PŁYTKI ELEWACYJNE - KOSZTY MATERIAŁÓW I ROBOCIZNY
Cena standardowych wyrobów ceramicznych i betonowych wynosi 20- 70 zł/ m². Ręcznie formowanych ok. 250 zł/m². Kamiennych 100-150 zł/m².
Robocizna to 40-70 zł/m². Po doliczeniu elementów montażowych, koszt jednego metra kwadratowego elewacji wykończonej płytkami mieści się na ogół w przedziale 100-350 zł/m².
RODZAJE PŁYTEK ELEWACYJNYCH
Płytkami z klinkieru, silikatów, gresu, betonu, piaskowca, granitu albo marmuru możemy wykończyć ściany jednowarstwowe (z bloczków lub pustaków, bez dodatkowej warstwy ocieplenia) oraz dwuwarstwowe (warstwa nośna z dowolnego materiału plus termoizolacyjna z wełny mineralnej albo styropianu po zewnętrznej stronie), o ile wybrany produkt nie jest zbyt ciężki. Mają rozmaite kolory, faktury, wymiary i kształty. Mogą być mocowane w poziomie, pionie bądź na ukos, dając rozmaity efekt. Po przyklejeniu najczęściej imitują mur z cegły lub kamienia. Kupimy je w komplecie z narożnikami, klejem, impregnatem itd.
Płytki ceramiczne są bardzo wytrzymałe (mało nasiąkliwe, mrozoodporne) i występują w odcieniach żółci, czerwieni, brązu oraz szarości. Oryginalną ale i droższą ich odmianę stanowią tzw. płytki ręcznie formowane. Spoiny wypełnia się zaprawą elastyczną.
Okładzina z betonu ma podobne właściwości - wysoką trwałość, odporność na czynniki atmosferyczne, łatwość czyszczenia wodą. Zwykle imituje kamień i dlatego przyklejana jest bezfugowo. Wyroby z kamienia są trwałe, eleganckie, ale i ciężkie - o ile do ścian jedno- i trójwarstwowych wystarczy przytwierdzić ją na zaprawę, to w przypadku dwuwarstwowych trzeba zastosować kotwy stalowe, osadzane w warstwie nośnej.
Elementy przytwierdza się przy użyciu elastycznej, mrozoodpornej zaprawy klejowej, przeznaczonej do stosowania na zewnątrz budynków. Bardzo ważne, by nakładać ją zarówno na płytki, jak i na podłoże, w celu uniknięcia powstawania pustych przestrzeni, do których mogłaby dostawać się woda. Nadmiar masy należy usunąć, zanim stwardnieje. Dzięki gotowym systemom elewacyjnym prace montażowe przebiegają o wiele szybciej. Można kupić płyty termoizolacyjne ze specjalnymi prowadnicami, w które wkleja się płytki, lub ocieplenie fabrycznie zespolone z okładziną.
Małgorzata Kolmus
fot. otwierająca: Klinkier Przysucha