Koszty wykonania elewacji z płytek klinkierowych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Koszty wykonania elewacji z płytek klinkierowych

Aby uzyskać elewację o wyglądzie cegły, można zastosować specjalne płytki elewacyjne z klinkieru, silikatów, gresu, betonu, piaskowca, granitu albo marmuru. Przedstawiamy orientacyjne koszty takiego rozwiązania.

aktualizacja: 2020-06-25 11:53:14

PŁYTKI ELEWACYJNE - KOSZTY MATERIAŁÓW I ROBOCIZNY

Cena standardowych wyrobów ceramicznych i betonowych wynosi 20- 70 zł/ m². Ręcznie formowanych ok. 250 zł/m². Kamiennych 100-150 zł/m².

Robocizna to 40-70 zł/m². Po doliczeniu elementów montażowych, koszt jednego metra kwadratowego elewacji wykończonej płytkami mieści się na ogół w przedziale 100-350 zł/m².

Elastyczne płytki elewacyjne
W sprzedaży dostępne są elastyczne płytki elewacyjne, która można ciąć i zaginać, co bardzo ułatwia ich układanie. (fot. Inesta (Izoflex))

RODZAJE PŁYTEK ELEWACYJNYCH

Płytkami z klinkieru, silikatów, gresu, betonu, piaskowca, granitu albo marmuru możemy wykończyć ściany jednowarstwowe (z bloczków lub pustaków, bez dodatkowej warstwy ocieplenia) oraz dwuwarstwowe (warstwa nośna z dowolnego materiału plus termoizolacyjna z wełny mineralnej albo styropianu po zewnętrznej stronie), o ile wybrany produkt nie jest zbyt ciężki. Mają rozmaite kolory, faktury, wymiary i kształty. Mogą być mocowane w poziomie, pionie bądź na ukos, dając rozmaity efekt. Po przyklejeniu najczęściej imitują mur z cegły lub kamienia. Kupimy je w komplecie z narożnikami, klejem, impregnatem itd.

Płytki ceramiczne są bardzo wytrzymałe (mało nasiąkliwe, mrozoodporne) i występują w odcieniach żółci, czerwieni, brązu oraz szarości. Oryginalną ale i droższą ich odmianę stanowią tzw. płytki ręcznie formowane. Spoiny wypełnia się zaprawą elastyczną.

Okładzina z betonu ma podobne właściwości - wysoką trwałość, odporność na czynniki atmosferyczne, łatwość czyszczenia wodą. Zwykle imituje kamień i dlatego przyklejana jest bezfugowo. Wyroby z kamienia są trwałe, eleganckie, ale i ciężkie - o ile do ścian jedno- i trójwarstwowych wystarczy przytwierdzić ją na zaprawę, to w przypadku dwuwarstwowych trzeba zastosować kotwy stalowe, osadzane w warstwie nośnej.

Elementy przytwierdza się przy użyciu elastycznej, mrozoodpornej zaprawy klejowej, przeznaczonej do stosowania na zewnątrz budynków. Bardzo ważne, by nakładać ją zarówno na płytki, jak i na podłoże, w celu uniknięcia powstawania pustych przestrzeni, do których mogłaby dostawać się woda. Nadmiar masy należy usunąć, zanim stwardnieje. Dzięki gotowym systemom elewacyjnym prace montażowe przebiegają o wiele szybciej. Można kupić płyty termoizolacyjne ze specjalnymi prowadnicami, w które wkleja się płytki, lub ocieplenie fabrycznie zespolone z okładziną.

Małgorzata Kolmus
fot. otwierająca: Klinkier Przysucha

Zdaniem naszych Czytelników

time image

01 Lip 2021, 19:22

Za płytkę na gotowo - z fugowaniem i impregnacją fugi.

time image

01 Lip 2021, 13:30

3 godziny temu, Budujemy Dom - działka i dom napisał: aktualna, warszawska cena za układanie klinkieru - 3,80 zł/sztuka Za płytkę czy za cegłę?

time image

01 Lip 2021, 10:12

aktualna, warszawska cena za układanie klinkieru - 3,80 zł/sztuka

Dnia 16.06.2021 o 12:18, Gość Jo napisał: Ten koszt robocizny to chyba z przed 10 lat.Teraz to co najmniej od 100 zł. Obecnie ceny wykonawców są nieprzewidywalne. Dobrzy fachowcy nie mają wolnych terminów, mimo że nie są tani. Ci dostępni, z uwagi na duży ...

time image

Gość MichałK

30 Cze 2021, 11:36

Elewacje można też wykonać z tych elastycznych płytek. Wyglądają jak klinkierowe, ale są lżejsze do stosowania i tańsze. Oczywiście bywają różni producenci i rózna jakość, ale najlepsze to są rozwiązania oryginalne z Holandii. Najdłużej na rynku i już sprawdzone na wielu ...

time image

Gość Jo

16 Cze 2021, 10:18

Ten koszt robocizny to chyba z przed 10 lat.Teraz to co najmniej od 100 zł.

time image

Gość Budowlaniec złodziej:D

06 Lut 2021, 02:56

Minimum 100zl/m2. Tak dla bezpieczeństwa, jak by komus wpadł pomysl z suwmiarka i czepianie sie o pół mm, ze moze uda sie za darmo;p

time image

Gość Tomek

08 Lip 2020, 07:54

"Komar" - ty nie tylko ludzi z krwi doisz ale i z kasy też !!!

time image

Gość

29 Cze 2019, 19:28

Hehe cena za robociznę z lat 90 -tych . Teraz w Trójmieście to koszt 150-200 zł .

time image

Gość AntekS

24 Maj 2019, 14:39

Jeśli chodzi o koszt robocizny to w 2019 - Położenie i pofugowanie klinkieru to koszt około 100zł za m2. Tego typu elewacje systemowe z klinkierem wykleja się błyskawicznie na całej wysokości ściany. Koszt niewiele większy od położenia tynku.

time image

Gość Komar

05 Paź 2018, 18:23

A kto wam położy i pofuguje klinkier za 40zl?! Skąd macie takie cenniki?! Idźcie do lekarza czy innych i niech wam za pół ceny zrobią! Wstydu nie macie dosyć budowlańcy robili za bezcen! Ten kto pisał ten tekst to chyba żyje latami 20011 kiedy wmowili nam kryzys a ceny mieszkań ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak usunąć zielony nalot z elewacji?
Jak usunąć zielony nalot z elewacji?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje