Wienerberger zmniejsza emisję CO2 w procesie produkcji wyrobów ceramicznych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Wienerberger zmniejsza emisję CO2 w procesie produkcji wyrobów ceramicznych

Wienerberger, światowy lider w produkcji materiałów ceramicznych, kontynuuje aktywne dążenie do zrealizowania swojej strategii zrównoważonego rozwoju oraz ograniczenia bezpośredniej emisji dwutlenku węgla poprzez wprowadzanie innowacji w swoich zakładach produkcyjnych w Polsce. Firma skupia się na wdrażaniu nowatorskich rozwiązań, których celem jest osiągnięcie dekarbonizacji procesu produkcji. Wśród kluczowych inicjatyw znajduje się modyfikacja składów używanych mieszanek do produkcji ceramiki oraz realizacja projektów technicznych mających na celu zwiększenie ogólnej efektywności energetycznej.

aktualizacja: 2023-08-17 08:15:47

Przez niemal trzy lata Wienerberger konsekwentnie realizuje Plan Zrównoważonego Rozwoju, obejmujący całą grupę, w którym wyznaczono ambitne cele ESG związane z dekarbonizacją, ochroną bioróżnorodności oraz gospodarką o obiegu zamkniętym. W pierwszym etapie tego procesu firma planuje osiągnąć te cele do roku 2030. W ramach tego długofalowego planu, który obejmuje również osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku, Grupa Wienerberger uwzględniła zarówno krótko- jak i średnioterminowe działania związane z ochroną środowiska dla wszystkich swoich zakładów w Europie.

Jednym z kluczowych celów jest ograniczenie emisji dwutlenku węgla o co najmniej 15% do 2023 roku w porównaniu z rokiem 2020. W dążeniu do osiągnięcia tego celu Wienerberger wprowadza liczne innowacje również w swoich polskich zakładach produkcyjnych. Przykładem takich inicjatyw jest transformacja składów stosowanych do produkcji cegieł oraz stałe doskonalenie efektywności energetycznej we wszystkich fabrykach w Polsce. Przez odzyskiwanie i redukcję strat ciepła z urządzeń, takich jak wózki piecowe w Oleśnicy i Paczkowie, oraz poprzez izolację suszarni w Kupnie, firma dąży do minimalizowania wpływu na środowisko przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości produkcji.

Dekarbonizacja mieszanek

Przekształcenie składów wykorzystywanych w produkcji wyrobów ceramicznych stanowi kluczowy składnik procesu dekarbonizacji prowadzonego w firmie Wienerberger. Rozpoczęcie tego procesu miało miejsce w 2020 roku, a prace nad jego optymalizacją są planowane na przyszłe lata. Obecnie, już ponad 30% całej mieszanki składają się z materiałów pochodzących z recyklingu - głównie neutralnie emisyjne trociny. Dzięki redukcji użycia węgla kopalnego w składach stosowanych do produkcji wyrobów ceramicznych oraz zastosowaniu biomasy, firma Wienerberger skutecznie ograniczyła emisję CO2.

Co więcej, te inicjatywy przyczyniły się do zwiększenia udziału surowców z rynku wtórnego, co stanowi istotny aspekt gospodarki o obiegu zamkniętym. Przykładem tego jest wykorzystanie trocin - odpadów z procesu obróbki drewna - do tworzenia pustaków, zamiast ich zutylizowania. To z kolei przyczyniło się do zmniejszenia wykorzystania zasobów naturalnych.

Należy również podkreślić, że Wienerberger nadal kładzie duży nacisk na utrzymanie najwyższych standardów jakości swoich produktów. Marka Porotherm, która jest ceniona od wielu lat, jest tego doskonałym przykładem. Wprowadzane zmiany i dążenie do zrównoważonego rozwoju nie odbierają firmie wiarygodności i renomy, którą zdobyła w dziedzinie produkcji wyrobów ceramicznych. 

Obie te inwestycje - w Paczkowie i Oleśnicy - stanowią znaczący krok w kierunku osiągnięcia ambitnych celów związanych z dekarbonizacją procesów produkcji, które wyznaczyliśmy sobie w ramach całej Grupy Wienerberger. Jako firma jesteśmy bez wątpienia liderami aktywności i innowacyjności w branży producentów materiałów budowlanych. Pokazujemy, że cele ekologiczne nie tylko mogą, ale także powinny iść w parze z aspektami biznesowymi. Projekty techniczne, takie jak odzyskiwanie ciepła z gorących wózków piecowych są doskonałym przykładem tego podejścia - mówi Jacek Wierus, Head of ESG Wienerberger Polska. 

Złoża gliny przy fabryce pustaków Porotherm w Oleśnicy (fot. Wienerberger)
Złoża gliny przy fabryce pustaków Porotherm w Oleśnicy (fot. Wienerberger)

Ograniczenie strat 

Odzyskiwanie ciepła z gorących wózków piecowych stanowi tylko jeden z kluczowych elementów kompleksowego podejścia firmy Wienerberger do dekarbonizacji procesów produkcyjnych w polskich zakładach. Kolejnym istotnym krokiem jest izolacja urządzeń i obiektów technologicznych, takich jak na przykład suszarnia w zakładzie w Kupnie.

Doskonalenie efektywności procesu suszenia przynosi podwójne korzyści - zmniejsza zużycie energii oraz minimalizuje straty ciepła, co przekłada się na obniżenie kosztów produkcji i redukcję emisji dwutlenku węgla. Co więcej, poprawnie izolowana przestrzeń suszarni tworzy stabilne warunki suszenia, co pozwala na precyzyjną kontrolę temperatury i wilgotności. Dzięki temu Wienerberger osiąga jednolitą i powtarzalną jakość ceramicznych pustaków, które w pełni spełniają wyśrubowane standardy marki Porotherm.

Warto również podkreślić, że izolacja przyczyniła się do znacznego zmniejszenia emisji ciepła generowanego przez suszarnię do hali produkcyjnej. Przekłada się to ekologię oraz poprawia warunki pracy pracowników zakładu. 

Transport gliny do produkcji pustaków Porotherm (fot. Wienerberger)
Transport gliny do produkcji pustaków Porotherm (fot. Wienerberger)

Więcej informacji na temat strategii ESG Grupy Wienerberger można znaleźć w zintegrowanym Raporcie Rocznym Zrównoważonego Rozwoju: "We care for a better tomorrow".

Firma powiązana:
Wienerberger

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!