AKU K5 - "akumulatory" ciepła
Podstawowym surowcem wykorzystywanym do produkcji PUSTAKÓW CZAMANINEK AKU K5 jest keramzyt, który stanowi aż 85% gotowego bloczka. Pozostałe składniki to cement, pigment, i sporadycznie piasek. Keramzyt to lekkie kruszywo budowlane, które powstaje w wyniku wypalania łatwo pęczniejących glin w piecach obrotowych w temperaturze 1200°C. To jeden z najlżejszych materiałów konstrukcyjnych. Wykonane z niego mury są najczęściej dwukrotnie lżejsze niż mury z innych wyrobów (ceramiki i betonu).
Do wyrobu bloczków AKU K5 stosowany jest najwyższej jakości keramzyt o frakcjach 1:4 i 4:8. Walorami tego surowca są przede wszystkim odporność na czynniki chemiczne i warunki atmosferyczne a także wysoka izolacyjność cieplna.
Parametry termiczne ściany nieotynkowanej zbudowanej z pustaków AKU K5 murowanych na zaprawie cementowo-wapiennej w warunkach użytkowych wynoszą odpowiednio dla współczynnika przewodzenia λ 0,232 [W/(mK], dla oporu cieplnego R 1,338 [m2 K/W] i dla współczynnika przenikania ciepła U 0,746 [W/m2 K]. Te doskonałe osiągi pustaki z keramzytu zawdzięczają komorom powietrznym znajdującym się w bloczku, które zwiększają jego termoizolacyjność. Zalety te dopełnia niska nasiąkliwość oraz wysoka paroprzepuszczalność, które powodują, że ściana zbudowana z pustaków AKU K5 nie tylko magazynuje ciepło, ale również oddycha. Dzięki temu pomieszczenia są dobrze wentylowane i chronione przed problemami związanymi z zawilgoceniem ścian, a co za tym idzie - z powstawaniem pleśni i grzybów.
Warto zauważyć, że beton lekki, z którego wykonany jest pustak AKU K5, cechuje się lepszymi właściwościami termoizolacyjnymi od zwykłego bloczka betonowego. Jest przy tym ognio- i mrozoodporny, nie ulega także zniszczeniu przez gryzonie czy owady.
Jak budować z bloczków AKU K5?
Bloczki keramzytowe AKU K5 należy murować na pełną spoinę poziomą, używając zaprawy murarskiej cementowo-wapiennej. Konieczne jest zastosowanie co najmniej 10 mm grubości spoiny. Sporym ułatwieniem podczas układania jest ukształtowany w pustakach zamek pióro - wpust. Dzięki temu możliwe jest murowanie ścian bez spoiny pionowej. Z kolei nakładanie tynków jest łatwiejsze dzięki porowatej powierzchni pustaków.
Zaprawę można rozkładać zarówno ręcznie, jak i za pomocą podajnika - przesuwnej skrzynki. Zaleca się, aby do ocieplenia ściany wykonanej z lekkich systemów stosować wełnę mineralną, ponieważ jest ona materiałem paroprzepuszczalnym, dobrze współpracującym w wyrobami z keramzytobetonu.
Co istotne, choć podstawą systemu CZAMANINEK AKU K5 są pustaki AKU K5 o wymiarach 24x24x37,5, ich ofertę uzupełnia szeroka gama produktów wspomagających proces realizacji inwestycji. Wśród nich znajdują się keramzytowe, lekkie pustaki ścienne o wymiarach 50/24/24, 25/24/24, 12,5/24/24 a także 50/12/24 (do ścianek działowych oraz warstw osłonowych ściany warstwowej), bloczki fundamentowe do budowy ścian piwnicznych i fundamentowych, nadproża, elementy kształtujące nadproża, stropy, kształtki stropowe, pustaki wentylacyjne, kominy, keramzyt do zaprawy ciepłochronnej oraz keramzyt do izolacji. Mnogość wymiarów pustaków sprawia, że murowanie przebiega bez cięcia i odpadów.
Dodaj komentarz