Do bram garażowych, zarówno uchylnych jak i segmentowych, najczęściej stosowane są napędy z szyną prowadzącą, montowane pod sufitem. Kluczowe elementy, na które należy zwrócić szczególną uwagę przy doborze automatyki, to wymiar bramy oraz jej przeznaczenie. Przy mniejszej bramie zastosowanej w domu jednorodzinnym wystarczającym będzie napęd o sile uciągu np. 650 N podczas gdy przy bramie większej, np. o wymiarze 5000 x 2250 mm powinien zostać zastosowany napęd o sile 1000 N.
Drugim wspomnianym kryterium jest przeznaczenie. W przypadku bram stosowanych w garażach wielostanowiskowych i zbiorczych muszą być montowane napędy o dużej sprawności, czyli dostosowane do zwiększonej ilości cykli otwarcia/zamknięcia w czasie godziny pracy. Należy pamiętać również o tym, że bramy montowane w takich miejscach powinny być wyposażone w dodatkowe zabezpieczenia, jak np. fotokomórki czy też krawędziowe listwy bezpieczeństwa.
Można sobie zadać pytanie czy każdą bramę można wyposażyć w
napęd? Z całą pewnością zacząłbym od tego, co w mojej opinii jest jednym z najbardziej kluczowych elementów, czyli prawidłowego montażu bramy garażowej. Wbrew częstemu wyobrażeniu
napęd elektryczny nie służy temu, by ukryć czy też zniwelować niedociągnięcia popełnione podczas montażu bramy. Służy on przede wszystkim zwiększeniu komfortu użytkowania.
Istnieją także dodatkowe czynniki warunkujące możliwość zautomatyzowania bramy. Są to czynniki związane z wymaganiami montażowymi jak odpowiednia wysokość nadproża, czy też głębokość garażu przy napędach montowanych pod sufitem. W przypadku napędów montowanych na wał bramy elementem tym jest odpowiednia szerokość węgarka bocznego.
Dariusz Królik
Produkt Manager Nice Sp. z o.o.
fot. Nice