Czy można wykończyć cokół fundamentowy cegłą klinkierową?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Czy można wykończyć cokół fundamentowy cegłą klinkierową?

Przed ułożeniem ocieplenia ścian domu styropianem o grubości 15 cm, chcemy wykończyć cokół do wysokości ok. 80 cm cegłą klinkierową, ale fundament jest zbyt wąski i nie można na nim oprzeć takiej ścianki. Czy jednak wykonanie takiej obmurówki będzie możliwe? W jaki, inny niż przez otynkowanie, sposób można wykończyć część cokołową budynku?

aktualizacja: 2020-06-19 04:51:37

Odpowiedź eksperta: Obmurówka z cegły klinkierowej będzie możliwa do wykonania pod warunkiem utworzenia konsoli wsporczej, na której oprze się ścianka elewacyjna. Do obmurowania należy użyć cegieł połówkowych o szerokości 6-6,5 cm, co zmniejszy ciężar obmurówki i wysunięcie konsoli wsporczej.

Konsolę w formie zbrojonej belki o przekroju trójkątnym kotwiczy się w ścianie fundamentowej nieco poniżej poziomu gruntu. Jeśli ułożono tam ocieplenie i izolację przeciwwilgociową - muszą zostać usunięte, tak aby wylewana betonowa konsola mogła połączyć się ze ścianą fundamentową. Jednak zamiast kłopotliwego wykonywania konsoli i obmurówki, podobny efekt estetyczny uzyska się poprzez przyklejenie płytek klinkierowych na ociepleniu.

W ten sam sposób można obłożyć cokół płytkami: z kamienia naturalnego, konglomeratu żywicznego, ozdobnych płytek betonowych lub mrozoodpornymi płytkami ceramicznymi (np. gres). Warstwa ociepleniowa pod takie okładziny powinna być mocowana mechanicznie za pomocą kotew przechodzących przez siatkę zbrojeniową w liczbie 6 sztuk na 1 m2 powierzchni.

Podłoże przed ułożeniem płytek należy pokryć tzw. płynną folią, która zapobiegnie wnikaniu wody pod elewację, co może powodować odpadanie płytek. Do mocowania okładzin trzeba używać elastycznego kleju, nakładanego dwuwarstwowo (na płytkę i na podłoże), a fugi między płytkami muszą być szerokie i wypełnione elastyczną zaprawą spoinującą.

Redakcja BD
Na schemacie otwierającym: Konsola wsporcza oparta na fundamencie jest trudna do dobrego wykonania. Dlatego popularniejszym rozwiązaniem jest wykończenie cokołu cienkimi płytkami imitującymi mur

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje