Brama segmentowa kurczyła się podczas mrozów

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Brama segmentowa kurczyła się podczas mrozów

Kiedy nastały najsilniejsze mrozy, blacha znajdująca się wewnątrz garażu miała kontakt z ciepłym powietrzem, a od strony zewnętrznej z mroźnym i z tego powodu kurczyła się. Efekt był taki, że od strony garażu płaszcz stalowy był długi, zaś od strony dworu krótszy i tracił płaszczyznę, odkształcając się w łuk - mówią Magda i Paweł, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy górną segmentową bramę garażową użytkują od 2008 r.

Garaż: w bryle budynku, na 2 samochody, powierzchnia 36 m2; ogrzewany.

Brama garażowa:

  • Segmentowa, górna; wymiary 4500 x 2100 mm; wykonana z blachy ocynkowanej o gr. 0,5 mm, wykończonej okleiną w kolorze złoty dąb, wewnątrz segmentów pianka poliuretanowa o gr. 48 mm. 
  • Napęd – z mechanizmem łańcuchowym, siła uciągu 900 N, system wykrywania przeszkody, ciche i łagodne domykanie, czujniki optyczne. 
  • Sterowanie – 3 piloty czterokanałowe, przycisk na ścianie.

Decyzja: zawsze staramy się kupować dobre wyroby polskie, a nie zagraniczne, i według tego klucza wybraliśmy również bramę garażową. Nie szukaliśmy taniochy, bo chcieliśmy uniknąć ewentualnych kłopotów podczas eksploatacji, dlatego zdecydowaliśmy się na wyrób znanej marki. Od razu wiedzieliśmy, że ma to być tylko jedna szeroka brama. Woleliśmy segmentową i otwieraną do góry, a nie uchylną.

Na korzyść tej pierwszej przemawiały nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne dotyczące izolacji termicznej. Chcieliśmy, żeby w środku miała grubą warstwę pianki poliuretanowej. Instalatorów szukaliśmy w Internecie i jeden z nich przedstawił dobrą kompleksową ofertę. Założył bramę od razu z napędem, udzielając dwuletniej gwarancji. Wezwaliśmy go, kiedy garaż miał już otynkowane ściany i płytki na posadzce.

Kuzyn doradził, żebyśmy na ścianie garażu zamontowali przycisk do operowania wrotami, który rzeczywiście bardzo się przydaje.

Duży garaż zamknięto jedną bramą segmentową (o szer. 4,5 m) z napędem
Duży garaż zamknięto jedną bramą segmentową (o szer. 4,5 m) z napędem

Brama segmentowa z napędem - rady i przestrogi:

Jeśli chodzi o izolację termiczną, wrota są bardzo ok. Podczas największych mrozów grzejnik w garażu włącza się sporadycznie. Jednak podczas pierwszej zimy pojawił się problem ze sztywnością górnego segmentu. Na początku nie był on zakończony sztywną obejmą. Kiedy nastały najsilniejsze mrozy, blacha znajdująca się wewnątrz garażu miała kontakt z ciepłym powietrzem, a od strony zewnętrznej z mroźnym i z tego powodu kurczyła się. Efekt był taki, że od strony garażu płaszcz stalowy był długi, zaś od strony dworu krótszy i tracił płaszczyznę, odkształcając się w łuk. Segment nie dociskał się do uszczelki w nadprożu i podczas mrozów brama rozszczelniała się.

Od razu zgłosiłem to u instalatora, a on u producenta. Reakcja była natychmiastowa. Doprojektował obejmę i zamontował ją nie tylko u nas, ale na stałe włączył do produkcji. Od tamtej pory płaszcz jest sztywny i szczelny. To oczywiście zasługa również uszczelek. Nasza brama skierowana jest na zachód i niekiedy słyszymy, że pracuje pod naporem wiatru, a jednak nie wdziera się on do wnętrza garażu.

Raz na 2 lata podajemy na zawiasy kilka kropel oleju, żeby dobrze działały. Markowy napęd funkcjonuje sprawnie, zepsuł się jedynie wyłącznik krańcowy na mechanizmie łańcuchowym. To mały kawałek plastiku, więc łatwo go wymienić.

Nasza rada – warto co do milimetra dopilnować w trakcie budowy domu parametrów otworu wjazdowego, czyli wymiarów, pionów i poziomów. W idealnym kwadracie lub prostokącie łatwiej montuje się później wrota i reguluje napęd.

Napęd w segmentowej bramie garażowej

Brama segmentowa z napędem - koszty:

  • brama z napędem i montażem 5800 zł.
Przeczytaj również reportaż z budowy tego domu: Dom według projektu gotowego Orion II

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: W świetle otworu wjazdowego założono dodatkowe czujniki optyczne dla bezpieczeństwa (szczególnie dzieci i zwierząt).

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Instrukcja montażu segmentowej bramy garażowej
Instrukcja montażu segmentowej bramy garażowej
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje