w pełnym słońcu.

 

Termomodernizacja jednowarstwowych ścian: wykonana została w dwóch etapach – I etap w 1998 r. II – w 2012 r. Od strony zewnętrznej pustaki ocieplono warstwą styropianu o gr. 5 cm; płyty ułożono na mijankę na zaprawie klejowej i mocowano dodatkowo kołkami w ilości 4 na każdą płytę, potem zatarto zaprawą klejową, zatopiono w niej siatkę zbrojącą, następnie ułożono grunt, a na końcu tynk akrylowy barwiony w masie na kolor beżowy.

 

Decyzja: w 1991 r. zbudowałem dom z pustaków cementowo-wiórowych, które mają wewnątrz wkładkę ze styropianu o gr. 1 cm oraz w środku otwory, które zalewa się zaprawą po ustawieniu na murach. Nie otynkowałem wtedy ścian, ponieważ musiałem rozłożyć w czasie koszty budowy.

Sufit ganku, nad którym znajduje się wydzielona klatka schodowa, ocieplono dwoma warstwami styropianu o gr. 5 i 2 cm
Sufit ganku, nad którym znajduje się wydzielona klatka schodowa, ocieplono dwoma warstwami styropianu o gr. 5 i 2 cm

Choć producent przewidział pustaki na mury jednowarstwowe, w 1998 r. samodzielnie ociepliłem elewację południowo-wschodnią i południowo-zachodnią, używając styropianu o gr. 5 cm. Z tej strony znajdują się bowiem główne pomieszczenia mieszkalne i te elewacje najczęściej smagają wiatry, albo nagrzewa słońce.

 

Ponadto, chciałem lepiej ocieplić nadproża i wieńce, czyli miejsca, gdzie mogą występować mostki cieplne, żeby mieć większą pewność, że przez mury nie będzie uciekać ciepło.

W I etapie zwykłe płyty styropianu zatarłem zaprawą klejową z siatką pod przyszły tynk, narożniki i ościeża zabezpieczyłem profilami ze stali. I tak je zostawiłem. W II etapie, do wykonania którego zatrudniłem już murarzy-tynkarzy, zastosowałem nowocześniejsze płyty styropianu, które można było układać na wpust i pióro. Robotnicy dokończyli ocieplanie ścian w całym budynku, a potem je otynkowali.

 

Po dokończeniu termomodernizacji ścian koszty ogrzewania nie zwiększyły się, mimo wzrostu cen gazu z sieci, a nawet troszkę spadły. Obliczam, że koszt termomodernizacji zwróci się po 5–6 latach.

Termomodernizacja jednowarstwowych ścian - porady i przestrogi:

  • Za każdym razem prace przeprowadziłem wczesnym latem, kiedy temperatura nie przekraczała 25°C. Dzięki zachowaniu zaleceń producentów zapraw i klejów izolacja wykonana w I etapie, przetrwała w dobrym stanie do momentu jej ostatecznego wykończenia tynkiem. Nie trzeba jej było myć, tylko trochę przetrzeć pacą dla zwiększenia przyczepności gruntu pod tynk akrylowy. Mocując styropian kołkami, od początku musiałem stosować kołki o dł. 15 cm, bo krótsze nie trzymały się w pustakach.

     

  • Nad oknem tarasowym, skierowanym na południowy-zachód, założyłem zewnętrzną roletę, by chronić salon i duże przeszklenie od mrozu i słońca. O resztę okien jestem spokojny, bo mają drewniane ramy i 3 szyby. Podłogi i stropy też dobrze ociepliłem – np. na drewnianym stropie nad piętrem ułożyłem wełnę o grubości 15 cm, a na nim podłogę z desek i nie ocieplałem wtedy jeszcze połaci dachu nad strychem. Dopiero teraz jestem w trakcie układania tam wełny z rolki o gr. 15 cm.

Termomodernizacja jednowarstwowych ścian - koszty:

  • I etap ok. 4000 zł, robocizna własna; 
  • II etap – razem z robocizną i tynkami 11 000 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Jednowarstwowe mury podczas termomodernizacji ocieplono płytami styropianu o gr. 5 cm i ułożono tynk akrylowy barwiony w masie

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Ocieplenie domu styropianem
Ocieplenie domu styropianem
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje