Dwie bramy są za wąskie, a mechanizmy łańcuchowe głośno pracują

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Dwie bramy są za wąskie, a mechanizmy łańcuchowe głośno pracują

Bryła domu nie wyglądała ładnie z jedną szeroką bramą, więc poprosiliśmy architektkę o dwie mniejsze. Takie rozwiązanie jest dobre również dlatego, że nie korzystamy z aut o tej samej porze dnia - mówią Agnieszka i Paweł, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy dwie górne segmentowe bramy z napędem użytkują od 2011 r.

Garaż: w bryle budynku, na dwa samochody, powierzchnia 50 m2; ogrzewany.

Bramy garażowe:

 • 2 segmentowe, górne; wymiary 2500 × 2200 mm; wykonane z blachy ocynkowanej o gr. 0,5 mm i wykończone laminatem; wewnątrz segmentów pianka poliuretanowa o gr. 48 mm. 
 • Napęd – każdy z mechanizmem łańcuchowym, siła uciągu 600 N, system wykrywania przeszkody, ciche i łagodne domykanie, blokada dociskowa. 
 • Sterowanie – 5 pilotów czterokanałowych.

Decyzja: bryła domu nie wyglądała ładnie z jedną szeroką bramą, więc poprosiliśmy architektkę o dwie mniejsze. Takie rozwiązanie jest dobre również dlatego, że nie korzystamy z aut o tej samej porze dnia. Trzeci powód – nasi rodzice mają w garażu szeroką bramę segmentową, ale ich napęd szwankuje. Źle ciągnie wrota, jakby był za słaby. Chcieliśmy uniknąć takiej sytuacji. 

Kiedy nadszedł czas na montaż, poprosiliśmy dystrybutora bram, żeby wycenił kompleksową usługę, czyli segmentowe górne wrota, napędy i montaż. Koszty były wysokie. Zaoszczędziliśmy kilkaset złotych, kupując sami potrzebne elementy. Wybraliśmy je przez Internet. Kierowaliśmy się dobrą jakością i jednocześnie przystępną ceną. Do montażu zatrudniliśmy jednak poleconego instalatora. Kolor bram dopasowaliśmy do okien i drzwi.

Dwie bramy garażowe

Dwie bramy garażowe - rady i przestrogi:

 • Agnieszka: choć mamy małe dzieci, nie zdecydowałam się na czujniki optyczne. Bezpieczeństwo dają wbudowane w napędy czujniki wykrywania przeszkody. Mechanizmy łańcuchowe głośno pracują. Słychać to w domu. Dziś rozważyłabym kupno modelu z paskiem kewlarowym, bo podobno jest cichszy i poszerzyłabym o 20 cm otwory wjazdowe. Przy obecnych manewruje się większym samochodem na styk, trzeba bardzo uważać.

 • Paweł: wrota zamontowałem w fazie zamykania stanu surowego. Były już położone tynki i posadzka. Montaż trwał dzień. Osobne bramy sprawdzają się dobrze. Instalator od razu dobrze wyregulował napędy, dotąd nie wymagały poprawek. Tylko raz przesmarowałem rolki smarem, bo zaczęły ciężej chodzić. Reszta elementów pracuje dobrze. Wrota są odpowiednio ocieplone, mają spasowane uszczelki. Laminat nie wypłowiał od słońca.
   
  Do sterowania kupiłem aż 5 pilotów czterokanałowych. Po jednym wozimy w samochodach, 1 leży w garażu, 1 w szufladzie, a 1 przekazaliśmy rodzicom, żeby mieli dostęp do naszego domu. Cztery kanały wykorzystałem do operowania bramą wjazdową, oboma garażowymi, furtką.
Napędy z mechanizmem łańcuchowym działają głośno.
Napędy z mechanizmem łańcuchowym działają głośno.

Dwie bramy garażowe - koszty:

 • bramy z montażem 2500 zł/szt.; 
 • napędy z montażem 1000 zł/szt.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Wjazdy przedzielono słupami – jeden znajduje się między otworami wjazdowymi, drugi podpiera wysunięty strop.

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Łukasz Piszczek podczas wyboru bramy garażowej w salonie KRISHOME
Łukasz Piszczek podczas wyboru bramy garażowej w salonie KRISHOME
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny