Odpowiedź eksperta: Na gruntach o niedostatecznej nośności lub przewarstwionych konieczne jest oparcie fundamentu na stabilnym podłożu, znajdującym się często znacznie głębiej niż typowe posadowienie domu. Jednym z wariantów jest oparcie fundamentów na studniach, wypełnionych betonem i sięgających do warstwy gruntu o dobrej nośności. Oczywiście, ich wielkość i liczba powinna zostać odpowiednio zaprojektowana, zależnie od przewidywanych obciążeń masą budynku i wytrzymałości podłoża, określonej na podstawie badań geologicznych.
Fundamentowanie takie nie jest skomplikowane i nie wymaga użycia specjalistycznego sprzętu. Do ich uformowania wykorzystuje się typowe kręgi studzienne o średnicy 1,2-1,5 m, opuszczane metodą studniarską (z ręcznym wybieraniem urobku lub koparką) na głębokość posadowienia. Rozmieszczone zgodnie z projektem studnie wypełnia się betonem, niekiedy z wyprowadzonym zbrojeniem, następnie wykonuje się szalunek pod żelbetowe belki podwalinowe, tworzące fundament domu.
Konstrukcja takiego fundamentu jest podobna do wiaduktu drogowego, z tym że zamiast jezdni opierać się będą na nim mury nośne budynku. Dzięki oderwaniu części obwodu fundamentu od gruntu, można pod belkami podwalinowymi umieścić izolację cieplną, co zmniejszy ucieczkę ciepła do gruntu.
Redakcja BD
Na schemacie otwierajacym: Fundament na studniach