System ścienny CZAMANINEK AKU K5 - dla lepszego magazynowania ciepła

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
System ścienny CZAMANINEK AKU K5 - dla lepszego magazynowania ciepła

System ścienny CZAMANINEK AKU K5 oparty jest na bloczkach z lekkiego betonu, doskonale izolujących termicznie i jednocześnie paroprzepuszczalnych. Pustaki te, do wykonania których użyto głównie keramzytu, znajdują zastosowanie zarówno do budowy ścian zewnętrznych jak i wewnętrznych.

aktualizacja: 2022-04-25 11:20:21

AKU K5 - "akumulatory" ciepła

Podstawowym surowcem wykorzystywanym do produkcji PUSTAKÓW CZAMANINEK AKU K5 jest keramzyt, który stanowi aż 85% gotowego bloczka. Pozostałe składniki to cement, pigment, i sporadycznie piasek. Keramzyt to lekkie kruszywo budowlane, które powstaje w wyniku wypalania łatwo pęczniejących glin w piecach obrotowych w temperaturze 1200°C. To jeden z najlżejszych materiałów konstrukcyjnych. Wykonane z niego mury są najczęściej dwukrotnie lżejsze niż mury z innych wyrobów (ceramiki i betonu).

Do wyrobu bloczków AKU K5 stosowany jest najwyższej jakości keramzyt o frakcjach 1:4 i 4:8. Walorami tego surowca są przede wszystkim odporność na czynniki chemiczne i warunki atmosferyczne a także wysoka izolacyjność cieplna.

Parametry termiczne ściany nieotynkowanej zbudowanej z pustaków AKU K5 murowanych na zaprawie cementowo-wapiennej w warunkach użytkowych wynoszą odpowiednio dla współczynnika przewodzenia λ 0,232 [W/(mK], dla oporu cieplnego R 1,338 [m2 K/W] i dla współczynnika przenikania ciepła U 0,746 [W/m2 K]. Te doskonałe osiągi pustaki z keramzytu zawdzięczają komorom powietrznym znajdującym się w bloczku, które zwiększają jego termoizolacyjność. Zalety te dopełnia niska nasiąkliwość oraz wysoka paroprzepuszczalność, które powodują, że ściana zbudowana z pustaków AKU K5 nie tylko magazynuje ciepło, ale również oddycha. Dzięki temu pomieszczenia są dobrze wentylowane i chronione przed problemami związanymi z zawilgoceniem ścian, a co za tym idzie - z powstawaniem pleśni i grzybów.

Warto zauważyć, że beton lekki, z którego wykonany jest pustak AKU K5, cechuje się lepszymi właściwościami termoizolacyjnymi od zwykłego bloczka betonowego. Jest przy tym ognio- i mrozoodporny, nie ulega także zniszczeniu przez gryzonie czy owady.

System ścienny CZAMANINEK AKU K5
System ścienny CZAMANINEK AKU K5 

Jak budować z bloczków AKU K5?

Bloczki keramzytowe AKU K5 należy murować na pełną spoinę poziomą, używając zaprawy murarskiej cementowo-wapiennej. Konieczne jest zastosowanie co najmniej 10 mm grubości spoiny. Sporym ułatwieniem podczas układania jest ukształtowany w pustakach zamek pióro - wpust. Dzięki temu możliwe jest murowanie ścian bez spoiny pionowej. Z kolei nakładanie tynków jest łatwiejsze dzięki porowatej powierzchni pustaków.

Zaprawę można rozkładać zarówno ręcznie, jak i za pomocą podajnika - przesuwnej skrzynki. Zaleca się, aby do ocieplenia ściany wykonanej z lekkich systemów stosować wełnę mineralną, ponieważ jest ona materiałem paroprzepuszczalnym, dobrze współpracującym w wyrobami z keramzytobetonu.

Co istotne, choć podstawą systemu CZAMANINEK AKU K5 są pustaki AKU K5 o wymiarach 24x24x37,5, ich ofertę uzupełnia szeroka gama produktów wspomagających proces realizacji inwestycji. Wśród nich znajdują się keramzytowe, lekkie pustaki ścienne o wymiarach 50/24/24, 25/24/24, 12,5/24/24 a także 50/12/24 (do ścianek działowych oraz warstw osłonowych ściany warstwowej), bloczki fundamentowe do budowy ścian piwnicznych i fundamentowych, nadproża, elementy kształtujące nadproża, stropy, kształtki stropowe, pustaki wentylacyjne, kominy, keramzyt do zaprawy ciepłochronnej oraz keramzyt do izolacji. Mnogość wymiarów pustaków sprawia, że murowanie przebiega bez cięcia i odpadów.


czamaninek.pl
Materiały do pobrania:
pdf icon
System ścienny CZAMANINEK AKU K5 - ulotka informacyjna

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje