Mam zbyt niskie nadproże i problem z zamontowaniem drzwi garażowych. Co mogę zrobić?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Mam zbyt niskie nadproże i problem z zamontowaniem drzwi garażowych. Co mogę zrobić?

Mam problem z zamontowaniem drzwi garażowych, gdyż zbyt niskie nadproże nie pozwala na osadzenie prowadnic dla mechanizmu zwijającego czy podnoszącego. Drzwi rozwiernych nie mogę wstawić, bo do garażu jest niewielki spadek i nie można byłoby ich całkiem otworzyć. Co można zrobić aby zamknąć garaż?

aktualizacja: 2017-09-12 04:57:02

Odpowiedź eksperta: Z opisu nie wynika jaka jest szerokość wjazdu ani jak wysoki jest garaż. Zakładając, że jest to wjazd pojedynczy (do 3 m), problem rozwiąże zamontowanie bramy uchylnej z mechanizmem nożycowym. Nie wymaga ona żadnych prowadnic sufitowych, a przy otwieraniu nie podnosi się powyżej światła otworu wjazdowego.

 

W garażu niskim ale szerokim, dobrym rozwiązaniem będzie zaś brama segmentowa boczna. Przesuwa się ona nie na sufit lecz na ścianę garażu. Ponadto jej częściowe otwarcie pozwala na wejście do garażu jak przez drzwi.

 

Z kolei jeśli garaż ma dostateczną wysokość, a jedynie nadproże jest zbyt niskie, można zamontować praktycznie dowolny rodzaj bramy. Zakładamy wtedy nadproże maskujące, które zasłoni elementy montażowe i pozwoli na uszczelnienie drzwi. Konstrukcje ślepego nadproża można zrobić np. z płyt OSB, mocowanych do metalowego stelaża i wykończyć panelami z PVC o kolorystyce zbliżonej do poszycia bramy. Gotowe profile nadprożowe oferują też producenci bram. W nadprożu układamy też ocieplenie ze styropianu przyklejając je do płyty OSB lub wypełniając jego wnętrze.

Cezary Jankowski
Na zdjęciu: Brama segmentowa boczna jest wygodnym rozwiązaniem do niskich, ale szerokich garaży. (fot. Hörmann)

Dodaj komentarz

time image
time image
Łukasz Piszczek podczas wyboru bramy garażowej w salonie KRISHOME
Łukasz Piszczek podczas wyboru bramy garażowej w salonie KRISHOME
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny