Jakie rozwiązania warto zamontować na dachu, aby zapewnić prawidłową wentylację połaci?

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jakie rozwiązania warto zamontować na dachu, aby zapewnić prawidłową wentylację połaci?

Prawidłowa wentylacja domu jest niezwykle ważną kwestią. Usuwanie z jego wnętrza pary wodnej nie tylko chroni całą konstrukcję oraz wyposażenie pomieszczeń przed szkodliwymi skutkami działania wilgoci, ale ma także bezpośredni wpływ na komfort mieszkańców. W tym procesie połać dachowa odgrywa kluczową rolę.

aktualizacja: 2021-05-18 07:12:22

Zadaniem dachu jest zapewnienie szczelności domu i zabezpieczenie elementów znajdujących się pod połacią przed działaniem czynników atmosferycznych. Równie istotne jest skuteczne odprowadzenie wilgoci z wnętrza budynku. Gromadzi się ona przez całą dobę pod postacią pary wodnej, pochodzącej między innymi z wydychanego powietrza oraz wydzielanej podczas codziennych czynności - prania czy mycia naczyń.

Warstwa termoizolacyjna stanowiąca jeden z elementów dachu zabezpieczana jest przed tego typu zawilgoceniem paroizolacją. Jeżeli jednak dojdzie do przedostania się wilgoci, to zostanie ona odprowadzona przez membranę wstępnego krycia, np. DUO 150 Classic, DUO 180 Extra lub TRIO 210 Extra marki CREATON, w przestrzeń pomiędzy membraną a dachówką. Stamtąd, pod wpływem zjawiska cyrkulacji powietrza pod połacią, będzie wypchnięta w stronę kalenicy i usunięta spod gąsiora na zewnątrz, przez taśmę kalenicową.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że dachówka to pokrycie nieciągłe. Istnieje więc również możliwość przedostania się pod połać wilgoci z zewnątrz. Dzięki sprawnie funkcjonującej wentylacji ona także będzie skutecznie eliminowana.

Dach pokryty dachówką
fot. CREATON

Prawidłowa konstrukcja dachu to podstawa!

Aby cyrkulacja powietrza pod połacią przebiegała bez zakłóceń, dach musi mieć prawidłową konstrukcję. W trakcie prac zawsze należy uwzględnić wentylację zapewniającą ruch powietrza w przestrzeni pod pokryciem na odcinku od okapu do kalenicy. Zaleca się więc wykonanie wlotu w okapie w postaci szczeliny wentylacyjnej o wymiarze minimum 200 cm² na metr bieżący. W tym celu stosuje się grzebienie okapu ze zintegrowaną kratką wentylacyjną montowaną pod pierwszą dachówką nakrywającą okap - w przypadku dachówek falistych, np. TITANIA lub PREMION oraz kratkę wentylacyjną okapu - w odniesieniu do dachówek płaskich, np. SIMPLA lub DOMINO.

W celu zabezpieczenia kalenic i grzbietów należy posłużyć się taśmami kalenicowymi o wysokiej przestrzeni wentylacyjnej, na przykład CREAROLL marki CREATON. Przemyślana konstrukcja oraz zgodność z najbardziej rygorystyczną w Europie brytyjską normą BS 8612 sprawiają, że wyróżnia się ona na rynku pod względem jakości. Zastosowanie perforowanej włókniny polipropylenowej umożliwia skuteczną wentylację wynoszącą aż 165 cm² na metr bieżący. Jednocześnie całkowicie chroni konstrukcję dachową przed wnikaniem wody i zanieczyszczeń pod połać. Jest odporna na starzenie, promieniowanie UV oraz na wysokie i niskie temperatury.

Innym, oryginalnym rozwiązaniem, którego zastosowanie na dachu warto rozważyć jest ceramiczna kalenica wentylowana CREATON. Jest to niezwykle funkcjonalne rozwiązanie w jakości premium. Wykorzystuje naturalny ciąg powietrza powstający pomiędzy otworami wlotowymi umieszczonymi w okapie a wylotowymi w kalenicy. Skrajnie umieszczone dachówki kalenicowe wentylacyjne usuwają z wnętrza dachu nadmiar wilgoci. Za zjawisko to odpowiada różnica poziomów ich ulokowania, wiatr oraz nagrzewanie się połaci. Powierzchnia przekroju wylotu powietrza wynosi aż do 230 cm² na odcinku metra bieżącego kalenicy. To według normy DIN 4108 jest wystarczające na połaci o długości krokwi aż do 23 m.

Dachówki kalenicowe wentylacyjne marki CREATON nie tylko stanowią zabezpieczenie przed zgubnymi skutkami wilgoci, również skutecznie chronią przed przenikaniem deszczu pod połać. Dotyczy to zarówno dachów o dużym, jak i o małym kącie nachylenia. Woda nie wnika pod nią również przy silnym wietrze, co zapewnia doskonałą ochronę konstrukcji nośnej przed wilgocią. Stosując tego typu wentylację wydłużymy żywotność całego pokrycia i tym samym zapewnimy sobie spokój na wiele lat.

Nie ma potrzeby wykonywania w przyszłości kosztownych prac konserwacyjnych. Ceramiczna kalenica wentylowana CREATON to rozwiązanie trwałe i niezawodne o wysokich walorach estetycznych. Odpowiednie wyprofilowanie specjalnych dachówek układanych w ostatnim rzędzie oraz brak taśmy kalenicowej znacząco poprawiają wygląd kalenicy. Pozwala to cieszyć się długoletnim, bezproblemowym użytkowaniem dachu.

Elementy wentylacyjne dachu pokrytego dachówką
Aby cyrkulacja powietrza pod połacią przebiegała bez zakłóceń, dach musi mieć prawidłową konstrukcję (fot. CREATON)
Rysunek: Wentylacja z zastosowaniem dachówek kalenicowych wentylacyjnych i wentylacja z zastosowaniem dachówek połaciowych wentylacyjnych
Rys. Wentylacja z zastosowaniem dachówek kalenicowych wentylacyjnych i wentylacja z zastosowaniem dachówek połaciowych wentylacyjnych (rys. CREATON)

Innym ważnym zagadnieniem jest odpowiedni dobór wysokości kontrłat. Powinna wynosić ona minimum 25 mm. Bezpośrednio od niej zależy wielkość przestrzeni wentylacyjnej pod połacią dachową. W celu wzmocnienia cyrkulacji powietrza pod połacią dachów, których długość krokwi przekracza 6,8 m, w 2/3 długości dachu (licząc od strony okapu) należy zamontować dachówki wentylacyjne. W przypadku marki CREATON wszystkie modele dachówek ceramicznych, np. TITANIA, SIMPLA, KODA posiadają dedykowane dachówki wentylacyjne, które są wykonane z tego samego materiału, co dachówka podstawowa, posiadają identyczny kolor oraz powierzchnię.

Co może się stać, gdy błędnie wykonamy wentylację dachu?

Błędne wykonanie wentylacji dachu doprowadzić może do znacznej utraty trwałości elementów konstrukcji dachowej, a także samych dachówek. Dodatkowo, gdy wentylacja nie funkcjonuje prawidłowo, pokrycie ma większą tendencję do porastania mchami i porostami. Jednak staranny i poprawny montaż konstrukcji dachu zabezpieczy dom przed wszystkimi wymienionymi niedogodnościami.

Więcej informacji na temat poprawnej budowy dachu można znaleźć w filmie:

Jak zbudowany jest dach?

Przedstawiona w materiale wiedza ułatwi przyszłym inwestorom m.in. wybór odpowiedniej dachówki oraz rozmowę z dekarzem.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje