Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Ścianki działowe z pustaków szklanych

Ostatnio dodane produkty
Ścianki działowe z pustaków szklanych
Rolą ścian działowych jest podział wnętrz budynku na pomieszczenia. W przeciwieństwie do wewnętrznych przegród nośnych, które oprócz przenoszenia ciężarów konstrukcyjnych pełnią dodatkowo taką funkcję, nie muszą być one tak masywne. Do ich wzniesienia trzeba jednak zawsze wybierać materiał solidny, a szczególną uwagę zwracać na odpowiednie połączenie z przegrodami konstrukcyjnymi.

Ciekawym pomysłem na wykonanie ścinki działowej jest zastosowanie pustaków szklanych. To propozycja bardzo oryginalna, pozwalająca nie tylko podzielić przestrzeń na pomieszczenia, ale także uzyskać ciekawe efekty dekoracyjne. Przegroda z pustaków szklanych, zwanych popularnie luksferami, to także sposób na doświetlenie wnętrz.

Prace polegają na łączeniu bloczków na specjalną zaprawę na bazie białego cementu. Szczeliny wypełnia się zaprawą do fug. Stałą szerokość spoin pozwalają utrzymać plastikowe krzyżyki dystansowe. Aby ściana zachowywała odpowiednią sztywność, niezbędne jest zbrojenie. Dlatego w pionowych i poziomych spoinach układa się zbrojenie z prętów o średnicy 8 mm. Rozstaw należy dostosować do wymiarów przegrody.

Uwaga! Ściana z luksferów musi być oddylatowana od innych przegród. Szczelinę o szerokości 1–2 cm należy wypełnić pianką montażową i osłonić listwą dekoracyjną.

Oprócz wspomnianych wyżej zalet, przegrodę z luksferów warto wybrać także ze względu na jej bardzo dobrą izolacyjność akustyczną (40–45 dB) i całkowitą wodoodporność. Taka ścianka może być także elementem aranżacji pomieszczeń – jeśli zdecydujemy się np. wydzielić tylko fragment wnętrz.

Ścianka działowa z pustaków szklanych fot. Vitrosilicon
Ścianka działowa z pustaków szklanych fot. Vitrosilicon