Termomodernizacja jednowarstwowych ścian za 15 000 zł

Termomodernizacja jednowarstwowych ścian za 15 000 zł

Choć producent przewidział pustaki na mury jednowarstwowe, w 1998 r. samodzielnie ociepliłem elewację południowo-wschodnią i południowo-zachodnią, używając styropianu o gr. 5 cm. W II etapie, do wykonania którego zatrudniłem już murarzy-tynkarzy, zastosowałem nowocześniejsze płyty styropianu, które można było układać na wpust i pióro - mówi Kacper, Czytelnik Budujemy Dom, który termomodernizację ścian przeprowadził w 1998 i 2012 r.

Dom:

  • Podpiwniczony, piętrowy; wzniesiony w technologii jednowarstwowych murów z pustaków cementowo-wiórowych o gr. 30 cm; powierzchnia 290 m2.
  • Lokalizacja w pełnym słońcu.

Termomodernizacja jednowarstwowych ścian:

  • Wykonana została w dwóch etapach - I etap w 1998 r. II - w 2012 r.
  • Od strony zewnętrznej pustaki ocieplono warstwą styropianu o gr. 5 cm; płyty ułożono na mijankę na zaprawie klejowej i mocowano dodatkowo kołkami w ilości 4 na każdą płytę, potem zatarto zaprawą klejową, zatopiono w niej siatkę zbrojącą, następnie ułożono grunt, a na końcu tynk akrylowy barwiony w masie na kolor beżowy.

Decyzja: w 1991 r. zbudowałem dom z pustaków cementowo-wiórowych, które mają wewnątrz wkładkę ze styropianu o gr. 1 cm oraz w środku otwory, które zalewa się zaprawą po ustawieniu na murach. Nie otynkowałem wtedy ścian, ponieważ musiałem rozłożyć w czasie koszty budowy.

Choć producent przewidział pustaki na mury jednowarstwowe, w 1998 r. samodzielnie ociepliłem elewację południowo-wschodnią i południowo-zachodnią, używając styropianu o gr. 5 cm. Z tej strony znajdują się bowiem główne pomieszczenia mieszkalne i te elewacje najczęściej smagają wiatry, albo nagrzewa słońce.

Ponadto, chciałem lepiej ocieplić nadproża i wieńce, czyli miejsca, gdzie mogą występować mostki cieplne, żeby mieć większą pewność, że przez mury nie będzie uciekać ciepło.

W I etapie zwykłe płyty styropianu zatarłem zaprawą klejową z siatką pod przyszły tynk, narożniki i ościeża zabezpieczyłem profilami ze stali. I tak je zostawiłem. W II etapie, do wykonania którego zatrudniłem już murarzy-tynkarzy, zastosowałem nowocześniejsze płyty styropianu, które można było układać na wpust i pióro. Robotnicy dokończyli ocieplanie ścian w całym budynku, a potem je otynkowali.

Po dokończeniu termomodernizacji ścian koszty ogrzewania nie zwiększyły się, mimo wzrostu cen gazu z sieci, a nawet troszkę spadły. Obliczam, że koszt termomodernizacji zwróci się po 5-6 latach.

Sufit ganku, nad którym znajduje się wydzielona klatka schodowa
Sufit ganku, nad którym znajduje się wydzielona klatka schodowa, ocieplono dwoma warstwami styropianu o gr. 5 i 2 cm

Termomodernizacja jednowarstwowych ścian - porady i przestrogi:

  • Za każdym razem prace przeprowadziłem wczesnym latem, kiedy temperatura nie przekraczała 25°C. Dzięki zachowaniu zaleceń producentów zapraw i klejów izolacja wykonana w I etapie, przetrwała w dobrym stanie do momentu jej ostatecznego wykończenia tynkiem. Nie trzeba jej było myć, tylko trochę przetrzeć pacą dla zwiększenia przyczepności gruntu pod tynk akrylowy. Mocując styropian kołkami, od początku musiałem stosować kołki o dł. 15 cm, bo krótsze nie trzymały się w pustakach.
  • Nad oknem tarasowym, skierowanym na południowy-zachód, założyłem zewnętrzną roletę, by chronić salon i duże przeszklenie od mrozu i słońca. O resztę okien jestem spokojny, bo mają drewniane ramy i 3 szyby. Podłogi i stropy też dobrze ociepliłem - np. na drewnianym stropie nad piętrem ułożyłem wełnę o grubości 15 cm, a na nim podłogę z desek i nie ocieplałem wtedy jeszcze połaci dachu nad strychem. Dopiero teraz jestem w trakcie układania tam wełny z rolki o gr. 15 cm.

Koszty wykonania termomodernizacji jednowarstwowych ścian:

  • I etap ok. 4000 zł, robocizna własna; 
  • II etap - razem z robocizną i tynkami 11 000 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Jednowarstwowe mury podczas termomodernizacji ocieplono płytami styropianu o gr. 5 cm i ułożono tynk akrylowy barwiony w masie

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz