Koszty wykonania elewacji z płytek klinkierowych

Koszty wykonania elewacji z płytek klinkierowych

Aby uzyskać elewację o wyglądzie cegły, można zastosować specjalne płytki elewacyjne z klinkieru, silikatów, gresu, betonu, piaskowca, granitu albo marmuru. Przedstawiamy orientacyjne koszty takiego rozwiązania.

PŁYTKI ELEWACYJNE - KOSZTY MATERIAŁÓW I ROBOCIZNY

Cena standardowych wyrobów ceramicznych i betonowych wynosi 20- 70 zł/ m². Ręcznie formowanych ok. 250 zł/m². Kamiennych 100-150 zł/m².

Robocizna to 40-70 zł/m². Po doliczeniu elementów montażowych, koszt jednego metra kwadratowego elewacji wykończonej płytkami mieści się na ogół w przedziale 100-350 zł/m².

Elewacja z płytek klinkierowych
W sprzedaży dostępne są elastyczne płytki elewacyjne, która można ciąć i zaginać, co bardzo ułatwia ich układanie, fot. Inesta (Izoflex).

RODZAJE PŁYTEK ELEWACYJNYCH

Płytkami z klinkieru, silikatów, gresu, betonu, piaskowca, granitu albo marmuru możemy wykończyć ściany jednowarstwowe (z bloczków lub pustaków, bez dodatkowej warstwy ocieplenia) oraz dwuwarstwowe (warstwa nośna z dowolnego materiału plus termoizolacyjna z wełny mineralnej albo styropianu po zewnętrznej stronie), o ile wybrany produkt nie jest zbyt ciężki. Mają rozmaite kolory, faktury, wymiary i kształty. Mogą być mocowane w poziomie, pionie bądź na ukos, dając rozmaity efekt. Po przyklejeniu najczęściej imitują mur z cegły lub kamienia. Kupimy je w komplecie z narożnikami, klejem, impregnatem itd.

Płytki ceramiczne są bardzo wytrzymałe (mało nasiąkliwe, mrozoodporne) i występują w odcieniach żółci, czerwieni, brązu oraz szarości. Oryginalną ale i droższą ich odmianę stanowią tzw. płytki ręcznie formowane. Spoiny wypełnia się zaprawą elastyczną.

Okładzina z betonu ma podobne właściwości - wysoką trwałość, odporność na czynniki atmosferyczne, łatwość czyszczenia wodą. Zwykle imituje kamień i dlatego przyklejana jest bezfugowo. Wyroby z kamienia są trwałe, eleganckie, ale i ciężkie - o ile do ścian jedno- i trójwarstwowych wystarczy przytwierdzić ją na zaprawę, to w przypadku dwuwarstwowych trzeba zastosować kotwy stalowe, osadzane w warstwie nośnej.

Elementy przytwierdza się przy użyciu elastycznej, mrozoodpornej zaprawy klejowej, przeznaczonej do stosowania na zewnątrz budynków. Bardzo ważne, by nakładać ją zarówno na płytki, jak i na podłoże, w celu uniknięcia powstawania pustych przestrzeni, do których mogłaby dostawać się woda. Nadmiar masy należy usunąć, zanim stwardnieje. Dzięki gotowym systemom elewacyjnym prace montażowe przebiegają o wiele szybciej. Można kupić płyty termoizolacyjne ze specjalnymi prowadnicami, w które wkleja się płytki, lub ocieplenie fabrycznie zespolone z okładziną.

Małgorzata Kolmus
fot. otwierająca: Klinkier Przysucha

Małgorzata Kolmus
Małgorzata Kolmus

Autorka artykułów związanych m.in. z wykańczaniem i urządzaniem ogrodów oraz wnętrz. Zwolenniczka koncepcji slow design w urządzaniu wnętrz, mającej na uwadze świadomy dobór produktów i indywidualne dopasowywanie rozwiązań. Prywatnie zajmuje się malarstwem, które jest jej największą pasją.

Komentarze

Gość Kapibar
28-11-2022 22:04
Aby tylko nie stosować elastycznych okładzin np. imitujących klinkier. Roboty przy nich sporo, a efekt mizerny
Gość Kowalik
24-11-2021 19:14
Jak ma sie odpowiednie samozaparcie, to można zrobić taką elewację samemu. Nie mówie, że to jest łatwe, ale jak ktoś sie przyłoży to zrobi dobrze. Takie płytki na elewacje całkiem szybko sie układa. A tam klej jest barwiony, wiec jest też fugą. To ułatwia i przyspiesza.
Za płytkę na gotowo - z fugowaniem i impregnacją fugi.
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz