5 pomysłów na oświetlenie elewacji

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
5 pomysłów na oświetlenie elewacji

Wykonana z pieczołowitością i dbałością o detale elewacja stanowi wspaniałą ozdobę budynków. Ma to szczególnie podniosłe znaczenie w przypadku budowli reprezentatywnych np. rządowych bądź siedzib firm, gdyż stanowi ona wówczas wizytówkę całego przedsiębiorstwa bądź nawet państwa. Aby uwypuklić jej walory estetyczne należy o nią dbać, wykonując cykliczne remonty i naprawy, a także dostatecznie doświetlać nocną porą. Wystarczająco mocno oświetlona, a także zadbana elewacja robi piorunujące wrażenie na przechodniach oraz osobach odwiedzających budynek.

aktualizacja: 2022-06-23 12:59:49

Po co oświetlać elewację?

Oświetlenie elewacyjne spełnia dwie podstawowe funkcje: podnosi estetykę budynku w nocy, a także polepsza jego bezpieczeństwo. W pierwszym przypadku mówimy o doświetlaniu kluczowych elementów budowli np. wybranych elementów architektonicznych w celu zwiększenia jej widoczności. Szczególnie dobrze widać tego typu zabiegi w miejscach prestiżowych tj. w teatrach, kinach, budynkach rządowych czy urzędach.

Wieczorną porą kinkiety zewnętrzne i reflektory urządzają prawdziwy pokaz świateł i cieni, wspaniale eksponując dobrze zadbane i zaprojektowane ściany budynków. Druga funkcja, jaką spełnia oświetlenie elewacyjne, ma ścisły związek z bezpieczeństwem osób oraz mienia na terenie budynku.

Dobrze zaprojektowany system lamp skierowanych na elewację odstrasza potencjalnych złodziei, a także uniemożliwia nieautoryzowany dostęp do drzwi i okien. W ten sposób chronione są m.in. banki oraz biblioteki. Do oświetlenia elewacji stosowane są także naświetlacze. Obie funkcje wspaniale można łączyć, wybierając sprawdzone urządzenia najlepszych na rynku producentów osprzętu elektrycznego.

Oświetlenie elewacji

Lampy do oświetlania elewacji

Do oświetlania elewacji wykorzystuje się wiele lamp ogrodowych, choć najbardziej rozpowszechnione są kinkiety. Montowane bezpośrednio na elewacji budynku, bardzo klimatycznie oświetlają jego wybrane elementy. Najlepiej, jeżeli są one kolorystycznie i stylowo dopasowane do architektury budowli, a także nie wyróżniają się znacząco na jej powierzchni oraz nie odwracają uwagi od innych detali. Kinkiety stosuje się z reguły w budownictwie mieszkalnym, gdyż ich instalacja jest niezbyt inwazyjna, zaś efekt jest naprawdę wspaniały.

W przypadku budynków rządowych oraz siedzib firm stosuje się mocniejsze źródła oświetlenia np. naświetlacze oraz reflektory. W przypadku domów jednorodzinnych mogą one być jednak zbyt intensywnie oddziaływać na osoby znajdujące się wewnątrz. Niezależnie od rodzaju lampy oświetlenie zewnętrzne elewacyjne powinno być energooszczędna, gdyż pracuje ono całą noc, a także odporne na działanie czynników środowiskowych, zwłaszcza zmiennej pogody.

Oświetlenie elewacji

Rekomendowane produkty do oświetlania elewacji

Wśród produktów, które chcemy zarekomendować do oświetlania elewacji, znalazło się 5 pozycji znanej i uznanej wśród fachowców firmy Kanlux. Przedsiębiorstwo od 1989 dostarcza sprawdzone rozwiązania oświetleniowe dla wielu krajów, gwarantując swoim klientom bezpieczne, kreatywne i komplementarne produkty.

Oświetlenie elewacji

Oprawa elewacyjna REKA LED

Lampa elewacyjna REKA LED to minimalistyczne i niezwykle kunsztownie wykonane urządzenie oświetleniowe, które zmieni wizerunek Twojej elewacji na stałe. Szczególne wrażenie robią skrzydła wewnątrz oprawy, którymi da się sterować. W zależności od ich ułożenia, możemy kierować strumień świetlny w dowolnym kierunku, tworząc cienką poświatę lub mocny słup światła. Lampę REKA LED można stosować również w ogrodach i na balkonach. Jej wysoki stopień ochrony (IP54) pozwala na pracę w warunkach zewnętrznych i przy zmiennej pogodzie, zaś technologia LED zapewnia energooszczędność wysokiej klasy.

Oprawa elewacyjna GARTO LED

Garto LED to lampa elewacyjna charakteryzująca się prosty, ale efektownym designem, który przywodzi na myśl nowoczesne urządzenia elektroniczne. Jej ogromna zaletą jest wysoki współczynnik CRI, czyli współczynnik oddawania barw. Dzięki jego wysokiemu poziomowi urządzenie może być stosowane zarówno na zewnątrz – w ogrodzie i tarasie, jak i we wnętrzach budynku (korytarze, salon). Garto LED pracuje w technologii LED, więc jest lampą niezwykle energooszczędną i ekologiczną.

Oprawa ogrodowa GORI

Gori to lampa elewacyjna będąca odpowiedzią na trend dużych i ciężkich urządzeń oświetleniowych. Surowy, kwadratowy kształt doskonale będzie współgrał z minimalistyczną bryłą budynku, zaś materiał, z której ją wykonano (szkło hartowane oraz stop aluminium) daje gwarant bezpiecznego działania na zewnątrz domu.

Oprawa elewacyjna FORRO LED

Świetlne kręgi szturmem wdarły się do naszych wnętrz, przyzdabiając pokoje, salony i łazienki. Teraz pojawiają się również na zewnątrz domów w formie okrągłych lamp elewacyjnych. Forro LED to prosta, choć bardzo efektowna pozycja wśród urządzeń oświetlenia zewnętrznego, która tworzy charakterystyczny krąg świetlny wokół oprawy.

Oprawa ścienna ZEW

Prostokątna, mocno zbudowana lampa ZEW ze szklanymi akcentami to doskonałe rozwiązanie do nowoczesnego budownictwa, które powinno eksponować swoją elewację w należyty sposób. Wysoka klasa szczelności oraz możliwość świecenia zarówno w górę i dół sprawiają, iż jest to pozycja obowiązkowa dla wszystkich tych, którzy chcą rozświetlić swój dom oraz ogród.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak usunąć zielony nalot z elewacji?
Jak usunąć zielony nalot z elewacji?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje