Wygodne i bezpieczne okno musi mieć dobre okucia

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Wygodne i bezpieczne okno musi mieć dobre okucia

Tylko wysokiej klasy okucia zapewniają komfort pracy skrzydła oraz jego precyzyjne, bezproblemowe działanie. Stosowane w oknach systemy podnoszą też bezpieczeństwo domowników, a dzięki opcji rozszczelnienia zapewniają w pomieszczeniach unikalny, korzystny dla zdrowia mikroklimat. Jednak funkcji okuć jest tak naprawdę znacznie więcej.

aktualizacja: 2021-11-02 12:33:32

Wielu inwestorów zadaje sobie pytanie, czy okucia w oknach rzeczywiście mają takie znaczenie i czy warto sięgać po skrzydła i drzwi balkonowe wyposażone w systemy cieszących się dobrą opinią producentów. Okazuje się, że ten niewidoczny na pierwszy rzut oka element pełni bardzo wiele istotnych funkcji, odpowiadając nie tylko za sprawne i ciche działanie całego skrzydła, ale także podnosząc komfort i bezpieczeństwo domowników. Co więcej, nowoczesne okucia często wpisują się dziś również w system inteligentnego domu.

Chronią domowników przed włamywaczami

Do dużych i ciężkich okien świetnie nadają się niezawodne i nowoczesne okucia obwiedniowe Roto NX z unikatową funkcją Roto TiltSafe. Zabezpieczona przed wyważeniem nawet uchylone skrzydło, zapewniając bezpieczne wietrzenie pomieszczenia nawet na parterze. Wyposażono je w trzy specjalne zaczepy połączone z rolkami ryglującymi oraz odporną na rozwiercenie, zamykaną na klucz klamkę. Przeprowadzone testy wykazały, że drzwi balkonowe czy okna wyposażone w te okucia są w stanie opierać się przed włamywaczem nawet do 3 minuty (klasa ochrony RC2). Z powodzeniem mogą być one stosowane w oknach i drzwiach balkonowych o wysokości nawet do 2800 mm, wyposażonych w masywne szyby o wysokiej izolacyjności cieplnej i akustycznej.

Okucia Roto NX przeznaczone są do okien, których ciężar dochodzi do 150 kg, Bazują one na nowoczesnych, bardzo trwałych zawiasach, które są odporne nie tylko na duże obciążenia, ale też niekorzystne warunki pogodowe.

Zalety okien z okuciami Roto NX

Nie rzucają się w oczy

Okucia mają odpowiadać przede wszystkim za sprawne działanie okna, które powinno otwierać się bez najmniejszego wysiłku. Ale dla wielu osób niezwykle istotny jest także wygląd samego skrzydła. Dlatego projektanci pracujący nad Roto NX dużo uwagi poświęcili estetyce. Zawiasy występują w kolorze białym lub tytanowym. Są proste, eleganckie, nie mają też wystających elementów i widocznych wkrętów. Aby idealnie dopasować je do ramy okna i charakteru pomieszczenia można użyć specjalnych osłonek, dostępnych w szerokiej gamie kolorów.

Roto NX - oprócz niezawodnego działania okna muszą doskonale wyglądać
Roto NX - oprócz niezawodnego działania okna muszą doskonale wyglądać

Niezwykle trwałe i odporne na korozję

Dzięki zastosowaniu specjalnej technologii galwanizacji powierzchnie elementów szczególnie narażonych na zużycie, np. pod wpływem niekorzystnych czynników atmosferycznych, zabezpieczono powłoką bazującą na mikrokryształkach. Dotyczy to również nitów i części ślizgowych okuć.

Zapewniają zdrowy sen

Lekka praca skrzydła jest absolutnym priorytetem, jednak wybierając konkretny model okna czy drzwi balkonowych warto zwracać uwagę także na inne kwestie, które w znacznej mierze zależą od rodzaju dobranych okuć. Model Roto NX zapewnia wentylację w standardowym wyposażeniu, (funkcja mikrowentylacji), co przekłada się na dobre samopoczucie i zdrowy sen domowników.

 

W każdym oknie z okuciem Roto NX mikrowentylacja jest standardem
W każdym oknie z okuciem Roto NX mikrowentylacja jest standardem
Roto NX TiltSafe - bezpieczeństwo z zaczepami
Roto NX TiltSafe - bezpieczeństwo z zaczepami

Podnoszą jakość życia

Niezwykle ciekawym rozwiązaniem wpływającym na funkcjonalność drzwi balkonowych jest tzw. inteligentny zatrzask balkonowy. Wychodząc do ogrodu należy lekko przyciągnąć skrzydło do siebie, co spowoduje jego zatrzaśnięcie. Aby z powrotem wejść do środka, wystarczy lekko popchnąć drzwi. Praktyczną opcją jest również blokada błędnego położenia klamki. Najprościej mówiąc jest to mechaniczne zabezpieczenie, pozwalające uniknąć wypięcia się skrzydła z górnego zawiasu. Funkcja ta przydaje się zwłaszcza wówczas, gdy mamy w domu małe dzieci, nie przykładające wagi do właściwego położenia klamki. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest hamulec rozwarcia sterowany klamką, pozwalający precyzyjnie kontrolować stopień otwarcia okna bez ryzyka, że zamknie się ono od nagłego podmuchu wiatru. Zasada działania hamulca jest bardzo prosta. Wystarczy otworzyć skrzydło na pożądaną szerokość i przekręcić klamkę do pozycji zamkniętej, co spowoduje zablokowanie skrzydła.

Okna wyposażone w okucia Roto NX można zintegrować wreszcie z systemami inteligentnego domu (dzięki czujnikom do systemów smart home da się śledzić, czy są zamknięte czy otwarte na odległość), a także kontrolować ich uchył za pomocą zwykłego pilota bądź aplikacji, co umożliwia, elektryczny napęd Roto E-Tec Drive. Oczywiście dzięki temu systemowi okna w domu da się również zaprogramować, aby same zamykały się lub otwierały w zależności od pory dnia czy panującej na zewnątrz temperatury.


www.poradnikokienny.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje