Płyta fundamentowa - rozwiązanie na każde warunki

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Płyta fundamentowa - rozwiązanie na każde warunki

Współcześnie bardzo ważnym parametrem budynków jest ich energooszczędność. Wynika to w równej mierze z obowiązującego prawa, jak i rosnącej świadomości ekologicznej. W związku z tym coraz więcej specjalistów z zakresu budownictwa zwraca uwagę na fakt, że tradycyjny sposób posadowienia budynków nie gwarantuje ochrony przed ucieczką ciepła do gruntu i wskazuje na alternatywę - płytę fundamentową, która zapewnia pełną izolację od gruntu przy zastosowaniu najwyższej jakości materiałów.

aktualizacja: 2021-04-02 13:44:00

Czym jest płyta fundamentowa?

Płyta fundamentowa jest rozwiązaniem alternatywnym w stosunku do tradycyjnych fundamentów. Ze względu na swoje walory, coraz częściej zastępuje fundamenty wylewane lub murowane z bloczków betonowych na ławach żelbetowych. Ich przestarzała technika powoduje bowiem wiele wynikających ze złej izolacji problemów w późniejszym użytkowaniu budynku, takich jak ucieczka ciepła do gruntu czy zawilgocenie ścian i stropów.

Pierwowzór stosownej obecnie płyty fundamentowej Legalett skonstruowany został w 1978 roku w Szwecji w ramach programu naukowego, w którym udział wzięła firma Legalett oraz Politechnika Chalmers Tekniska Högskola z siedzibą w Göteborgu. Stworzona wtedy konstrukcja bazowała na rozwiązaniach, które eliminowały mostki termiczne, będące przyczyną przedostawania się do budynku wilgoci z gruntu, a tym samym powstawania szkodliwych i jednocześnie nieestetycznych wykwitów pleśni na ścianach.

Technologia zakładała umieszczenie pod całą płytą fundamentową zagęszczonej warstwy drenażowej, dwóch izolujących warstw styropianu oraz izolacji pionowej w postaci styropianowych szalunków dopasowanych do projektu budynku. Należy przy tym zaznaczyć, że zastosowane materiały izolacyjne charakteryzują się wysokimi parametrami termicznymi, słabo chłoną wodę i mają dużą odporność na obciążenia.

Efektywne odprowadzenie wody spod płyty możliwe jest dzięki konstrukcji opartej na płycie żelbetowej w wannie styropianowej posadowionej na podbudowie z pospółki, wspomaganej otokiem drenarskim.

Zalewanie płyty fundamentowej Legalett betonem

Na każdy rodzaj podłoża

Dzięki temu, że płyta Legalett pozwala na równomierne rozłożenie ciężaru budynku i powoduje mniejszy nacisk na grunt, jest rekomendowanym sposobem posadowienia domu również na gruntach o słabej nośności, w tym grząskich, wysadzinowych, nieprzepuszczalnych i narażonych na zawilgocenie, a także w miejscach, w których występują szkody górnicze. Stosuje się ją zatem wszędzie tam, gdzie budowanie na fundamentach tradycyjnych jest niezwykle ryzykowne, co pozwala na zagospodarowanie dotąd nieatrakcyjnych (a przez to korzystnych cenowo) działek. Technologia ta bywa również alternatywą dla palowania, jest bowiem od niego znacznie tańsza i mniej czasochłonna.

Ze względu na to, że płyta fundamentowa nie wymaga głębokiego posadowienia (wystarcza 50-60 cm), nie jest konieczne wykonywanie standardowego wykopu na 1,4 m. Nierzadko pozwala to na oddalenie fundamentu od wody gruntowej.

Przygotowanie gruntu pod fundament
Układanie izolacji, siatki zbrojeniowej i instalacji na fundamencie
Wodne ogrzewanie podłogowe umieszczone w płycie fundamentowej Legalett
Wodne ogrzewanie podłogowe umieszczone w płycie fundamentowej Legalett

Grunt to energooszczędność

Oddalenie od wody gruntowej i skuteczna izolacja eliminują wszystkie mostki termiczne, dzięki czemu nie dochodzi do strat ciepła. Co istotne, w płycie można również umieścić system grzewczy. Wtedy płyta staje się jednocześnie posadzką, co niweluje koszty i czas związany z dodatkową pracą związaną z wylewką.

Grzewcza płyta fundamentowa jest w takiej sytuacji akumulatorem ciepła, które oddawane jest do wnętrza budynku. Działa wtedy większa bezwładność, która wydłuża zmianę temperatury w budynku.

Legalett wykonuje projekt takiej płyty wraz z obliczeniami indywidualnie dla każdego budynku. Również klasa betonu dobierana jest osobno dla każdej realizacji, przy czym w tej technologii zastosowanie znajduje oczywiście beton wodoszczelny.

Betonowanie fundamentu

Betonowanie fundamentu
Wygładzanie powierzchni fundamentu

Krótki czas montażu

Kolejne walory płyty fundamentowej to krótki czas jej montażu, a także fakt, że można go przeprowadzić niezależnie od pory roku.

Dla domu o powierzchni do 200 m² czas budowy płyty wynosi od 5 do 7 dni. Do tego doliczyć trzeba 4 tygodnie na wiązanie betonu. Dla porównania, w przypadku fundamentów tradycyjnych jest to odpowiednio 45 dni na budowę i również 28 dni na wiązanie. Jak łatwo zauważyć, płyta fundamentowa pozwala znacząco zmniejszyć czas realizacji, co przekłada się także na spore oszczędności.

Podsumowanie

Coraz większa popularność płyt fundamentowych w Polsce wynika z licznych walorów tej technologii, w tym jej wpływu na energooszczędność budynku. Rozwiązanie to pozwala również na znaczne skrócenie czasu budowy, a zatem również na oszczędności finansowe.

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Wybudowany

15 Maj 2021, 20:11

Nie wiem skąd się wzięły te 45dni na tradycyjne fundamenty bo tyle u mnie zajęła budowa od wbicia łopaty do konstrukcji dachu - fundamenty na ławach, strop monolityczny. Chyba lobby betonowo stalowe dobrze posmarowało za artykuł.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje