Czy warto budować piwnicę?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Czy warto budować piwnicę?

Dylemat - budować piwnicę, czy nie - jest stosunkowo nowy. Przed laty piwnica była standardem. Urządzano w niej kotłownię, skład opału, spiżarnię na przetwory czy warsztat majsterkowicza.

Obecnie większość domów katalogowych projektowana jest bez piwnic, a wspomniane pomieszczenia lokalizowane są na parterze domu, w garażu lub w oddzielnym budynku gospodarczym. Z czego to wynika? Oczywiście - chodzi o pieniądze i trudności techniczne.

Co prawda, dzięki podwyższeniu ściany fundamentowej, można zyskać dodatkową kondygnację, ale wykonanie izolacji piwnicy jest bardzo kosztowne, a ochrona nie zawsze jest skuteczna. Dotyczy to szczególnie piwnic narażonych na zalanie przez wody gruntowe. Budowę domu podpiwniczonego warto więc brać pod uwagę wtedy, gdy na działce utrzymuje się niski poziom wód gruntowych, ewentualnie gdy dysponujemy niewielką działką, na której nie ma miejsca na garaż lub budynek gospodarczy.

Odradza się za to budowę częściowego podpiwniczenia. Przy takim rozwiązaniu, wydatki będą bowiem podobne, jak w przypadku wykonania piwnicy pod całą powierzchnią domu, a dodatkowo można spodziewać się trudności podczas wznoszenia ławy fundamentowej, izolacji przeciwwilgociowej i ocieplenia ścian piwnicy.

Redakcja BD
fot. otwierająca: Röben

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!