System ścienny oparty na keramzycie

System ścienny oparty na keramzycie

Nowoczesne technologie w budownictwie zmieniają dotychczasowy sposób prowadzenia inwestycji. Miejsce budynków stawianych na bazie ciężkich materiałów, takich jak cegły czy beton, coraz częściej zajmują domy o lekkiej konstrukcji. Ważnymi problemami, które należało rozwiązać tworząc materiały do tego typu konstrukcji, była ich wytrzymałość, trwałość oraz izolacyjność termiczna. Z koniecznością zachowania wysokich parametrów w tym względzie doskonale radzi sobie system ścienny AKU, w którego składzie przeważa keramzyt.

Co to jest keramzyt? Jakie są jego walory?

Keramzyt to materiał budowlany, który powstaje w wyniku wypalania specjalnie przygotowanej gliny lub glinki. Proces wypalania powoduje, że cząsteczki gliny pęcznieją, tworząc lekki materiał o porowatej strukturze.

Ze względu na swoje właściwości, keramzyt znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie. Jego wielkim walorem jest lekkość, dzięki której jest materiałem łatwym do przenoszenia i montażu, co nie tylko ułatwia sam proces budowy, ale także redukuje koszty transportu i wynajmu ciężkich maszyn budowlanych.

Swoją popularność keramzyt zawdzięcza także doskonałej izolacji termicznej i akustycznej, na którą wpływa porowata struktura tego materiału. Jest on w stanie utrzymać temperaturę w pomieszczeniu oraz zredukować hałas zewnętrzny, co przyczynia się do komfortu wewnątrz budynku.

Keramzyt jest także materiałem o wysokiej odporności ogniowej. W przypadku pożaru nie ulega spaleniu i nie emituje toksycznych substancji, co przyczynia się do bezpieczeństwa budynku.

Dużą zaletą tego materiału jest również jego trwałość i stabilność - nie ulega deformacji pod wpływem wilgoci ani zmian temperatury. Nie bez znaczenia jest także to, że keramzyt jest materiałem przyjaznym dla środowiska, ponieważ jest wytwarzany z naturalnych surowców i nie zawiera substancji szkodliwych dla zdrowia. Ponadto, dzięki jego izolacyjnym właściwościom, może przyczyniać się do oszczędności energii w budynku.

Ściany z keramzytobetonu
Keramzytobeton to materiał ciepły, niepalny i mrozoodporny. Cechuje go też bardzo dobra izolacyjność akustyczna i duża bezwładność cieplna.

Ściana AKU

Zalety keramzytu znajdują swoje odzwierciedlenie w systemie ściennym AKU, stworzonym przez firmę Czamaninek. To linia pustaków i bloczków ściennych, w których keramzyt stanowi od 70 do 90% materiału. I tu najlepiej widać, jak ważną rolę odgrywa lekkość keramzytu - dzięki niej pustaki AKU mają niewielką masę, przez co łatwiej je transportować na plac budowy, a także na kolejne poziomy stawianego budynku.

Tak jak sam keramzyt, również wykonane z niego pustaki zachowują wysoką izolacyjność termiczną i akustyczną. Parametry izolacyjne ściany osiągają bardzo wysokie wskaźniki zarówno pod względem akumulacji ciepła jak i jego przenikania. Jednocześnie lekka mieszanka keramzyto-betonowa pozwala na naturalne "oddychanie", co sprawia, że jest ona przyjazna dla zdrowia użytkowników budynku.

Keramzyt, a zatem także wykonane z niego pustaki, są odporne na czynniki atmosferyczne, chemiczne, działanie owadów, grzybów i gryzoni.

Materiał, jakim jest system ścienny AKU, doceniany jest także przez ekipy budowlane, bowiem porowata powierzchnia wchodzących w jego skład pustaków ułatwia tynkowanie oraz zwiększa przyczepność wykończenia ściany, a likwidacja spoiny pionowej przyspiesza i usprawnia prace murarskie.

Ściany nośne w systemie AKU

Do wykonania ścian nośnych należy zastosować bloczki AKU K5 37,5 lub większe - AKU K5 50. Posiadają one pięć rzędów komór oraz pióro i wpust, przyspieszające murowanie ścian konstrukcyjnych. Powiększona wersja znajduje zastosowanie przede wszystkim w budownictwie jednorodzinnym.

W przypadku fundamentów, a także wszędzie tam, gdzie konieczna jest większa wytrzymałość izolacyjność akustyczna, należy zastosować pustaki ścienne AKU K3 18. Ta wersja posiada trzy rzędy komór i daje możliwość wznoszenia budynków o ścianach konstrukcyjnych mających grubość zaledwie 18 cm.

Wersja pustaka AKU z trzema rzędami komór, będąca podstawą systemu do wznoszenia budynków o ścianach konstrukcyjnych grubości zaledwie 18 cm. W wersji pełnej (bez komór) posiada podwyższone właściwości izolacji akustycznej oraz większą trwałość.

Firma Czamaninek stworzyła także propozycję dla budynków bardziej wymagających pod względem termicznym. To pustak o zwiększonej grubości, dzięki któremu możliwe jest zastosowanie cieńszej warstwy izolacji termicznej dla uzyskania tego samego efektu ocieplenia.

Uzupełnieniem systemu ściennego do ścian wewnętrznych jest bloczek - podmurówka, który charakteryzuje się podwyższoną wytrzymałością na ściskanie, a przeznaczony jest do stosowania w miejscu oparcia nadproży i podciągów oraz pod wieniec stropowy.

Poznaj właściwości: bloczek AKU K5 37.5 i bloczek AKU K5 50

Ściany działowe w systemie AKU

Do wykonywania ścian działowych w systemie ściennym AKU, przeznaczone są pustaki otworowane (podstawowe) bądź pełne Termo 12. Pełna wersja charakteryzuje się lepszymi parametrami akustycznymi i większą elastycznością przy prowadzeniu w bruzdach złożonych instalacji. Oba rozwiązania zapewniają szybkie murowanie, bez spoin pionowych, na pióro i wpust.

Czamaninek - wsparcie podczas projektowania

Firma Czamaninek oferuje nie tylko innowacyjny produkt, ale także usługę - pełne wsparcie projektowe od momentu wyceny i adaptacji projektu, po sam proces budowy. Jest to możliwe dzięki współpracy z biurem projektowym Regen Project, które daje możliwość wykonania zarówno kompletnego projektu technicznego obejmującego rysunki techniczne, obliczenia wytrzymałościowe i detale konstrukcyjne, jak również projektu ofertowego na bazie szczegółowego modelu 3D, w którym każdy pustak i nadproże ma swoje miejsce i jest przeliczone oraz wbudowane w wymarzony dom zgodnie ze sztuką budowlaną.

We wsparciu projektowym budów opartych na systemach Czamaninek firma idzie o krok dalej, bowiem na życzenie oferuje wykonanie rysunków kładów ścian, które będą wykonywane z uwzględnieniem wszystkich uzupełniających elementów murowych. Każdy kład jest wykonywany na podstawie modelu 3D, co zapobiega powstawaniu nieścisłości pomiędzy projektem a wykonaniem. Co więcej, producent przykłada wszelkich starań, by rysunki techniczne ścian murowanych spełniały najwyższe standardy i gwarantowały uzyskanie maksymalnej wytrzymałości ściany, bez ryzyka zarysowań czy pęknięć.


czamaninek.pl

Firma powiązana: CZAMANINEK Producent Materiałów Budowlanych

Materiały do pobrania:
pdf icon System ścienny CZAMANINEK AKU K5 - ulotka informacyjna
Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz