Budowa domu na niestabilnym gruncie a fundamentowanie na studniach

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Budowa domu na niestabilnym gruncie a fundamentowanie na studniach

Planuję budowę domu na niestabilnym gruncie (teren rekultywowany) i projektant przewidział fundamentowanie go na studniach. Czy takie rozwiązanie sprawdza się i na czym ono polega?

aktualizacja: 2021-03-04 08:31:23

Odpowiedź eksperta: Na gruntach o niedostatecznej nośności lub przewarstwionych konieczne jest oparcie fundamentu na stabilnym podłożu, znajdującym się często znacznie głębiej niż typowe posadowienie domu. Jednym z wariantów jest oparcie fundamentów na studniach, wypełnionych betonem i sięgających do warstwy gruntu o dobrej nośności. Oczywiście, ich wielkość i liczba powinna zostać odpowiednio zaprojektowana, zależnie od przewidywanych obciążeń masą budynku i wytrzymałości podłoża, określonej na podstawie badań geologicznych.

Fundamentowanie takie nie jest skomplikowane i nie wymaga użycia specjalistycznego sprzętu. Do ich uformowania wykorzystuje się typowe kręgi studzienne o średnicy 1,2-1,5 m, opuszczane metodą studniarską (z ręcznym wybieraniem urobku lub koparką) na głębokość posadowienia. Rozmieszczone zgodnie z projektem studnie wypełnia się betonem, niekiedy z wyprowadzonym zbrojeniem, następnie wykonuje się szalunek pod żelbetowe belki podwalinowe, tworzące fundament domu.

Konstrukcja takiego fundamentu jest podobna do wiaduktu drogowego, z tym że zamiast jezdni opierać się będą na nim mury nośne budynku. Dzięki oderwaniu części obwodu fundamentu od gruntu, można pod belkami podwalinowymi umieścić izolację cieplną, co zmniejszy ucieczkę ciepła do gruntu.

Redakcja BD
Na schemacie otwierajacym: Fundament na studniach

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość nadiaa

27 Cze 2019, 17:29

Bardzo ciekawy artykuł. Ja będę budować swój dom na górzystym terenie, także teraz wiem co i jak w kwestii niestabilnego gruntu. Póki co jednak wybieram projekt.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje