Czym się charakteryzują blachy panelowe?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Czym się charakteryzują blachy panelowe?

Tego rodzaju pokrycia sprawdzają się jako pokrycia zarówno nowoczesnych domów, jak i zabytkowych. Klasyczna i prosta forma sprawia, że pokrycia z blachy na rąbek stojący są idealnym zwieńczeniem całego budynku. Mogą być stosowane do krycia prostych i skomplikowanych kształtów dachów - wielopołaciowych, z licznymi lukarnami.

aktualizacja: 2018-10-16 05:14:12

Rąbek jako zamocowanie arkuszy blachy jest dodatkowym detalem, który nie tylko podkreśla prostotę kształtów współczesnej architektury, wytyczając na połaci pionowe, regularne linie, ale także usztywnia dach. Dzięki temu całe pokrycie jest estetyczne oraz trwałe (m.in. za sprawą powłok ochronnych, którymi powlekany jest materiał - w tym przypadku stal). Ponadto niewielki ciężar pokryć wykonanych z blachy na rąbek stojący wymaga lżejszej konstrukcji dachu, co optymalizuje koszty całej realizacji.

Do wyboru mamy dwa podstawowe rodzaje blach panelowych:

  • zatrzaskowe na tzw. click - najpopularniejsze stalowe pokrycia płaskie. Przed ich montażem, po ułożeniu warstw wstępnego krycia, należy w pierwszej kolejności odpowiednio rozmieścić łaty na podkonstrukcji. Co ważne, w tym przypadku można stosować pełne deskowanie, ale w wersji najbardziej ekonomicznej dopuszcza się podkonstrukcję ażurową, czyli przygotowaną z desek o minimalnych wymiarach 100 x 25 mm, rozlokowanych co 25 cm. Dokładność ich ułożenia ma decydujący wpływ na ostateczny wygląd pokrycia dachowego.

    Nie można zapominać, że delikatne falowanie blach panelowych jest zjawiskiem naturalnym, wynikającym z rozszerzalności cieplnej stali pod wpływem różnicy temperatury otoczenia. Aby to zminimalizować, dobrze jest wybrać kolor w powłoce matowej, a także zamówić panele z przygotowanymi już w fabryce dolnymi podwinięciami, które je usztywniają i tworzą prostą linię okapu. Przy montażu wkrętów do łat, przez listwę perforowaną, należy pamiętać, aby nie dokręcać ich z maksymalną siłą, lecz zostawić minimalny luz, potrzebny do ewentualnego pionowego przesuwania się arkuszy podczas procesu rozszerzania się stali;

  • na rąbek stojący, zawijany - to pokrycie dla bardziej wymagających klientów, dostępne w kilku wariantach - jako stalowe (podatne na formowanie bez efektu sprężynowania), cynkowe, miedziane i aluminiowe. Tego typu wyroby montuje się za pomocą specjalnych haftr stałych i ruchomych.

Do każdego rodzaju paneli należy stosować przeznaczone do nich fabryczne obróbki blacharskie, takie jak listwy startowe i montażowe pod gąsior - powinny być perforowane, aby zapewniały wentylację - a także gąsiory.

Przemysław Kobrzyński
Doradca Techniczno-Handlowy Budmat
fot. Budmat

Dodaj komentarz

time image
time image
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny