Jak głęboko powinna sięgać izolacja ściany fundamentowej w domu bez piwnicy?

Jak głęboko powinna sięgać izolacja ściany fundamentowej w domu bez piwnicy?

Jak głęboko powinna sięgać izolacja ściany fundamentowej w domu bez piwnicy? Nie mam wątpliwości, że jest potrzebna, bo inaczej powstanie mostek termiczny pomiędzy ścianą fundamentową a konstrukcyjną ścianą nadziemia, jednak opinie co do tego jak głęboko taka izolacja powinna sięgać w ziemię spotkałem bardzo różne.

Izolacja cieplna ścian fundamentowych nie likwiduje mostka cieplnego, gdyż ciepło "ucieka" pionowo do gruntu przez fundament. Oczywiście ocieplenie w pewnym stopniu zmniejsza różnice temperatury między gruntem a fundamentem, ale efektywność zależy głównie od wysokości wyniesienia podłogi ponad poziom gruntu (wysokości tzw. cokolika).

W praktyce można przyjąć, że ocieplenie powinno być układane na głębokość 1 m od poziomu surowej podłogi (bez ocieplenia) parteru, a więc poziom do jakiej będzie sięgać w gruncie izolacja zależy od wysokości cokołu.

Skutecznym sposobem na ograniczenie ucieczki ciepła przez fundament jest wymurowanie 1-2 warstw ścian fundamentowych ponad poziomem gruntu z materiałów o podwyższonej ciepłochłonności, a jednocześnie wymaganej wytrzymałości. Do tego celu doskonale nadają się fundamentowe bloczki keramzytowe lub bloczki betonowe z wkładką styropianową.

Więcej o ociepleniu fundamentów dowiesz się z artykułu: Wszystko, co musisz wiedzieć o ociepleniu fundamentów w starym domu

Redakcja BD
Na schemacie otwierającym: Ocieplenie cokołu fundamentu jest niezbędne, bo inaczej powstanie duży mostek termiczny na obwodzie całego budynku

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Dlaczego izolacja ściany fundamentowej w domu bez piwnicy jest potrzebna?

    Izolacja ściany fundamentowej jest potrzebna, aby zapobiec powstaniu mostka termicznego pomiędzy ścianą fundamentową a konstrukcyjną ścianą nadziemia.
  • Czy izolacja cieplna ścian fundamentowych całkowicie eliminuje mostek cieplny?

    Nie, izolacja cieplna ścian fundamentowych nie eliminuje całkowicie mostka cieplnego, ponieważ ciepło nadal "ucieka" pionowo do gruntu przez fundament.
  • Od czego zależy głębokość, na jaką powinna sięgać izolacja ściany fundamentowej?

    Głębokość, na jaką powinna sięgać izolacja ściany fundamentowej, zależy od wysokości wyniesienia podłogi ponad poziom gruntu, czyli wysokości cokołu.
  • Na jaką głębokość powinno się układać ocieplenie ściany fundamentowej?

    Ocieplenie ściany fundamentowej powinno się układać na głębokość 1 m od poziomu surowej podłogi parteru.
  • Jakie materiały są rekomendowane do budowy ścian fundamentowych w celu ograniczenia ucieczki ciepła?

    Rekomendowane materiały to fundamentowe bloczki keramzytowe lub bloczki betonowe z wkładką styropianową, które charakteryzują się podwyższoną ciepłochłonnością oraz wymaganą wytrzymałością.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz