Jeżeli piwnica nie jest użytkowana w taki sposób, że musi być ogrzewana, ocieplenie wystarczy ograniczyć do ułożenia termoizolacji na jej suficie. Płyty styropianowe o grubości, która nie obniży zbytnio piwnicy (zaleca się płyty o grubości przynajmniej 10 cm), mocuje się zaprawą klejową po uprzednim odkurzeniu i ewentualnym zagruntowaniu słabego podłoża. Jeśli strop ma widoczne belki stalowe, to przed jego ociepleniem należy je oczyścić z rdzy i pomalować farbą antykorozyjną.
Izolacja termiczna powinna być też przytwierdzona mechanicznie kołkami do styropianu w liczbie 4 szt./m2. Przed ociepleniem warto zaznaczyć przebieg belek stropowych, aby nie trafić na trudne do przewiercenia miejsca. Powierzchnię ocieplenia można nawet pozostawić w stanie surowym, jednak lepiej będzie pokryć ją tynkiem na siatce zbrojącej, analogicznie jak robi się przy ocieplaniu ścian.
Jeżeli któreś z pomieszczeń piwnicznych będzie ogrzewane, np. domowa siłownia, to ocieplenie układa się nie tylko na ścianach zewnętrznych, ale i sąsiadujących z częścią nieogrzewaną. Od wewnątrz ociepla się płytami styropianowymi z pokryciem tynkiem, płytami g-k na ruszcie bądź boazerią z PVC. Oczywiście, nie można zapomnieć o zapewnieniu skutecznej wentylacji takiego pomieszczenia.
Ocieplenie od zewnątrz, połączone z odkopywaniem fundamentów, to już poważne przedsięwzięcie, które należy prowadzić pod fachowym nadzorem.
Cezary Jankowski
Na schemacie otwierającym: W czasie remontu piwnicę często ociepla się od środka, wykonując stelaż nośny wypełniony izolacją. To znacznie łatwiejsze, niż odkopywanie ścian fundamentowych.
Dodaj komentarz