PŁYTKI ELEWACYJNE - KOSZTY MATERIAŁÓW I ROBOCIZNY
Cena standardowych wyrobów ceramicznych i betonowych wynosi 20- 70 zł/ m². Ręcznie formowanych ok. 250 zł/m². Kamiennych 100-150 zł/m².
Robocizna to 40-70 zł/m². Po doliczeniu elementów montażowych, koszt jednego metra kwadratowego elewacji wykończonej płytkami mieści się na ogół w przedziale 100-350 zł/m².
![]() |
W sprzedaży dostępne są elastyczne płytki elewacyjne, która można ciąć i zaginać, co bardzo ułatwia ich układanie. (fot. Inesta (Izoflex)) |
RODZAJE PŁYTEK ELEWACYJNYCH
Płytkami z klinkieru, silikatów, gresu, betonu, piaskowca, granitu albo marmuru możemy wykończyć ściany jednowarstwowe (z bloczków lub pustaków, bez dodatkowej warstwy ocieplenia) oraz dwuwarstwowe (warstwa nośna z dowolnego materiału plus termoizolacyjna z wełny mineralnej albo styropianu po zewnętrznej stronie), o ile wybrany produkt nie jest zbyt ciężki. Mają rozmaite kolory, faktury, wymiary i kształty. Mogą być mocowane w poziomie, pionie bądź na ukos, dając rozmaity efekt. Po przyklejeniu najczęściej imitują mur z cegły lub kamienia. Kupimy je w komplecie z narożnikami, klejem, impregnatem itd.
Płytki ceramiczne są bardzo wytrzymałe (mało nasiąkliwe, mrozoodporne) i występują w odcieniach żółci, czerwieni, brązu oraz szarości. Oryginalną ale i droższą ich odmianę stanowią tzw. płytki ręcznie formowane. Spoiny wypełnia się zaprawą elastyczną.
Okładzina z betonu ma podobne właściwości - wysoką trwałość, odporność na czynniki atmosferyczne, łatwość czyszczenia wodą. Zwykle imituje kamień i dlatego przyklejana jest bezfugowo. Wyroby z kamienia są trwałe, eleganckie, ale i ciężkie - o ile do ścian jedno- i trójwarstwowych wystarczy przytwierdzić ją na zaprawę, to w przypadku dwuwarstwowych trzeba zastosować kotwy stalowe, osadzane w warstwie nośnej.
Elementy przytwierdza się przy użyciu elastycznej, mrozoodpornej zaprawy klejowej, przeznaczonej do stosowania na zewnątrz budynków. Bardzo ważne, by nakładać ją zarówno na płytki, jak i na podłoże, w celu uniknięcia powstawania pustych przestrzeni, do których mogłaby dostawać się woda. Nadmiar masy należy usunąć, zanim stwardnieje. Dzięki gotowym systemom elewacyjnym prace montażowe przebiegają o wiele szybciej. Można kupić płyty termoizolacyjne ze specjalnymi prowadnicami, w które wkleja się płytki, lub ocieplenie fabrycznie zespolone z okładziną.
Małgorzata Kolmus
fot. otwierająca: Klinkier Przysucha
Zdaniem naszych Czytelników
Gość Budowlaniec złodziej:D
06 Lut 2021, 02:56
Minimum 100zl/m2. Tak dla bezpieczeństwa, jak by komus wpadł pomysl z suwmiarka i czepianie sie o pół mm, ze moze uda sie za darmo;p
Gość Tomek
08 Lip 2020, 07:54
"Komar" - ty nie tylko ludzi z krwi doisz ale i z kasy też !!!
Gość
29 Cze 2019, 19:28
Hehe cena za robociznę z lat 90 -tych . Teraz w Trójmieście to koszt 150-200 zł .
Gość AntekS
24 Maj 2019, 14:39
Jeśli chodzi o koszt robocizny to w 2019 - Położenie i pofugowanie klinkieru to koszt około 100zł za m2. Tego typu elewacje systemowe z klinkierem wykleja się błyskawicznie na całej wysokości ściany. Koszt niewiele większy od położenia tynku.
Gość Komar
05 Paź 2018, 18:23
A kto wam położy i pofuguje klinkier za 40zl?! Skąd macie takie cenniki?! Idźcie do lekarza czy innych i niech wam za pół ceny zrobią! Wstydu nie macie dosyć budowlańcy robili za bezcen! Ten kto pisał ten tekst to chyba żyje latami 20011 kiedy wmowili nam kryzys a ceny mieszkań ...