Spodnia wentylacja połaci - gwarancja trwałości dachu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Spodnia wentylacja połaci - gwarancja trwałości dachu

Prawidłowa wentylacja dachu jest kluczowa dla jego trwałości. Bezpośrednio przekłada się również na komfort mieszkańców domu, a nawet ich zdrowie oraz bezpieczeństwo. Zastosowanie odpowiednich rozwiązań zapewni skuteczną cyrkulację powietrza i umożliwi ujście pary wodnej spod połaci. W efekcie zapobiegnie szkodliwemu działaniu wilgoci gromadzącej się pod naszym dachem.

aktualizacja: 2020-07-07 04:54:22

Dlaczego wentylacja jest tak ważna?

W każdym domu przez całą dobę powstaje para wodna. Pochodzi ona z wydychanego powietrza, a także wydziela się podczas codziennych czynności - prania, mycia naczyń czy kąpieli. Jest to całkowicie naturalny proces. Kiedy jednak wilgoć zaczyna gromadzić się pod dachem i nie znajdując dla siebie ujścia skrapla się, bywa przyczyną problemów. Ich uniknięcie umożliwi nam prawidłowa spodnia wentylacja dachu. Dzięki niej para wodna wyprowadzana jest spod dachówki, co chroni dom przed wilgocią, wydłużając także żywotność całego dachu.

Cyrkulacja powietrza dzięki ciągowi termicznemu

Przy zastosowaniu sprawdzonych rozwiązań przestrzeń pod dachem będzie samoczynnie się wentylować. Jest to możliwe dzięki naporowi wiatru oraz zjawisku ciągu termicznego. Opiera się ono na prostej zależności - ciepłe, lżejsze powietrze wypychane jest przez cięższe, zimne. Wykorzystując tę prawidłowość możemy zapewnić skuteczną wentylację przestrzeni pod połacią. Służy temu odpowiednia budowa dachu. W konstrukcjach opartych na ciągu termicznym wlot dla powietrza z zewnątrz ulokowany jest w okapach budynku.

Aby jednak cały proces przebiegał swobodnie pod pokryciem dachowym zachowana musi być optymalna przestrzeń wentylacyjna. W tym celu wystarczy zastosować kontrłaty o wysokości minimum 25 mm. Przy takim rozwiązaniu przekrój szczeliny wentylacyjnej będzie na tyle duży, by zagwarantować jej prawidłowe funkcjonowanie. Wilgotne powietrze jest natomiast wypychane przez wylot w strefie kalenicy - szczytowej krawędzi dachu, stanowiącej miejsce łączenia się połaci.

Dodatkowo powinna zabezpieczać je specjalna taśma podgąsiorowa lub zamontowanie kalenicy wentylowanej uniemożliwiające przedostawanie się deszczu oraz zanieczyszczeń pod połać.

Kiedy i po co stosuje się dachówki wentylacyjne?

Kolejnym elementem ułatwiającym usuwanie pary wodnej spod dachu są dachówki wentylacyjne. Ich specjalna konstrukcja umożliwia wylot wilgotnego powietrza spod połaci przez samą dachówkę. Na to rozwiązanie warto zdecydować się przynajmniej w kilku przypadkach.

Montaż dachówek wentylacyjnych jest zalecany na dużych połaciach. Warto z nich skorzystać zwłaszcza w takich miejscach, gdzie przepływ powietrza pod pokryciem zablokowany jest przez elementy konstrukcyjne domu. Dzieje się tak w przypadku kominów lub okien dachowych. Rozwiązanie to sprawdzi się także na dachach mniej typowych, na przykład tych, które pozbawione są kalenicy pełniącej funkcję wylotu wilgotnego powietrza.

Wentylacja z zastosowaniem dachówek kalenicowych wentylacyjnych - schemat
Wentylacja z zastosowaniem dachówek kalenicowych wentylacyjnych
Wentylacja z zastosowaniem dachówek połaciowych wentylacyjnych - schemat
Wentylacja z zastosowaniem dachówek połaciowych wentylacyjnych

Więcej informacji dostępnych na stronie: www.creaton.pl/wiedza-i-inspiracje/blog

Firma powiązana:
CREATON Polska sp. z o.o.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje